Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
A most választott játékunk éppen hogy belefért a retro kategóriába, hiszen 2005-ös játékról van szó. Ehhez képest egyikünk sem próbálta még, de ott volt a bakancslistánkon - ez a Star Wars: Republic Commando, ami több tekintetben is eltér a szokványos Star Wars-játékoktól. Ha kíváncsi vagy élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad).
Szóval 2005, Lucasarts belső fejlesztés a legelső Xboxra (egy későbbi patchcsel 360-ra is) és pc-re. A két kulcsfigura Daron Stinett producer és Tim Longo rendező, akik akkor már mindketten régi motorosok voltak nemcsak a szakmában, hanem a Lucasartsnál is - hogy mást ne mondjak, mindketten dolgoztak már az 1995-ös Dark Forceson is. A szintén fps Republic Commandóhoz licencelték az Unreal Engine 2-t, és technikai értelemben nem volt sok gond a fejlesztéssel.
A dizájn tekintetében viszont elég formabontó volt a játék. Nem a filmtrilógia vagy valamelyik regény hőseit mozgatta, hanem senki kis klónkatonákat - valahogy úgy, mint a Halo sorozatban a későbbi Halo: ODST. Erre még a kezdés is rájátszott: nem a jól ismert "messzi-messzi galaxis" szöveggel és zenével indult a játék, hanem beledobott a klónháborúk idején megeső sztori közepébe. Sőt, ez egy olyan játék volt, ami csak módjával használta John Williams témáit, Jesse Harlin zeneszerző ugyanis elég nagy szabadságot kapott, hogy a földhözragadtabb kommandós környezethez jobban passzoló zenéket komponáljon.
Az ODST mellett talán még kézenfekvőbb hasonlóság a Rainbow Six, ugyanis a Republic Commandóban is lehet irányítani a csapattagokat. Négyfős csapatunkban mindenki valamilyen specialista (a játékos a főnök, és van mellette robbantási szaki, egy hekker meg egy lövész), akiket meg lehet kérni például egy ajtó feltörésére vagy egyszerűen arra, hogy fedezzenek minket - arról nem is beszélve, hogy ha halálunkon lennénk, vissza tudnak hozni. Ordít az egész egy jó kis kooperatív módért, de 2005-ben ez nem volt még ilyen egyértelmű, és bizonyára voltak technikai korlátok is, szóval nincs koop. A főhőst egyébként az a Temuera Morrison szólaltatja meg a játékban, aki a filmben Jango Fettet alakította.
Mint említettem, nekem anno kimaradt a játék (annyira mérges voltam az új trilógiára, hogy azokban az években nemigen toltam Star Wars-játékokat sem), de most kipróbálva még mindig elég élvezetes. Az akció pörög, a Star Warsnak tök jól áll ez a kicsit koszosabb értelmezés, egyedül a klónharcos főhős sisaknézetét éreztem túlzásnak - a sisaküveg kontúrja túlságosan belelóg a képbe, valahogy a Halókban ezt jobban megoldották. Viszont eléggé bejött, ahogy a játék és az átvezető animációk rámentek a filmszerűségre, a szó jó értelmében.
A játékhoz tervben volt egy folytatás Imperial Commando alcímmel, de még koncepció állapotban volt, amikor elkaszálták - valószínűleg nem volt elég sikeres az elődje. Pedig ma is érdemes kipróbálni, a GOG-on 10 dollár, de minden évben vannak Star Wars-leárazások, szóval olcsóbban is beszerezhető legálisan.
Legközelebb vasárnap magasságában jövünk egy rendhagyó, vendég nélküli Checkpointtal, amit egyenesen Tokióból sugárzunk nektek (és ezúttal nem lesz early access a patreonosoknak, mert a Tokyo Game Showról beszélünk majd). Jövő héten aztán jön egy toplistás Mini, és utána visszatérünk a megszokott vendéges adásokhoz. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból pedig a teljes második évad.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod.
A harmadik évad korábbi Checkpoint Mini adásai:
- Checkpoint Mini #32: Cadillacs & Dinosaurs
- Checkpoint Mini #33: General Chaos
- Checkpoint Mini #34: Planescape: Torment
- Checkpoint Mini #35: Nitro Ball
- Checkpoint Mini #36: Oddworld: Abe's Oddysee
- Checkpoint Mini #37: TRON 2.0
- Checkpoint Mini #38: North & South
- Checkpoint Mini #39: Cannon Fodder
- Checkpoint Mini #40: Redneck Rampage
- Checkpoint Mini #41: No One Lives Forever
- Checkpoint Mini #42: LUFIS TAMADAS (Pooyan)
- Checkpoint Mini #43: The Lost Vikings
- Checkpoint Mini #44: Moonstone: A Hard Days Knight + TOPLISTA: A 10 legjobb véres játék
- Checkpoint Mini #45: The Chaos Engine
- Checkpoint Mini #46: Rise of Nations
- Checkpoint Mini #47: Ghostbusters + TOPLISTA: A 10 legjobb filmes témájú videojáték
- Checkpoint Mini #48: ActRaiser
- Checkpoint Mini #49: Ugh!
- Checkpoint Mini #50: The Incredible Machine + TOPLISTA: A 10 legjobb logikai játék
- Checkpoint Mini #51: Prehistorik 1-2
Ezek pedig vendégszerepléseink A hiányzó darab podcastben és a Fun With Geeks YouTube-csatornán, illetve Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben.
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, Molnár Zsolt, Hollósi Dániel, Stang Szabolcs, Barny, Mozoka, Nagy Gyula, Győri Ferenc, A Konnektor csapata, Kalázdi Tamás, Pató Lőrinc, Gortva Gergely, Zila, tomtech, jurgen_habermas, RZP, waces, crippler, Szauer Tibor, ricsi, abeddon, Valis142, Varga Bálint Bánk, SViktor, Balog Tamás, Koppn, csee, TheLastNinja, GLiSKARD, Ninju, Dabrowsky Ádám, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, gilicze, ezven, Bajka Zoltán, Szabó Zoltán, Rudymester, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Wraith, Huszti András, Invi, Coeris, Velicsek István Gusztáv, SzLacc, Tutu, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Müller Niki, Tresó Ottó, bigwhite, aboy, Sinus, bordiii, Gabesz, Nagyi, Élményborz, Edvárd, Végvári Rómeó, Kúthy Előd, Szigeti Gábor, Feleki Tamás
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk.)
Utolsó kommentek