Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
Megint Mini jön Minire, hogy haladjunk és frissüljünk - az történt, hogy egy vendéges adás felvételére nem jött el a vendég, így felvettünk pár Minit. Ezek kicsit összesűrűsödtek a publikálásban is, de októberben akkor majd több vendéges adás lesz egymás után, és átlagban jók leszünk. Addig is sakkpartira hívunk benneteket, mert a Battle Chesst veséztük ki mostani adásunkban. Ha kíváncsi vagy bővebben élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval, napi lájtos és alkalomszerű szuperalapos retrós cikkekért pedig fáradj el a Retro.Landre.
A Battle Chess az Interplay műve, ez a cég volt a fejlesztő és a kiadó is, de az eredeti ötletgazdát nem bírtuk felkutatni. Vélhetően maga Brian Fargo volt, abból kiindulva, hogy később ő osztott meg a Battle Chess 3-ról részleteket. A játék 1988-ban jött ki Amigára, egy évvel később pedig DOS-ra és C64-re is, meg még egy csomó más platformra, és egy rövid csatasakk-őrületet is hozott magával, ami a kilencvenes évek közepére aztán leült.
A Battle Chess játékmenetét roppant egyszerű leírni: egy sakkprogramról van szó, amiben a figurák középkori környezetet idéznek meg, és minden olyan helyzetben, amikor egy sakkbábu leüt egy másikat, egy animációval bemutatják a "csatát". Vagy ahogy Grath elmagyarázta a millenialoknak: olyan sakk, ami minden ütéskor lejátszik egy gifet.
Igen, ez tipikusan az a játék, ami akkor és ott jó volt, de hamar megvénült, ma pedig már nem igazán érdemes elővenni, mert csak megcsúnyulnak az emlékek. A Battle Chess fő vonzereje mindig a grafika volt, de ha a játékos már látta mind a 35 csataanimációt, sok újdonságot nem nyújtott - illetve utána már a grafika sem fedte el, hogy a gépi ellenfél valójában nem túl okos. De 1988-ban ez elég volt a sikerhez és több százezer eladott példányhoz, ami szép hasznot hozhatott, tekintve, hogy a fejlesztés nem lehetett nagyon drága.
Lett is második rész, 1991-ben, érdekes módon ez a kínai sakk nevű játékot dolgozta fel. Aztán 1992-ben jött a Battle Chess: 4000, ami cuki sci-fi látványvilágú figurákkal és jobb felbontással próbálta megnyerni a játékosokat. Addigra már világos volt, hogy a Battle Chess-képletből fogy a szufla, de mégis ekkor jelent meg több klón, amik annyiban hoztak újdonságot, hogy nemcsak más színű, de más küllemű figurákat állítottak a táblára a sötét és a világos oldalon. Így például az 1993-as Star Wars Chessben a birodalmiak és a lázadók küzdöttek a mattért, és ugyanabban az évben jött a Terminator 2: Judgement Day - Chess Wars is, ebben gépek és emberek álltak egymással szemben. Az Interplaynél még tervben volt egy Battle Chess 3 is, de korán lelőtték, egy remake viszont kikerül a Steamre 2015-ben Game of Kings alcímmel. Sokat elárul róla, hogy egy youtuber összeeresztette az amigás Battle Chess-szel, és nagyjából döntetlen lett az eredmény.
Legközelebb most már tényleg, istibizti vendéges adással jövünk. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások a nyolcadik évadban:
- Checkpoint Mini #175: Blood & Magic
- Checkpoint Mini #176: Tapper + TOPLISTA: A 10 legjobb videojátékos ital
- Checkpoint Mini #177: A Boy and His Blob
- Checkpoint Mini #178: Atic Atac
- Checkpoint Mini #179: CD-Man + TOPLISTA: A 10 legjobb xxxxMan játék
- Checkpoint Mini #180: Bioforge
- Checkpoint Mini #181: H.E.R.O.
- Checkpoint Mini #182: Head Over Heels + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, aminek testrész van a címében
- Checkpoint Mini #183: Commando
- Checkpoint Mini #184: Harvester
- Checkpoint Mini #185: Turok + TOPLISTA: A 10 legjobb dínós játék
- Checkpoint Mini #186: Princess Tomato in the Salad Kingdom
- Checkpoint Mini #187: Shadow of the Beast
- Checkpoint Mini #188: Bermuda Syndrome + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, aminek földrajzi hely van a nevében
- Checkpoint Mini #189: A Commandos sorozat
- Checkpoint Mini #190: Samurai Warrior: The Battles of Usagi Yojimbo
- Checkpoint Mini #191: SWIV + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, rövidítéssel a címében
- Checkpoint Mini #192: Lazy Jones
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból a teljes negyedik évad, ebből a posztból pedig a teljes ötödik évad. Igen, a 6-7. évadról nincs még összesítő poszt, majd lesz.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Vendégszerepléseink:
- Checkpoint a Runyai Stúdió podcastjében
- Checkpoint A hiányzó darab podcastben
- Grath, Stöki és Mazur szereplései a Fun With Geeks YouTube-csatornán: Dixit #1, Dixit #2, Dixit kiegészítő #1, Dixit kiegészítő #2, We Didn't Playtest This at All #1, sőt We Didn't Playtest This at All #2)
- Stöki a Sztereotrip utazási podcastben (a téma Japán, a Tokyo Game Show is előkerül)
- Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben
- Stöki vendégeskedése Kiss Iminél az Unlimited podcastben
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, kopeszku, Zsiga Bálint, Hollósi Dániel, Huszti András, Peter, AnnieC, Westy, Bera Nándor, Nagy Alexandra, Kurucz Ádám, Kecskés János, Nagy Gyula, Lidérc, MLM a tét, Csemniczky Péter, Németh Bálint, Lemon Alvarez, Klisz Gábor, cue, zsovez, Dreska Szilárd, i love hitagi, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, ricsi, abeddon, Koppn, TheLastNinja, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Coeris, SzLacc, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Tresó Ottó, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, Oli, Udvardy Tamás, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Ergoproxy83, Milo, ArcadeMacho, Gergő, Havasi László, Ateela Wrink, kszicsillag, Markó Gábor, Seci, NPanyo, Alien Mindbender, Csíkos János, Tofi, Tamás, periklesz, pec, Magunsz, Fattykány, Nagy Tamás, Tusák Károly, Krapulax, Peter, Gytb, patex 1987, bosken, RxMikes, Kovács Tamás, Hrubos Mátyás, Dundeal, Somi, Gorgil, Febert Zoltán, Szabó Ferenc, Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, TH1, Signomi, Bazzs, PsyZed, gandalf, jaga, polipropilén, kalanneni.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek