Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
Megint esedékes volt egy toplistás poszt, úgyhogy fogtuk az Activision egyik nagy klasszikusát, a Ghostbusterst (amit egyik lelkes támogatónk, Király Ernő javasolt), és miután kiveséztük, elmerengtünk azon, mik a legjobb filmes témájú videojátékok. Ha kíváncsi vagy élményeinkre és a toplistán szereplő játékok indoklására, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról és gyorsan átfutnád a toplistáinkat, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad).
A Ghostbusterst már említettük az Activisionről szóló adásunkban, és ott többször elhangzott az amerikai David Crane neve is. Ő volt ugyebár az Atari egyik sztárprogramozója a hetvenes években, csak az Atarinak ezt nehezére esett elismerni, ezért Crane és még három kollégája kilépett a cégtől, és megalapította az Activisiont (ami gyakorlatilag az első jelentős third party vállalat volt a játékiparban). Crane a következő években több nagy sikert is szállított az Activisionnek, a legnagyobb mind közül a Pitfall! volt még Atari 2600-ra (4 millió eladott példány a nyolcvanas évek elején, őrület), de a Commodore 64-es piacon is voltak nagy dobásai, mindenekelőtt a kor egyik sikerfilmjének feldolgozása, az 1984-es Ghostbusters. (Lent a játék borítója, ami egyben a film posztere - találós kérdés: mi vagy ki hiányzik a képről?)
A játék szintén 1984-ben jelent meg, szinte a filmmel egyidőben - ebből is látszik, hogy Crane-nek nem volt sok ideje a megalkotására: konkrétan 6, azaz hat darab hét alatt kellett összehoznia a kezdeti C64- és Atari 800-verziót (ezeket később Amstrad CPC-, Atari 2600-, Spectrum-, Master System- és NES-portok is követték). Ez még akkoriban is irreális határidőnek számított, ezért Crane csak úgy tudta bevállalni a projektet, hogy az már egy korábbi félkész játékra épült: a Car Wars nevű, soha meg nem jelent autós programra, amiben egy városban kellett volna autókkal cirkálni. A Ghostbustersben (magyarul Szellemirtók, ugye) szerencsére volt egy aránylag központi szerepet autó meg egy város is, így a Car Wars meglevő kódja jól jött Crane-nek.
Így alakult ki tehát a játékmenet gerince: a Szellemirtók autójukkal száguldanak New Yorkban, mindig a szellemek által éppen megszállt negyed felé. A száguldást Crane egy kis minijátékkal dobta fel (ha szereltünk porszívót az autónkra, beszippanthattuk a szellemeket, amikkel útközben összefutottunk), a célba érve pedig újabb minijáték következett, amit Crane már kifejezetten a Ghostbustershez írt. Ebben a film (sőt, az összes Ghostbusters-film) emblematikus jelenetét kellett megvalósítani: letenni egy szellemcsapdát, beállítani pozícióba két lézernyalábos Szellemirtót, őket úgy kellett mozgatni, hogy a nyalábok ne keresztezzék egymást, de a szellemcsapda felé tereljék a pályán pattogó szellemet, aztán a megfelelő pillanatban a szellemcsapdával el kellett kapni a kis ektoplazmikus rohadékot. Aztán ezt sokszor meg kellett ismételni, miközben a város paranormális tevékenysége egyre nőtt, és a szellemek egyre gyorsabban bukkantak fel. Ha négy szellem találkozott, összeálltak a filmben látott óriási Habcsókemberré (aki valójában Pillecukorember), és ez a szörny lerombolt egy városnegyedet, hacsak nem használtunk megfelelően egy szellemcsalit. A játék a paranormális tevékenység csúcsra érésével (gyakorlatilag bizonyos idő eltelte után) ért véget, ekkor egy épület előtt ugráló Habcsókember lábai között kellett beküldeni két Szellemirtót az épületbe, és jöttek is a győzelmi képsorok. Nem sok, és Crane később bánta is, hogy nem jutott idő jobb befejezésre, de 1984-ben ez, a nagy sprite-okat használó grafika, a többféle minijátékot felvonultató játékmenet valamint a végtelenítve szóló Ghostbusters-zene maga volt a Filmszerű Élmény.
Crane zsenialitása ebben a lóhalálában készült játékban is megmutatkozott: korát megelőzve gyakorlatilag egy New Game+ módot épített a programba a játékbeli "bankszámla" kezelésével. Induláskor a játék megkérdezte, hogy van-e a játékosnak bankszámlája - ha a válasz "nem" volt, akkor 10 ezer dollár volt az indulótőke, ebből kellett autót és hozzávaló kütyüket vásárolni. Ez persze nem volt elég a legdrágább autóra és a létfontosságú felszerelésre (mind a porszívó, mind a szellemcsali eléggé fontos volt, nem is beszélve a szellemcsapdákról), de a játék végén a játékos kapott egy bankszámlakódot, amit a következő játéknál beírhatott, és akkor az előző egyenlegével indulhatott. A játék célja tehát igazából nem is a Habcsókember kicselezése volt, hanem minél több pénz keresése (vagyis sok sikeres szellemelkapás). Pár jól végigvitt játék után így fel lehetett hizlalni a számlát úgy, hogy fullra felszerelt, drága autóval csapassunk a megszállt New Yorkban.
Számomra a játék nagy tragédiája volt, hogy túl korán találkoztam vele - amikor még nem tudtam angolul, és így nem tudtam kisilabizálni, hogyan kell pontosan játszani vele (a joystick kevés volt, azt is tudni kellett, hogy például a B - B, mint bait - betűvel lehet kivetni a szellemcsalit). Később, amikor egyre többször hallottam arról, hogy a játák mekkora siker és Activison-klasszikus volt, kipróbáltam valamikor a kilencvenes évek elején (még C64-en, nem emulátorban), de akkor már kevésnek tűnt, sokkal jobb játékok voltak addigra a platformon. És hát most kipróbálva sem egy nagy élmény mai szemmel, de 33 éves játékról van szó, ilyen időtávon nagyon kevés játék nem öregszik meg. Azt viszont nagyon is meg lehet érteni, hogy 1984-ben miért volt ez akkora szám. (Aki kipróbálná, itt talál C64-romot, itt meg emulátort.)
Mindenképpen szót kell ejteni a konzolos mutációkról is. A Master System-verzióban volt egy plusz lövöldözős jelenet, az 1988-as NES-verzió pedig igénytelenségével lett hírhedt. A japán Bits Laboratory konverziója más, rondább, bugosabb és nehezebb volt, a befejezés pedig egy hibás angolsággal megírt (sőt, félregépelt) üzenet volt, idézem is szó szerint:
CONGLATURATION !!!
YOU HAVE COMPLETED A GREAT GAME.
AND PROOVED THE JUSTICE OF OUR CULTURE.
NOW GO AND REST OUR HEROES !
A későbbiekben persze jöttek további Ghostbusters-játékok (általában új filmekhez vagy rajzfilmsorozatokhoz időzítve), a legutóbbi tavaly jelent meg (2-3 pontos értékeléseket kapott, állítólag minden elképzelést alulmúlóan borzalmas). Crane-nek ezekhez már persze nem volt semmi köze: ő 1986-ban kilépett az Activisionből, hogy az Absolute Entertainment egyik alapítója legyen, aztán volt még pár jó villanása (A Boy and His Blob, pár Simpsons-játék), 2012-ben pedig egy Pitfall-szerű Kickstarter-projekttel, a Jungle Adventure-rel hallatott magáról (nem jött össze a kampány). Ma 64 éves, és újságíróknak még mindig szívesen mesél az Activision első éveiről.
És akkor jöjjenek a toplistáink. Tehát a legjobb filmes témájú videojátékokból próbáltunk tízet-tízet összeszedni. Grath betett magának egy plusz nehezítést: csak konkrét filmek videojátékos átdolgozásait vette fel a listájára. Én nem voltam ilyen szigorú magammal (azaz filmes környezetben született videojátékokból is válogattam), de mivel így nagyon sok Star Wars-játék szerepelt volna a listámon, hoztam egy olyan házi szabályt, hogy 2-nél több Star Wars-játékot nem válogatok be. Eltérő válogatási módszereink ellenére Grath listája több ponton összecsengett az enyémmel, de a különbségek is érdekesek. Szóval az előbb említettek figyelembe vételével a következő toplistákat hoztuk össze (persze az adásban részletesen értékeljük a választásainkat):
GRATH TOP10 |
STÖKI TOP10 |
1. Blade Runner (1997) 2. LotR: The Return of the King (2003) 3. Disney's Aladdin (1993, Genesis) 4. Indiana Jones and the Last Crusade (1989) 5. Harry Potter and the Philosopher's Stone (2001, GBC) 6. Scott Pilgrim vs. the World: The Game (2010) 7. Spider-Man 2 (2004) 8. The Warriors (2005) 9. Peter Jackson's King Kong (2005) 10. Sweet Home (1989) |
1. Star Wars: Knights of the Old Republic (2003) 2. Blade Runner (1997) 3. The Lion King (1994) 4. Star Wars (1983, arcade) 5. Indiana Jones and the Last Crusade (1989) 6. TRON 2.0 (2003) 7. Chronicles of Riddick: Escape From Butcher Bay (2004) 8. Spider-Man 2 (2004) 9. Terminator 2: Judgement Day (1991, arcade) 10. Batman: The Movie (1989) |
Nyilván ez a toplistás műfaj totál szubjektív, szóval várjuk a ti listáitokat is kommentekben. Legközelebb pedig jövő hét közepén lesz Checkpoint, mégpedig a várva várt 100. adás felvételének vágott verziója. A nyersanyagot már meghallgattam... hát, bajban leszek a vágáskor. :) Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból pedig a teljes második évad.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod.
A harmadik évad korábbi Checkpoint Mini adásai:
- Checkpoint Mini #32: Cadillacs & Dinosaurs
- Checkpoint Mini #33: General Chaos
- Checkpoint Mini #34: Planescape: Torment
- Checkpoint Mini #35: Nitro Ball
- Checkpoint Mini #36: Oddworld: Abe's Oddysee
- Checkpoint Mini #37: TRON 2.0
- Checkpoint Mini #38: North & South
- Checkpoint Mini #39: Cannon Fodder
- Checkpoint Mini #40: Redneck Rampage
- Checkpoint Mini #41: No One Lives Forever
- Checkpoint Mini #42: LUFIS TAMADAS (Pooyan)
- Checkpoint Mini #43: The Lost Vikings
- Checkpoint Mini #44: Moonstone: A Hard Days Knight + TOPLISTA: A 10 legjobb véres játék
- Checkpoint Mini #45: The Chaos Engine
- Checkpoint Mini #46: Rise of Nations
Ezek pedig vendégszerepléseink A hiányzó darab podcastben és a Fun With Geeks YouTube-csatornán, illetve Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben.
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, Molnár Zsolt, Hollósi Dániel, Stang Szabolcs, Barny, Mozoka, Nagy Gyula, Győri Ferenc, A Konnektor csapata, Kalázdi Tamás, Pató Lőrinc, Gortva Gergely, Zila, tomtech, jurgen_habermas, RZP, waces, crippler, Szauer Tibor, ricsi, abeddon, Valis142, Varga Bálint Bánk, SViktor, Balog Tamás, Koppn, csee, TheLastNinja, GLiSKARD, Ninju, dabdam, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, gilicze, ezven, Bajka Zoltán, Szabó Zoltán, Rudymester, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Wraith, Huszti András, Invi, Coeris, Velicsek István Gusztáv, SzLacc, Tutu, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Müller Niki, Tresó Ottó, bigwhite, aboy, Sinus, bordiii, Zsákai Gábor
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk.)
Utolsó kommentek