Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
A Super Pipeline (ejtsd: super pipeline) a C64 egyik legjobbja volt a cuki ügyességi játék kategóriájában. Illetve főleg a második része, amihez engem különösen gyengéd szálak kötnek, mert ez volt az egyik első gyári játékom. Szóval rátukmáltam Grathet, hogy próbáljuk ki, és csináljunk róla egy Minit - és ha már mikrofon előtt voltunk, egy toplistát is felvettünk. Ha kíváncsi vagy élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval.
A játék kapcsán a Taskset nevű kis angol céget kell megjegyezni, ami a nyolcvanas évek első felében volt aktív. Ez a cég - illetve kulcsfigurája, Andy Walker - készítette 1983-ban a Super Pipeline-t és 1984-ben a Super Pipeline II-t. A kiadó a kor egyik nagy brit kiadója, a Mastertronic volt, a gyümölcsöző együttműködés mégis rövidnek bizonyult, mindjárt mondom, miért. De előbb essen szó a "Super" előtag nélküli a Pipeline-ról.
A Pipeline-t is Walkerék csinálták, de az sose jelent meg. Walker a Rare elődjének, az Ultimate-nek dolgozott be abban a korai időszakban, amikor még lehetett otthon arcade gépeket fejleszteni. Walker egy ilyen munkája közben átélt egy komoly csőtöréses beázást, és ez adta neki az ötletet a játékhoz. A Pipeline-ban így már megvolt a csővezetékes-szerelős környezet, csak nem volt még olyan kiforrott, mint a későbbi folytatások - ezért nem is volt eladható. De az ötlet megmaradt Walker fejében, és amikor már nem arcade gépeket hegesztett, hanem 8-bites gépekre fejlesztett, elkészítette kollégáival a Super Pipeline-t (a zeneszerző Paul Hodgsont említsük még meg itt).
A játékban tehát egy kacskaringós csővezetéken kell mászkálni egy szerelővel, a csővezetékben folyik a víz, és meg kell tölteni vele hordókat. A nehézséget az okozza, hogy mindenféle ellenfelek kilyukasztják a csövet, szerelőnk feladata a megelőzés (az ellenfelek ritkítása), az őt mindenhova követő inasa pedig a lyukakat foltozza be a vezetéken. Ha pedig az ellenfelek hőseinkhez érnek, az nem túl egészséges. Tényleg olyan az egész, mint egy arcade játék, de C64-en is remekül működött, főleg a második rész, amiben kivették az első néhány zavaró elemét (például egy szörnyeket védő falat), és színesítették még pár pályák közti geggel (á la Pac-Man).
A Super Pipeline II amúgy a Taskset végét is okozta és éppen azért, mert az lett a cég legsikeresebb játéka kb. 50 ezer eladott darabbal. Az egyik nagy áruházlánc beszerzési igazgatója ugyanis kitalált egy "polcon tartási díjat", és ezzel egyszerűen kivéreztette a Tasksetet.
A C64-játékok nagy többsége ma már kevésbé élvezhető, de a Super Pipeline a kivételek közé tartozik: arcade-szerű játékmenetével 2018-ban is remekül szórakoztunk vele, szóval bátran ajánljuk mindenkinek most is. És mint említettem, egy-egy toplistát is összeszedtünk, fantasztikus kreativitással a kategória: a 10 legjobb játék, aminek a nevében szerepel a "Super" szó. Elég vegyes lett a felhozatal, csak egy egyezésünk lett:
GRATH TOP10 |
STÖKI TOP10 |
1. Super Mario Galaxy 2 (2010) 2. Superhero League of Hoboken (1994) 3. Super Robot Wars sorozat (1991-) 4. Mario & Luigi: Superstar Saga (2003) 5. Super Street Fighter II Turbo HD Remix (2008) 6. Super Paper Mario (2007) 7. Superbrothers: Sword & Sorcery (2011) 8. Half-Minute Hero: Super Mega Neo Climax (2011) 9. Super Fantasy Zone (1992) 10. Supercharged Robot VULKAISER (2015) |
1. Super Mario Odyssey (2017) 2. Superhot VR (2016) 3. Superhero League of Hoboken (1994) 4. Metal Slug: Super Vehicle - 001 (1996) 5. Super Metroid (1994) 6. Ivan “Iron Man” Stewart’s Super Off Road (1989) 7. Super Star Wars sorozat (1992-1994) 8. Super Tetris (1991) 9. Superfrog (1993) 10. Super Pipeline II (1983) |
Kommentekben várjuk a ti Super játékaitokatell, totál szubjektív ez a kategória. Legközelebb jövő héten lesz Checkpoint. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások a negyedik évadban:
- Checkpoint Mini #63 - Street Rod
- Checkpoint Mini #64 - Unreal
- Checkpoint Mini #65 - Warcraft I-II. + TOPLISTA: A 10 legjobb, nem-Westwood, nem-Blizzard real-time stratégiai játék
- Checkpoint Mini #66 - Project Firestart
- Checkpoint Mini #67 - Stonekeep
- Checkpoint Mini #68 - Sam & Max Hit the Road + TOPLISTA: A 10 legjobb videojátékos páros
- Checkpoint Mini #69 - Bad Mojo
- Checkpoint Mini #70 - Wizball
- Checkpoint Mini #71 - Crusader: No Remorse + TOPLISTA: A 10 legjobb izometrikus játék 1995-ig
- Checkpoint Mini #72 - SOS
- Checkpoint Mini #73 - Quake
- Checkpoint Mini #74 - The Curse of Monkey Island + TOPLISTA: A 10 legjobb harmadik rész
- Checkpoint Mini #75 - Populous: The Beginning
- Checkpoint Mini #76 - MegaRace 2
- Checkpoint Mini #77 - Gordian Tomb + TOPLISTA: A 10 legjobb német játék
- Checkpoint Mini #78 - Total Annihilation és TA: Kingdoms
- Checkpoint Mini #79 - Carmageddon
- Checkpoint Mini #80 - Ikaruga + TOPLISTA: A 10 legjobb játék hétbetűs címmel
- Checkpoint Mini #81 - Hammerfist
- Checkpoint Mini #82 - Elevator Action Returns
- Checkpoint Mini #83 - The NewZealand Story + TOPLISTA: A 10 legjobb állatos játék
- Checkpoint Mini #84 - The Last Guy
- Checkpoint Mini #85 - Piracy
- Checkpoint Mini #86 - Daikatana + TOPLISTA: A 10 legjobb rossz játék
- Checkpoint Mini #87 - Volfied
- Checkpoint Mini #88 - DuckTales
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból pedig a teljes harmadik évad.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Ezek pedig vendégszerepléseink a Runyai Stúdió podcastjében, A hiányzó darab podcastben és a Fun With Geeks YouTube-csatornán (van már második rész is! sőt, harmadik!), illetve Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben.
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, kopeszku, Hollósi Dániel, Mozoka, Nagy Gyula, Győri Ferenc, Gortva Gergely, Révész Péter, Szabó Ferenc, Huszti András, cue, polish, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, RZP, Szauer Tibor, ricsi, abeddon, Valis142, Varga Bálint Bánk, Koppn, csee, TheLastNinja, GLiSKARD, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, gilicze, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, Rudymester, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Invi, Coeris, Velicsek István Gusztáv, SzLacc, Tutu, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Müller Niki, Tresó Ottó, bigwhite, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Élményborz, Edvárd, ArcadeMacho, Selmeci Dávid, Hájas Ákos, Lottsie, CsikosZ, Oli, Udvardy Tamás, Döme, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Kovács Marcell, Neriana, Larten, Arsenic, rBali, hadam89, Ergoproxy83, Milo, Csviri, Gueszka, Magyar Kristóf.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek