HTML

IDDQD

Félkomoly játékblog azoknak, akik tudják, mi az IDDQD, és azoknak, akik nem. Kazuárokat is szívesen látunk.

Itt támogathatsz minket

PayPal:

Patreon:

 patreon_fejlec_kicis.png

Utolsó kommentek

Checkpoint Mini #116: Advent Rising (+ a 10 legnagyobb cliffhanger videojátékban)

2019.12.13. 23:10 Stöki

cpmini_116.png Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)

Megnéztük a játékot, amit sokan kértetek, és amit annak idején Orson Scott Card nevével adtak el, de a neves sci-fi író valójában aránylag keveset dolgozott rajta. Amolyan szegény ember Mass Effectje volt, és sajnos nem öregedett szépen, de mindenképpen érdekes próbálkozás - és ambiciózus, hiszen készítőt rögtön több játékot terveztek, ezért is zárták le ezt egy ordas cliffhangerrel. Ennek apropóján egy toplistát is kaptok, amúgy meg ha kíváncsi vagy élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval.

Szóval az Advent Risingről van szó (ha valaki megmondja, miért ez a játék címe, megköszönöm), ami 2005-ben jelent meg PC-re és Xboxra, és a Glyphx nevű grafikai és videojáték-marketinges cég egyetlen próbálkozása volt a játékiparban (Glyphx Games néven). Ez úgy történt, hogy Donald Mustard cégvezető egy napon úgy gondolta, hogy már eleget marketingelt más játékokat ahhoz, hogy értse, hogy működik a játékipar és mi kell a játékosoknak, és kitalálta, hogy készít egy grandiózus akció-kalandjátékot. Mit egyet, hármat! Meg hozzá spinoffokat! És képregényeket! Regényt! Tévésorozatot!

Szóval Mustard úr elég megalomán tervekkel indult neki cégtársával és rokonával, Geremy Mustarddal, és pénzük nagy részét beletették a projektbe. A sztorit Donald találta ki egy régóta tervezgetett világötlete alapján, a végeredményt bizonyos Cameron Dayton faszázta ki, de a dialógusok egy részének megírásához sikerült megnyerni a Végjáték szerzőjét, Orson Scott Cardot, szóval onnantól kezdve az ő nevével próbálták eladni az egész játékot (amúgy a tervezett regényt is ő írta volna). Kiadónak sikerült berántani a Majescót, a játékmotor az akkor nagyon modern Unreal Engine 2 lett, a fejlesztők között pedig olyan jómunkásemberek akadtak, mint a Video Games Live-ot később megalapító Tommy Tallarico.

A játék főhőse egy Gideon nevű ficsúr, akinek az intro után éppen az a feladata, hogy részt vegyen az emberiség és egy idegen faj első találkozásánál. Mint kiderül, ez a faj fejlettebb, mint az emberiség, mégis istenként tiszteli az embereket, de ennek nincs jelentősége, mert jön egy harmadik faj, aminek épp az emberiség kiirtása a célja. Izgalmas felütés, és a sztori a későbbiekben is tartogat pár izgi részt - csak hát más téren kicsit elvérzik a játék.

A játékmenet ugyanis kicsit döcögős (a célzás főleg nehézkes), a történet drámaisága nagyon elüt a párbeszédek idétlenségétől, a pályatervezés kicsit esetlen, és úgy általában a végeredmény nem áll össze úgy, mint például a játék kortársának számító SW:Kotor. Ráadásul az Advent Rising nagyon bugosan jelent meg, ami végképp megpecsételte a sorsát (meg a Majescóét is). A nagy reményekből nagy bukta lett, a regény, a folytatások meg a többi tervezett projekt nem valósultak meg, Mustardék pedig többet nem próbálkoztak a játékiparban. Azóta eltelt pár év, az Advent Rising GOG-on is megjelent, de tapasztalataink alapján inkább nem ajánlanánk.

De hogy ne ilyen szomorú véget érjen a cikk, van egy toplistánk is. Mint írtam, az Advent Rising vége brutál cliffhanger (ugye, terveztek folytatást), és emiatt elgondolkodtunk azon, mik a legsúlyosabb cliffhangerek a játékiparban. Válogatáskor kb. ezt vettük figyelembe:

  • cliffhanger, ha a játék végén a játékban felvetett fontos kérdés, történetszál nyitva marad,
  • cliffhanger, ha a játék végén bejön valami kritikus, totál új elem, ami további magyarázatra szorulna,
  • Grath pedig tett egy olyan nehezítést, hogy csak olyan cliffhangereket válogatott be, amiket később nem oldottak fel folytatások (ezért nem került be nála például a Halo 2).

Ezzel a disclaimerrel jutottunk a lenti listákra:

GRATH TOP10

STÖKI TOP10

1. Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords (2004)

2. Alan Wake (2010)

3. Beyond Good & Evil (2003)

4. Legacy of Kain: Defiance (2003)

5. Shenmue II (2001)

6. Sly Cooper: Thieves in Time (2013)

7. Vanquish (2010)

8. Too Human (2008)

9. Dante's Inferno (2010)

10. Half-Life 2: Episode Two (2007)

1. Half-Life 2: Episode Two (2007)

2. Halo 2 (2004)

3. Monkey Island 2: LeChuck’s Revenge (1991)

4. God of War 2 (2007)

5. XIII (2003)

6. Final Fantasy VII (1997)

7. Too Human (2008)

8. Toonstruck (1996)

9. Rick Dangerous 2 (1990)

10. Beyond Good & Evil (2003)

Természetesen kommentekben jöhetnek a ti toplistáitok is. Legközelebb pár nap múlva jövünk vendéges adással. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).

 

Korábbi Checkpoint Mini adások az ötödik évadban:

 

Még korábbi adások:

 

Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból pedig a teljes negyedik évad.

A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.

 

Vendégszerepléseink:

 


A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:

halloffame_20191212.png

További támogatóink:

Kiss András, Szentmiklósi Dániel, kopeszku, Kiss Balázs, Hollósi Dániel, Huszti András, Peter, Kurucz Ádám, Nagy Gyula, Gortva Gergely, Révész Péter, cue, Szabó Ferenc, Lidérc, Galántai László, Báger Milán, polish, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, RZP, ricsi, abeddon, Koppn, TheLastNinja, GLiSKARD, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, gilicze, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Coeris, SzLacc, Tutu, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Tresó Ottó, bigwhite, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Élményborz, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, Oli, Udvardy Tamás, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Larten, hadam89, Ergoproxy83, Milo, Csviri, HaverDodi, ArcadeMacho, Gabesz Fótról, Gergő, Havasi László, Ateela Wrink, Vidra, kszicsillag, Bakonyi Gergő István, Markó Gábor.

(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)

17 komment

Címkék: retro podcast toplista checkpoint mini

A bejegyzés trackback címe:

https://iddqd.blog.hu/api/trackback/id/tr6115342970

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

manson karcsi · goo.gl/FVvVX 2019.12.14. 06:25:36

amikor ki kellett menekülni a darabjaira szakadó űrhajóból, na az fasza volt. de a kis bolerós ruhácskájuk, hosszú, jankovicsmarcell-szerű hosszú szárú csizmácskájuk is csinos volt. az akrobatikus lövöldözések is bejöttek, dual wield-ben.
tavaly próbáltam a gog-ossal bajlódni, de nagyon bugos volt.
nagyon látványos világot csináltak, látszott, hogy próbáltak halo-killerré válni. sajnos nem sikerült.
nagyon akartam a második részt, mert a bugokat és a blőd betéteket eltekintve fasza játék volt.

a címe szerintem azért lett advent rising, mert karácsony környékére próbálták időzíteni a megjelenését, és a santa rising túlságosan elcsépelt lett volna.

Keresztény szellemiségű luxuskurva 2019.12.14. 16:10:52

Legnagyobb cliffhanger nekem máig az, hogy kicsivel a vége előtt elszállt a Deus Ex összes mentése, és nem volt humorom elölről kezdeni. A világhálón ma már persze megnézhetem az összeset, de abban mi a teljesítmény.

mbm 2019.12.14. 16:43:38

Szerintem a Monkey Island befejezése pont az ellentéte a cliffhangernek, arra találták ki hogy ne lehessen a sztorit folytatni. Egy anti-cliffhanger :)

alternistom 2019.12.14. 19:45:06

Cliffhanger magyarul -> függővég

AarPoe 2019.12.14. 22:01:04

Anno a Far Cry 3-ban (jesszus lassan már ez is retro) Vaas megölése után elvesztek a mentéseim egy új patch verzió miatt. Az istennek se tudtam visszaállítani. Olyan mértékben b@sztam fel magam rajta, hogy számomra hivatalosan Vaas-al ért véget a történet és soha nem is folytatódott. :) Számomra ez volt a legnagyobb cliffhanger.

jófejsrác 2019.12.14. 22:32:54

Advent Rising-al először egy játék trailer formájában találkoztam. Nekem pedig akkor annyira bejött az a 2 perc az epic kórus énekkel, hogy ihaj!

www.youtube.com/watch?v=k1atrmoPObc

Aztán megszereztem pc-re és úgy emlékszem nagyon élveztem az egészet, de be bugosodott aztán sosem lett kijátszva. Nem is indítottam rá azóta sem, maradjon meg a szép emlék :D.

Hassan0926 2019.12.15. 17:20:11

Csodálkoztam volna, ha lemarad a toplistáról a Beyond Good & Evil.

scal · http://filmbook.blog.hu/ 2019.12.15. 20:05:44

@jófejsrác: én nem emlékszek rá hogy annyira bugos lett volna, inkább optimalizálatlan, ami a többszöri különböző konfigokon való végigjátszás után kristályosodott ki

én is egy trailert láttam belőle, csak ezt

www.youtube.com/watch?v=GqCLyYNQhnU

azt hiszem egy PC guru mellékleten, és mondom basszus kell ez a játék, gépet fejlesztek rohaggyak meg érte :D, azt hiszem ezt vártam a legjobban ez után már csak egy játékot vártam az Alan Waket

ebben a trailerben aztán olyan menő dolgok vannak amik be se kerültek a játékba, pl az a repülő masina, a bullet timeos körfahrt is kimaradt, és összességében vagy hat járgány, azt viszont nem tudtam hogy OSC-nek alig volt köze hozzá

amúgy szerintem még ma is játszható, és vannak benne olyan részek hogy ma is beleborzongok pl a menekülés a széthulló űrhajóról

összességében a Halo ölte meg ezt a játékot, ami profibb, de szerintem sokkal lelketlenebb meg fantáziátlanabb is

a legjobban amin felbasztam az agyam a XIII volt kétségtelenül, az a játék valami borzalmas véggel zárult

a BGE is az, bár szerintem az egyben van, én nem igazán vártam hogy na mi lesz a vége, inkább olyan franciásan furcsa volt az egész, de az úgy ott nekem kerek

viszont nominálnám a Drakan - Order of the Flamet

az a játék különösen azért borztalmas, mert nem elég hogy cliffhanger, bugos is volt és emiatt 12-15 évig tartott mire kezembe került egy játszható példánya és a maradék fél órát is le tudtam játszani, és aztán jön egy ilyen... befejezés???

Toonstrucknak és nem igazán éreztem hiányát végül, ellentétben a Broken Sword 4-nél, amit nem is értem hogy hagyhattak így abba, elfogyott a pénz?

Alan Wake jogos, ott szerintem maguk a fejlesztők is belekavarodtak mit is akartak

scal · http://filmbook.blog.hu/ 2019.12.16. 04:14:02

Amúgy egy kicsikét félre lett értelmezve ez az Advent Rising, mert nem a Föld pusztul el a játékban, hanem az Edumea bolygó, ami az első kolónia, azért is veszik fel a kapcsolatot velünk az idegenek mert ez is azt bizonyítja, hogy megérettünk arra, hogy megismerkedjenek velünk. Úgyhogy inkább ezek a nagy kérdések, hogy miért is tekintenek minket isteneknek? Szerintem ezeket a készítők se tudták volna megmagyarázni.

Szegény ember Mass Effectje meg, hát 4-5 évvel a Mass Effect előtt ilyet nem illik mondani, pláne hogy nem tűnik olcsó játéknak, mert beletettek apait, anyait, külföldi videókban inkább azt mondják, hogy ez volt a Mass Effect a Mass Effect előtt.

scal · http://filmbook.blog.hu/ 2019.12.16. 04:38:40

nem ártott volna be időkönyvjelzőzni ezt a beszélgetést, mert kb a felét nem ismerem a játékoknak és pl azokat nem akarnám meghallgatni

scal · http://filmbook.blog.hu/ 2019.12.16. 04:55:11

jah és a Dreamfall is, hát annál nagyon mérges voltam

AarPoe 2019.12.16. 11:03:10

Heart of Darkness, amikor a legvégén az ablakban megjelenik az árnyékszörny?

Evoken 2019.12.16. 16:28:53

Legjobban az Alien Isolation vége baromi dühitö, igy hogy nagyon kicsi az esély a folytatásra. Pedig remek játék, jo sztorival, megerdémelné a folytatást. Illetve a Resident Evil 7 befejezése, mit keres ott Chris, ki ez az Ethan és mi ez az egész. Bár biztos lesz 8 szoval amiatt nem aggodom.

Aston Kanál 2019.12.16. 18:51:36

A double agent az kettos ugynok magyarul :)

A Legacy of Kain: Defiance vegen teljesen meg voltam gyozodve, hogy lesz folytatas. Errol a szeriarol nem lesz adas?

Tojásos Nokedli Fejes Salátával 2019.12.18. 15:45:28

@scal: Dreamfall! Az mekkora mocskos nagy cliffhanger volt! És várni kellett rá... tíz? évet, hogy folytatódjon.
De aztán a Chapters nagyon jó lett, szerintem.

LlamaD · http://llamadalai.deviantart.com/ 2020.01.07. 19:23:12

Reggel hallgattam, azóta a mustard (sic!) of puppets jár a fejemben...
süti beállítások módosítása