Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
Itthon nagyon népszerű volt a maga idejében a Defender of the Crown, hogy mást ne mondjak, magyar spectrumos verzió készült a játékból. Ehhez képest a Centuriont aránylag kevesen ismerik, pedig nem rosszabb játék. Meg nem is jobb. Igazából pont ugyanolyan, és ez nem véletlen. Előástuk, kipróbáltuk - ha kíváncsi vagy élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval.
A Defender of the Crownnal való hasonlóság oka pedig a vezető fejlesztő személye: ő Kellyn Beck, aki a Cinemaware-nél korábban alapember volt, és például a Defender of the Crownon dolgozott vezető dizájnerként. A Centurionhoz a Robinson-testvérek, Evan és Nicky igazolták le, akik meg korábban az EA-nél dolgoztak, amíg meg nem alapították Bits of Magic nevű stúdiójukat. Szóval adott volt egy friss fejlesztőcsapat, egy sikerjátékokkal bizonyított veterán, és mivel kockáztatni nem akartak, 1990-ben PC-n és Amigán gyakorlatilag lemásolták a Defender of the Crownt, csak középkori helyett ókori környezetben.
A Defender of the Crown ugyebár egy elég egyszerű, körökre osztott területfoglaló stratégia, a műfaj alapelemeivel: tartományaink pénzt fialnak, abból seregeket vehetünk, amikkel újabb tartományokat foglalhatunk el, és ha ügyesen mozgatjuk csapatainkat, illetve sáfárkodunk a lóvéval, akkor leradírozhatjuk az ellenfeleket a térképről. Ezt a receptet a Cinemaware játéka azzal dobta fel, hogy telerakta minijátékokkal, amiknek a grafikája a kor elvárásaihoz képest gyönyörű volt.
És hasonlóval próbálkozott a Centurion: Defender of Rome is. A játék időszámításunk előtt 275-ben játszódik, a játékos egy Scipio Africanushoz hasonló centurió bőrében hirdeti Európa- és Afrika-szerte Róma dicsőségét, azaz igyekszik leigázni keltákat, punokat, pártusokat. A végső cél persze a teljes birodalom kiépítése, ami a térképes csapatmozgásokon túl minijátékok formájában jelentkező kocsiversenyeket, tengeri csatákat és gladiátorjátékokat jelent, ha pedig Egyiptomhoz érkezünk Kleopátrát is meghódíthatjuk (ugyebár a Defender of the Crownban is volt románcra lehetőség). A Centurion az elődjéhez képest igazából annyiban hozott újat, hogy az ellenséges csapatokkal vívott csaták kaptak egy szép izometrikus nézetet, amiben a real-time folytatott harcot bármikor lehetett szünetetetni, hogy seregünknek új utasításokat adjunk.
No, hát ma ez a harc már elég idegesítő, nehézkes, bár 29 éve tényleg menő volt (sőt, igazából egy proto-Total Wart is beleláthatunk). Ez a része nem öregedett szépen a játéknak, meg amúgy is kicsit avítt ez a szaggatott játékmenet, de aki a Defendert szerette, az bátran tegyen vele egy próbát akár ma is (mi azért csak végigjátszottuk most is). A grafikára és a hangokra amúgy nem lehet panasz az 1990-es szinthez képest - ezért is fura, hogy a Centurion igazából megbukott, amikor megjelent. A szaksajtó nem esett hasra tőle, és a játékosok sem, a Bits of Magicnek pedig nem volt több játéka. További infók a játékról a 16-os Commorode Világban, ahol egyébként szükségesnek tartották a leíráshoz hozzáfűzni, hogy nincs C64-verzió. :)
Legközelebb pár napon belül jövünk újabb, toplistás Minivel (mert előtte két nagy Checkpoint volt egymás után). Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások az ötödik évadban:
- Checkpoint Mini #93 - Heretic és Hexen
- Checkpoint Mini #94 - Stormlord
- Checkpoint Mini #95 - Tyrian + TOPLISTA: A 10 legjobb shoot 'em up
- Checkpoint Mini #96 - Gunstar Heroes
- Checkpoint Mini #97 - Kingpin: Life of Crime
- Checkpoint Mini #98 - The Movies + TOPLISTA: A 10 legjobb kiegészítő
- Checkpoint Mini #99 - Alter Ego
- Checkpoint Mini #100 - TETRIS
- Checkpoint Mini #101 - Gladius + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, aminek fegyver van a címében
- Checkpoint Mini #102 - Gods
- Checkpoint Mini #103 - Nox
- Checkpoint Mini #104 - Star Wars: Dark Forces + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, aminek "dark" van a címében
- Checkpoint Mini #105 - Shadow Man
- Checkpoint Mini #106 - Dune
- Checkpoint Mini #107 - Manic Miner + TOPLISTA: A 10 legjobb alliteráló című játék
- Checkpoint Mini #108 -The Firemen
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból pedig a teljes negyedik évad.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Vendégszerepléseink:
- Checkpoint a Runyai Stúdió podcastjében
- Checkpoint A hiányzó darab podcastben
- Grath, Stöki és Mazur szereplései a Fun With Geeks YouTube-csatornán: Dixit #1, Dixit #2, Dixit kiegészítő #1, Dixit kiegészítő #2, We Didn't Playtest This at All #1, sőt We Didn't Playtest This at All #2)
- Stöki a Sztereotrip utazási podcastben (a téma Japán, a Tokyo Game Show is előkerül)
- Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben
- Stöki vendégeskedése Kiss Iminél az Unlimited podcastben
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, kopeszku, Kiss Balázs, Hollósi Dániel, Huszti András, Peter, Pozsonyi Róbert, Nagy Gyula, Gortva Gergely, Révész Péter, cue, MakkOS, Szabó Ferenc, Xlabu, polish, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, RZP, ricsi, abeddon, Koppn, TheLastNinja, GLiSKARD, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, gilicze, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Invi, Coeris, Velicsek István Gusztáv, SzLacc, Tutu, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Tresó Ottó, bigwhite, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Élményborz, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, Oli, Udvardy Tamás, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Larten, hadam89, Ergoproxy83, Milo, Csviri, HaverDodi, arpadapunk, ArcadeMacho, Gabesz Fótról, G, Gergő, Havasi László, kaczurzsolt, Ateela Wrink, Vidra.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek