Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
Teljes gőzzel zakatol tovább a podcastvonat a majdnem kétszázadik Minivel, amiben egy francia klasszikust vesézünk ki, már amennyire ez lehetséges, mert egyikünk az istennek nem bírta elindítani a játékot egy mai gépen. A Dark Earth akkor sem adja könnyen magát, ha sikerül életet lehelni bele - avagy mit ér egy Alone in the Dark, ha 1997-ben jelenik meg? Ha kíváncsi vagy bővebben élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval, napi lájtos és alkalomszerű szuperalapos retrós cikkekért pedig fáradj el a Retro.Landre.
A Dark Earth tehát francia, a Kallisto Entertainment készítette, ami 1990 és 2002 között létezett több néven is. Eleinte Atreid Concept volt, aztán 1995-től egy évig Mindscape Bordeaux, majd Kallisto. Alapítója bizonyos Nicolas Gaume, aki 19 éves volt, amikor a vállalatot gründolta, 30 éves, amikor a cége 350 fősre hízott, és 31, amikor a stúdió csődbe ment. Addig voltak azért sikeres Kallisto-játékok, például a Fury of the Furries vagy a Nightmare Creatures, és inkább erre emlékezzünk, mint arra, hogy Gaume-ot a francia tőzsdefelügyelet 200 ezer euróra büntette a részvényesek megtévesztése miatt (de legalább a büntetőügyeiben felmentették). A Dark Earth a Mindscape-es időszak alatt és után készült, dizájnere Guillaume Le Pennec volt, aki újságíróként kezdte, aztán az Alone in the Dark hatására kitalálta, hogy inkább fejlesztő lesz, sőt megcsinálja a saját Alone in the Darkját. Elképzelései aztán a Kallistonál hullottak termékeny talajra.
Le Pennec kitalált egy elég jó posztapokaliptikus világot, amiben az apokalipszis évszázadokkal ezelőtt volt, szóval nem az a kérdés, hogy túlél-e az emberiség, hanem az, hogy mennyire változott meg, és mit kezd a már szinte teljesen a feledés homályába vesző múlt emlékeivel. Az apokalipszis egy meteor okozta porfelhő volt valamikor régen, a por eltakarta a napot, és csak néhány foltban érte el nagy mennyiségű napsugár a Földet. Ezekre a helyekre települtek a túlélők városai, lakói félig törzsi keretek közt, félig meg egy megkérdőjelezhetetlen napvallás híveiként tengődnek. Főhősünk, Arkhan ennek a kultusznak egy szolgája, de nyugodt életét felborítja, hogy bérgyilkosok támadják meg, egyikük megmérgezi, és lassan elkezd átalakulni a sötétség teremtményévé. Ezt meg kell akadályoznia, és persze közben egy csomó minden kiderül a világról és a lakók viszonyáról.
A mérgezős hátérsztori rögtön adott is egy időkeretet az amúgy nem túl hosszú játéknak, de volt egy olyan szerepe is, hogy Arkhannal megnyíltak barátságtalan viselkedési lehetőségek is. Vagyis nemcsak szép szavakkal, hanem bunkón és erőszakosan is meg lehetett oldani helyzeteket. De miközben a Dark Earth erős volt a narratívájában, a játékmenete elég csoffadt volt. Tényleg, konkrétan egy Alone in the Dark volt ebből a szempontból, hasonló hibákkal, mindenekelőtt a rögzített kameranézetek és a harcjelenetek folyamatos konfliktusával. Arkhant nehézkesen lehetett irányítani, harc közben pedig nem lehetett rendesen látni, hogy milyen irányba csap vagy lő (inkább csap, a világban csak nagyon elvétve voltak távolsági fegyverek). Amikor pedig az ellenfél egy adott kameranézetben kilógott a képből, de Arkhan még nem, már egyáltalán nem lehetett látni, kivel küzd a játékos.
Sajnos emiatt nem tudjuk ajánlani a játékot ma, de van egy másik probléma is vele: Windows 95-re jelent meg, és igen nehezen lehet életet lehelni bele egy mai gépen. Vizuálisan amúgy az alacsony poligonszámú modelleket leszámítva nem lenne rossz, és hangulatában kimondottan erős. Amerikán kívül sikeres is volt, hamar elment belőle vagy félmillió darab. Terveztek hozzá folytatásokat is és egy csomó egyéb terméket, de ezekből szinte semmi nem valósult meg - a legmesszebb talán a Dark Earth asztali szerepjáték jutott, azt kiadták és francia földön elég népszerű lett.
Legközelebb napokon belül jövünk vendéges adással, aztán a 200. Minivel, amiben valami különlegesre készülünk. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások a nyolcadik évadban:
- Checkpoint Mini #175: Blood & Magic
- Checkpoint Mini #176: Tapper + TOPLISTA: A 10 legjobb videojátékos ital
- Checkpoint Mini #177: A Boy and His Blob
- Checkpoint Mini #178: Atic Atac
- Checkpoint Mini #179: CD-Man + TOPLISTA: A 10 legjobb xxxxMan játék
- Checkpoint Mini #180: Bioforge
- Checkpoint Mini #181: H.E.R.O.
- Checkpoint Mini #182: Head Over Heels + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, aminek testrész van a címében
- Checkpoint Mini #183: Commando
- Checkpoint Mini #184: Harvester
- Checkpoint Mini #185: Turok + TOPLISTA: A 10 legjobb dínós játék
- Checkpoint Mini #186: Princess Tomato in the Salad Kingdom
- Checkpoint Mini #187: Shadow of the Beast
- Checkpoint Mini #188: Bermuda Syndrome + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, aminek földrajzi hely van a nevében
- Checkpoint Mini #189: A Commandos sorozat
- Checkpoint Mini #190: Samurai Warrior: The Battles of Usagi Yojimbo
- Checkpoint Mini #191: SWIV + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, rövidítéssel a címében
- Checkpoint Mini #192: Lazy Jones
- Checkpoint Mini #193: Battle Chess
- Checkpoint Mini #194: It Came from the Desert + TOPLISTA: A 10 legjobb videojátékos sivatag
- Checkpoint Mini #195: Freedom Force
- Checkpoint Mini #196: Policenauts
- Checkpoint Mini #197: Zuma és klónjai + TOPLISTA: A 10 legjobb négybetűs játék
- Checkpoint Mini #198: Freedom Fighters
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból a teljes negyedik évad, ebből a posztból pedig a teljes ötödik évad. Igen, a 6-7. évadról nincs még összesítő poszt, majd lesz.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Vendégszerepléseink:
- Checkpoint a Runyai Stúdió podcastjében
- Checkpoint A hiányzó darab podcastben
- Grath, Stöki és Mazur szereplései a Fun With Geeks YouTube-csatornán: Dixit #1, Dixit #2, Dixit kiegészítő #1, Dixit kiegészítő #2, We Didn't Playtest This at All #1, sőt We Didn't Playtest This at All #2)
- Stöki a Sztereotrip utazási podcastben (a téma Japán, a Tokyo Game Show is előkerül)
- Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben
- Stöki vendégeskedése Kiss Iminél az Unlimited podcastben
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, HunterXXL, kopeszku, Zsiga Bálint, Hollósi Dániel, Huszti András, Peter, AnnieC, Westy, Bera Nándor, Nagy Alexandra, Kurucz Ádám, Kecskés János, Nagy Gyula, Lidérc, Csemniczky Péter, Németh Bálint, Lemon Alvarez, Klisz Gábor, cue, zsovez, Dreska Szilárd, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, ricsi, abeddon, TheLastNinja, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Coeris, SzLacc, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Tresó Ottó, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, Oli, Udvardy Tamás, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Ergoproxy83, Milo, ArcadeMacho, Gergő, Havasi László, Ateela Wrink, kszicsillag, Markó Gábor, Seci, NPanyo, Alien Mindbender, Csíkos János, Tofi, Tamás, periklesz, pec, Magunsz, Fattykány, Nagy Tamás, Tusák Károly, Krapulax, Peter, Gytb, patex 1987, bosken, RxMikes, Kovács Tamás, Hrubos Mátyás, Dundeal, Somi, Gorgil, Febert Zoltán, Szabó Ferenc, Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, TH1, Signomi, Bazzs, PsyZed, gandalf, jaga, polipropilén, kalanneni.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek