Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
Óriási klasszikus következik: az easter eggek ősforrása, a Ready Player One cselekménymotorja, az Adventure. Hát ez a játék annyira régi, hogy mi, vénemberek sem játszottunk már vele, mert túl kicsik voltunk, amikor megjelent. Persze, emulátorban később bepótoltuk, és most megint elővettük, hogy leboruljunk előtte egy Minivel. Meg egy toplistával, ha már arra jártunk. Ha kíváncsi vagy bővebben élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval, napi lájtos és alkalomszerű szuperalapos retrós cikkekért pedig fáradj el a Retro.Landre.
Az Adventure fejlesztője Warren Robinett, akinek a nevét sokan megismerték a Ready Player One megjelenése után. Robinett a Berkeley-ben található University of Californián végzett, a legelső programozói tanfolyamban, a Unixot fejlesztő Ken Thompson volt az egyik tanára. És mit csinál a hetvenes években egy amerikai pályakezdő programozó? Jó, először elmegy egy olajcéghez, aztán rájön, hogy azt a melót nagyon utálja, ezért fél év után felmond. Na de utána mit csinál? Igen, elmegy az Atarihoz játékokat fejleszteni.
Robinett 1977-ben kezdett a cégnél, első munkája a Slot Racers nevű nem túl jelentős játék volt, aztán amikor egy stanfordi haverját meglátogatta, találkozott a Colossal Cave Adventure-rel. Aki nem tudná: ez volt az egyik első kalandjáték, egy szöveges csoda, ami sokakra nagy hatással volt. Viszont mainframe-en volt csak elérhető. Robinett kitalálta, hogy csinál valami hasonlót Atari 2600-ra, grafikával. A főnöke a fejét fogta az ötlet hallatán és próbálta lebeszélni Robinettet mondván, a Colossal Cave Adventure több mint 100 kilobájt, egy Atari 2600-játékban pedig 4 kilobájtba bele kellene férni. Robinett viszont makacs volt és egy hónap alatt titokban készített egy prototípust. Amikor megmutatta a főnökének, ő először leszidta a beosztottját, de aztán zöld utat adott a projektnek.
További érdekes epizódok akadtak fejlesztés közben, egyszer például Robinett alkotói válságba került, ezért mellékesen csinált egy BASIC oktatóprogramot. Aztán volt az is, hogy az ataris marketingesek kitalálták, hogy a készülő játék legyen supermanes, mert éppen akkor jelent meg egy új Superman film. Robinett ezt nem akarta, ezért anélkül, hogy a főnökeivel egyeztetett volna, átadta a kódját egy kollégájának, John Dunn-nak, aki lefejlesztette a Superman-játékot. Ezután a főnökök megint leszidták Robinettet, de végre befejezhette az Adventure-t. Mindent beleszámítva egy évig dolgozott a játékon, ami akkoriban baromi sok idő volt, és szinte a végsőkig kihasználta az Atari 2600 teljesítményét (15 üres bájt maradt csak a 4K-ból). A játék 1979-ben jelent meg, bár sok helyen 1980-as dátumot ír az internet (engem ez jól meg is tévesztett).
Az Adventure az a játék, amit ma nem azért érdemes kipróbálni, mert jó. 46 évvel ezelőtt készült, ezalatt nyilván sokat öregedett, a grafika túl szögletes, a sárkány kacsának néz ki, az irányítás nem elég pontos, és még sorolhatnánk. Hanem azért érdemes kipróbálni, hogy az ember belegondoljon, micsoda korszakalkotó cucc volt ez. Gyakorlatilag a modern kalandjátékok elődje tárgyhasználattal, kontextusfüggő tevékenységekkel és előremutató effektekkel. És mindeközben tényleg valamiféle laza miniadaptációja a Colossal Cave Adventure-nek, még ha a cél az is, hogy egy darab kelyhet megszerezz és elvigyél a váradba.
És persze ott az easter egg, ami nem a játéktörténelem első easter eggje, de az első, amit tényleg easter eggnek neveztek el. Az Atarinál nem fizették agyon a fejlesztőket és a nevüket sem írták ki, Robinett ezért kódolt egy titkos szobát, ami úgy nyílt ki, ha a játékos egy sötét szobában felvett egy szürke alapon szürke pixelt és elvitte egy másik helyszínre. A titkos szobában a "Created by Warren Robinett" felirat állt. Csak azután derült fény erre, hogy Robinett lelépett az Ataritól, és a cégnél felmerült, hogy kiadjanak egy javított verziót, de aztán inkább benne hagyták a játékban az easter egget. Robinett később a The Learning Company alapítója lett, ahol több sikeres oktatójáték is kikerült a keze alól, a nevét viszont a 2000-es évek retrohulláma tette megint ismertté. Ma is nagyon szívesen mesél az Adventure-ről, ezért akit bővebben érdekel a téma, keresse fel a honlapját vagy nézze meg a GDC-s előadását.
És az adáshoz csináltunk egy toplistát is, méghozzá a legjobb olyan játékokról, amik 1980-ig jelentek meg. Kommunikációs félreértés miatt Grath 1980-at már nem számolta bele, én viszont igen, ennek ellenére lett egyezésünk.
GRATH TOP10 |
STÖKI TOP10 |
1. Avatar (1979) 2. Galaxian (1979) 3. Heiankyio Alien (1979) 4. Asteroids (1979) 5. Super Breakout (1978) 6. Wilderness Campaign (1979) 7. Hunt the Wumpus (1973) 8. Empire (1977) 9. Orthanc (1975) 10. The Oregon Trail / OREGON (1975) |
1. Pac-Man (1980) 2. Space Indavers (1978) 3. Rogue (1980) 4. Breakout (1976) 5. Battlezone (1980) 6. Asteroids (1979) 7. A Game & Watch első játékai (1980) 8. Missile Command (1980) 9. Death Race (1976) 10. Pong és klónjai (1972-) |
Mivel ebben a kategóriában még akadhatnak erős jelöltek, várjuk kommentben a ti tippjeiteket és listáitokat is. Legközelebb egy héten belül jövünk új adással. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások a tizenegyedik évadban:
- Checkpoint Mini #255: Celtic Tales: Balor of the Evil Eye
- Checkpoint Mini #256: Realm of Impossibility
- Checkpoint Mini #257: Professor Layton and the Curious Village + TOPLISTA: A 10 legjobb "X and the Y" című játék
- Checkpoint Mini #258: Beach Head I-II.
- Checkpoint Mini #259: GrimGrimoire
- Checkpoint Mini #260: Shantae sorozat + TOPLISTA: A 10 legjobb kalózos játék
- Checkpoint Mini #261: Willow (arcade)
- Checkpoint Mini #262: Spy vs. Spy
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból a teljes negyedik évad, ebből a posztból pedig a teljes ötödik évad. Igen, a 6-7. évadról nincs még összesítő poszt, majd lesz.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Vendégszerepléseink:
- Checkpoint a Runyai Stúdió podcastjében
- Checkpoint A hiányzó darab podcastben
- Grath, Stöki és Mazur szereplései a Fun With Geeks YouTube-csatornán: Dixit #1, Dixit #2, Dixit kiegészítő #1, Dixit kiegészítő #2, We Didn't Playtest This at All #1, sőt We Didn't Playtest This at All #2)
- Stöki a Sztereotrip utazási podcastben (a téma Japán, a Tokyo Game Show is előkerül)
- Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben
- Stöki vendégeskedése Kiss Iminél az Unlimited podcastben
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, HunterXXL, adam1224, kopeszku, Zsiga Bálint, Répabácsi, Mágnesfejű, Hollósi Dániel, Huszti András, Peter, AnnieC, Bera Nándor, Paller, Tóth Balázs Aladár, Kecskés János, Tzupi, Laborpati, PeterB, Sh4mir83, Nagy Ákos, Bognár Helka, Dirty Dave, Nagy Gyula, Lidérc, Csemniczky Péter, Klisz Gábor, cue, Dreska Szilárd, Csicó, Oberling Gergő, Demeter Zsolt, Döme, Fattykány, Bohner Gergő, cubeshadow, Balfars, Karasz Edit, Zergeborg, Jocó, Heilig Szabolcs, Emlancos, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, ricsi, abeddon, TheLastNinja, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Coeris, SzLacc, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Tresó Ottó, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, Oli, Udvardy Tamás, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Ergoproxy83, Milo, ArcadeMacho, Gergő, Havasi László, Ateela Wrink, kszicsillag, Markó Gábor, Seci, NPanyo, Alien Mindbender, Csíkos János, Tamás, pec, Magunsz, Nagy Tamás, Krapulax, Peter, Gytb, patex 1987, RxMikes, Hrubos Mátyás, Dundeal, Somi, Gorgil, Febert Zoltán, Signomi, Bazzs, PsyZed, polipropilén, kalanneni, Solymi81, VinczeI, The Black Aether, GSimon, casualplayfair, Polben, Nagy Krisztián, Tamás, Rules, Pusztai László, Ripburger, Kester, Szabó Ferenc, Salat Csaba, Pálfi Tamás, Kavics, thechewieone, MacMaiger, Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, milyenferi, Xlabu.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek