Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
Túl ritkán foglalkozunk Star Warsszal, pedig nagyon sok jó régi játék van ebben a brandben. Na, most nem egy ilyen következik. :) A bűnös élvezetes toplistánkban szereplő Yoda Stories beakadt nekünk, szóval újra elővettük, és kipróbáltuk. És igazából nem bántuk meg, de azért most sem adnánk rá túl sok csillagot a tízből. Ha kíváncsi vagy élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval.
A Yoda Storiest 1997-ben adta ki a Lucasarts Windows 95-re (két évvel később pedig jött egy elfuserált Game Boy Color verzió, de arra nem is érdemes szót vesztegetni). Az elkövetője Hal Barwood volt - amúgy AAA-kategóriás Indiana Jones-játékokon dolgozott korábban -, és Mark Crowley programozót érdemes még megemlíteni.
Aki a kilencvenes évek végén már aktív pc-s életet élt, az emlékezhet arra, hogy a Windows 95 érkeztével beindult a desktop játékok áradata, ami pár évig ki is tartott, mielőtt a játékipar be nem látta, hogy evolúciós zsákutcáról van szó. Ezek olyan apró kis hülyeségek voltak, amikért pár (vagy akár 10-20) dollárt el lehetett kérni, de inkább minijátékok vagy a desktopot szétbarmoló interaktív marhaságok voltak, mint teljes értékű játékok (emlékszem, volt Beavis & Butt-head-minijáték-gyűjtemény és Monty Python-csomag is). 1997 környékén a Lucasarts is tett egy próbát a desktop játékokkal, és kiadta az Indiana Jones And His Desktop Adventurest, majd az eggyel komolyabb Yoda Storiest, amit azonban így sem lehet egy lapon említeni mondjuk az ugyanabban az évben megjelent Jedi Knighttal.
A Yoda Storiest igazából egy ifjúsági kalandjátéknak mondanám, mert cuki, bugyuta, viszont bátran odaadható a fiatalabb játékosoknak, és első játéknak sem rossz, amennyiben jól bemutat alap kalandjátékos mechanikákat. A sztori valamikor A birodalom visszavág körül zajlik, amikor Luke éppen a jediképzésen vesz részt Yodánál, de nem a kánon része, ami a játékban történik. A Yoda Stories ugyanis 15 olyan küldetésből választ, amik csak szőrmentén kapcsolódnak a filmekhez (az egyikben például elrabolják 3PO-t, a másikban egy titkos birodalmi gyárat kell megsemmisíteni, és így tovább). A főhős Luke, aki a Dagobah bolygón megkapja Yodától a küldetést, aztán irány a helyszín (ami vagy egy erdős vagy egy havas vagy egy sivatagos bolygó), és kezdődhet a mászkálás egy véletlengenerált térképen.
A térkép központi helye a reptér, ahol egy város is található, gyógyítóval. A reptér körül levő 8 mező valamelyikén találunk egy Locator nevű kütyüt, amivel már térképezni is tudunk. És innentől nagyjából ugyanarra a sémára épül a játékmenet: a küldetést elősegítő tárgyakat kell összeszedni, amikért a térkép bizonyos helyszínein állomásozó npc-ktől más küldetéstárgyakat kapunk. Persze közben sűrűn össze lehet akadni az életünkre törő szörnyekkel és rohamosztagosokkal, de őket le lehet fénykardozni vagy lőni, az elveszett életerőt meg megfelelő tárgyakkal felgyógyítani. És ennyi az egész: mész, keresgélsz, megtisztítod a terepet a szörnyektől, elmész A pontba, ahonnan B-re küldenek egy tárgyért, amit egy másik tárgyért meg is kapsz, ami viszont C helyen található. Aztán ha elég sokáig csinálod ezt, már csak az utolsó tárgyak és utolsó helyszínek maradnak, és a küldetés végéhez érsz.
Szóval egy 1997-es játékhoz képest halál primkó az egész, és ha elemeire szedem, rengeteg helyen bele tudok kötni - a harc borzalmas, a feladatok ismétlődők, a Windowsra szabott felület és kezelés nehézkes, stb. De valahogy együtt meg mégis nagyon szórakoztató volt az egész 1997-ben, és őszintén bevallom, most is kicsit a játék előtt ragadtam. Esetleg próbáljátok ki ti is, a neten könnyű megtalálni a teljes verziót (legálisan nem kapható).
És legközelebb hétvégén lesz egy vendéges Checkpoint. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások a negyedik évadban:
- Checkpoint Mini #63 - Street Rod
- Checkpoint Mini #64 - Unreal
- Checkpoint Mini #65 - Warcraft I-II. + TOPLISTA: A 10 legjobb, nem-Westwood, nem-Blizzard real-time stratégiai játék
- Checkpoint Mini #66 - Project Firestart
- Checkpoint Mini #67 - Stonekeep
- Checkpoint Mini #68 - Sam & Max Hit the Road + TOPLISTA: A 10 legjobb videojátékos páros
- Checkpoint Mini #69 - Bad Mojo
- Checkpoint Mini #70 - Wizball
- Checkpoint Mini #71 - Crusader: No Remorse + TOPLISTA: A 10 legjobb izometrikus játék 1995-ig
- Checkpoint Mini #72 - SOS
- Checkpoint Mini #73 - Quake
- Checkpoint Mini #74 - The Curse of Monkey Island + TOPLISTA: A 10 legjobb harmadik rész
- Checkpoint Mini #75 - Populous: The Beginning
- Checkpoint Mini #76 - MegaRace 2
- Checkpoint Mini #77 - Gordian Tomb + TOPLISTA: A 10 legjobb német játék
- Checkpoint Mini #78 - Total Annihilation és TA: Kingdoms
- Checkpoint Mini #79 - Carmageddon
- Checkpoint Mini #80 - Ikaruga + TOPLISTA: A 10 legjobb játék hétbetűs címmel
- Checkpoint Mini #81 - Hammerfist
- Checkpoint Mini #82 - Elevator Action Returns
- Checkpoint Mini #83 - The NewZealand Story + TOPLISTA: A 10 legjobb állatos játék
- Checkpoint Mini #84 - The Last Guy
- Checkpoint Mini #85 - Piracy
- Checkpoint Mini #86 - Daikatana + TOPLISTA: A 10 legjobb rossz játék
- Checkpoint Mini #87 - Volfied
- Checkpoint Mini #88 - DuckTales
- Checkpoint Mini #89 - Super Pipeline II + TOPLISTA: A 10 legjobb SUPER játék
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból pedig a teljes harmadik évad.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Ezek pedig vendégszerepléseink a Runyai Stúdió podcastjében, A hiányzó darab podcastben és a Fun With Geeks YouTube-csatornán (van már második rész is! sőt, harmadik!), illetve Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben.
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, kopeszku, Hollósi Dániel, Mozoka, Nagy Gyula, Győri Ferenc, Gortva Gergely, Révész Péter, Szabó Ferenc, Huszti András, cue, polish, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, RZP, Szauer Tibor, ricsi, abeddon, Valis142, Varga Bálint Bánk, Koppn, csee, TheLastNinja, GLiSKARD, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, gilicze, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, Rudymester, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Invi, Coeris, Velicsek István Gusztáv, SzLacc, Tutu, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Müller Niki, Tresó Ottó, bigwhite, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Élményborz, Edvárd, ArcadeMacho, Selmeci Dávid, Hájas Ákos, Lottsie, CsikosZ, Oli, Udvardy Tamás, Döme, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Kovács Marcell, Neriana, Larten, Arsenic, rBali, hadam89, Ergoproxy83, Milo, Csviri, Gueszka, Magyar Kristóf.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek