Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
Ezúttal egy támogatói kérést teljesítettünk: hallgatónk, Németh Bálint javasolta, hogy beszéljünk a Prehistorik 2-ről, és ennek mi eleget tettünk, és akkor már nyilván a Prehistorik 1-ről is szó esett. Persze azt sehol nem ígértük, hogy az ilyen támogatói adások esetében nekünk mindig tetszeni fog a játék, amit kértek. :) Számunkra az derült ki, hogy a nosztalgia eléggé megszépíti az ősemberes platformjáték emlékét. Ha kíváncsi vagy élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad).
A Prehistorik fejlesztője és kiadója is egyben a francia Titus Interactive, ami már a kilencvenes évek elején kétes hírnévvel bírt. A Titus ugyanis szinte kivétel nélkül elég rossz játékokat csinált fennállása során - ott van például az 1999-es Superman, az N64 szégyene, vagy a 2003-as xboxos Robocop. Az 1985-ben, két testvér, Eric és Hervé Caen által alapított párizsi cég mégis fenn tudott maradni a 2000-es évek közepéig, gyakran rossz filmátiratokat készítettek, jobb pillanataikban erős közepes játékokat (Crazy Cars), illetve előremenekülésként bevásárolgattak a fejlesztőcsapat-boltban. Övék lett például 1991-ben a Barbarianeket fejlesztő Palace Software, 1998-ban a BlueSky, 1999-ben pedig nem kisebb brand, mint a Virgin Interactive, sőt nem sokkal ezután az Interplay. Aztán 2005-re a cég becsődölt, és nagyjából minden maradéka az éppen feléledő Interplayé lett.
De 1991-ben ebből még semmit nem lehetett látni, a francia cég ekkor jelentette meg az első Prehistorikot Amigára, Atari ST-re, Amstradra és pc-re. A belső fejlesztésről szinte semmi infó azon kívül, hogy bizonyos “Cybele” volt a fő dizájner (csak úgy Cybele-Balázs módjára). Valószínűleg átlagos platformernek szánták mindenféle extra brillír nélkül - hogy mégis sokan szép emlékeket őriznek róla, az valószínűleg a cuki, őskori témájú grafikának köszönhető, mert ma ez tűnik a legnagyobb erősségének.
A játékmenet maga ugyanis elég rémes; azon túl, hogy nagyon nehéz, az ugrás nehezen irányítható, a pályatervezésben vannak komoly hiányosságok, és még az ütközéskezelés is kicsit pontatlan. Ősemberünkkel kaját kell gyűjteni, majd eljutni a pálya végi főellenfélhez, mindez 7 pályán - ha földönkívüli az ember, 25 perc alatt végigtolható, földieknek nem annyira. Az 1993-ban megjelent folytatás (pc és Amstrad) talán éppen ezért könnyebb volt, mert a dizájnere - bizonyos Eric Zmiro - jelszavakat is rakott a kritikusabb pályarészek után (ugyanakkor a pályatervezési hibák maradtak). A második rész grafikája is szebb, részletesebb és stílusosabb lett, aranyos animációkkal, a zene viszont erősen felejthető (az első rész dallamossága odalett). Viszont nagyon mókás easter egg van a játékban: indításkor figyeli a gépidőt, és ha 1996 már elmúlt, az indítófájl indításakor a következő, valószínűleg Eric Zmiro által írt üzenettel startol a játék:
YEAAA . . .
A JÁTÉKOM MÉG MINDIG MŰKÖDIK <aktuális év>-BEN!!
1992-BEN PROGRAMOZTAM EGY 286-OS, 12 MHZ-S AT-N.
. . . HAJRÁ, RÉGISÉGEK!!
A két rész a GOG-on ma 10 dolláreuró körül megvásárolható, de egy nagyobb leárazást érdemes megvárni a vétellel, mert lehet, hogy a játék nem fog felérni a szép emlékekhez. És sokan nem tudják, de 1995-ben megjelent egy kvázi SNES-folytatás, a Prehistorik Man (később GBA-portot is kapott). Ez gyakorlatilag a Prehistorik 2 konzolos verziója a nagyon nehéz részek nélkül, jobb irányítással, sok új játékelemmel és sztorival. Ez messze a sorozat legjobb része, de itthon a konzolos platform miatt nem tudott úgy elterjedni, mint a pc-s elődök.
Legközelebb jövő hét elején jövünk hagyományos vendéges adással, aztán Mini, és így tovább, amíg el nem ragad minket a sinkanszen. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból pedig a teljes második évad.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod.
A harmadik évad korábbi Checkpoint Mini adásai:
- Checkpoint Mini #32: Cadillacs & Dinosaurs
- Checkpoint Mini #33: General Chaos
- Checkpoint Mini #34: Planescape: Torment
- Checkpoint Mini #35: Nitro Ball
- Checkpoint Mini #36: Oddworld: Abe's Oddysee
- Checkpoint Mini #37: TRON 2.0
- Checkpoint Mini #38: North & South
- Checkpoint Mini #39: Cannon Fodder
- Checkpoint Mini #40: Redneck Rampage
- Checkpoint Mini #41: No One Lives Forever
- Checkpoint Mini #42: LUFIS TAMADAS (Pooyan)
- Checkpoint Mini #43: The Lost Vikings
- Checkpoint Mini #44: Moonstone: A Hard Days Knight + TOPLISTA: A 10 legjobb véres játék
- Checkpoint Mini #45: The Chaos Engine
- Checkpoint Mini #46: Rise of Nations
- Checkpoint Mini #47: Ghostbusters + TOPLISTA: A 10 legjobb filmes témájú videojáték
- Checkpoint Mini #48: ActRaiser
- Checkpoint Mini #49: Ugh!
- Checkpoint Mini #50: The Incredible Machine + TOPLISTA: A 10 legjobb logikai játék
Ezek pedig vendégszerepléseink A hiányzó darab podcastben és a Fun With Geeks YouTube-csatornán, illetve Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben.
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, Molnár Zsolt, Hollósi Dániel, Stang Szabolcs, Barny, Mozoka, Nagy Gyula, Győri Ferenc, A Konnektor csapata, Kalázdi Tamás, Pató Lőrinc, Gortva Gergely, Zila, tomtech, jurgen_habermas, RZP, waces, crippler, Szauer Tibor, ricsi, abeddon, Valis142, Varga Bálint Bánk, SViktor, Balog Tamás, Koppn, csee, TheLastNinja, GLiSKARD, Ninju, Dabrowsky Ádám, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, gilicze, ezven, Bajka Zoltán, Szabó Zoltán, Rudymester, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Wraith, Huszti András, Invi, Coeris, Velicsek István Gusztáv, SzLacc, Tutu, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Müller Niki, Tresó Ottó, bigwhite, aboy, Sinus, bordiii, Gabesz, Nagyi, Edvárd, Végvári Rómeó
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk.)
Utolsó kommentek