Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
Peter Molyneux játékait többnyire eléggé bírjuk, de még azok a játékok is gyöngyszemek voltak néha, amiknek a fejlesztésében csak ötletadóként vett részt. Ilyen a The Movies, aminek legnagyobb tragédiája az volt, hogy megelőzte a korát. A Hollywood-szimulátor az egyik legjobb és legszórakoztatóbb gazdasági stratégia, ami valaha készült, abszolút Checkpoint Mini-alapanyag. És ha már beszéltünk róla, hozzácsaptunk egy toplistát is a legjobb játékkiegészítőkről. Ha kíváncsi vagy élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval.
A Lionhead Studiosnak 2005 mozgalmas éve volt: akkor jelent meg a Black & White 2, a Fable pc-s verziója és a The Movies. A három közül az utóbbi volt talán a legjobb, mégis az bukott nagyot, mindjárt mondom, miért.
Az ötletadó tehát a stúdió alapítója, az EA-sított Bullfrog rabigájából szabadult Peter Molyneux volt, aki 2001-ben egy reggel úgy ébredt, hogy "öcsém, nem hiszed el, de eddig még senki nem csinált gazdasági szimulátort a filmiparról!" Rögtön összetrombitálta a cég kreatív agyait, és elmondta, hogy akkor ez legyen egy következő projekt. Adrian Moore kezdett dolgozni a dizájndoksin, aztán később csatlakozott hozzá egy régi harcostárs, a Theme Parkon is ügyködő Mark Webley. (Fun fact #1: Webley Molyneux sógora. Fun fact #2: a céget Webley hörcsögéről, Lionheadről nevezték el, de az állat a névadás után nem sokkal kimúlt, ezt többen rossz ómennek vették.) A játék kiadója az Activision lett.
A The Movies egy ízig-vérig "Theme" játék, csak ebben nem szórakoztatóparkot vagy kórházat kell építeni és üzemeltetni, hanem egy filmstúdiót. Konkrét célok helyett inkább az építkezés maga adja a játék örömét, illetve a program nagy húzása, a ilmkészítés. A móka az 1920-as években indul, aztán ahogy haladnak előre az évtizedek, egyre több lehetőség megnyílik (új díszletek, új fulmtrükkök, új épületek, stb.), és ahogy forgatjuk egyik filmet a másik után, úgy lesznek egyre jobb forgatókönyveink, egyre híresebb sztárjaink, és persze egyre nagyobb produkciós költségünk. A sztároknak persze az igényeik is megnőnek a hírnévvel, ezért egy ponton túl már nem az építkezés lesz a legnagyobb gondunk, hanem filmcsillagjaink morálja. Illetve, dehogynem lesz gond az építkezés, mert a játék két hibája szerintem ehhez kapcsolódik: egyrészt túl kicsi a stúdió területe, hamar kinövi az ember, és onnantól csak dózerolás árán lehet fejlődni, másrészt meglepően finnyás a játék arra, hogy néz ki a stúdiónk, és egészen a díszbokrok elhelyezésének szintjéig kell mikromenedzselni (én kevesebb ilyen piszmogás nélkül meglettem volna). Ezzel együtt a gazdasági rész nagyon patent, érezni a bullfrogos idők tapasztalatát rajta, és ezt a játékot átható finom humorra is értem.
Az említett filmkészítés kiváltható automatizmusokkal, ugyanakkor a játék talán legszórakoztatóbb része a sok előre legyártott jelenettípusba berakni színészeinket, felöltöztetni őket, aztán elkiáltani, hogy ACTION! Az első blikkre talán kicsit bonyolult, de valójában nagyon könnyen használható filmgyártó játékmodulban hamar össze lehetett dobni kisebb rajongói filmeket, trailereket, és erre a Lionhead nagyban épített is. A filmeket ki lehetett exportálni (a Mac-verzió az iBizbaszokat is támogatta), és indult egy The Movies Online nevű szolgáltatás, ahol saját, néha egész sok melóval készült Movies-filmekkel lehetett villantani, illetve versenyeztetni. Zseniális volt az egész, csak túl korán jött ez a zsenialitás - ha csak pár évvel később, a YouTube felfutása után jelenik meg a játék, egy gyors megosztási lehetőséggel, kasszasiker lehetett volna - 2005-ben viszont az eladásai elmaradtak a várttól. Az online részt 2008-ban le is kapcsolták, a tervezett konzolos verziókat pedig megjelenés előtt lelőtték. Egy kiváló kiegészítő viszont 2006-ban még megjelent hozzá: a Stunts & Effects egyrészt kaszkadőrökkel és speciális effektekkel bonyolította az összképet, másrészt sokkal szabadabb kamerakezeléssel lehetett jeleneteket rendezni benne.
Most, újra kipróbálva azt kell mondjam, hogy a The Movies nem sokat öregedett: ugyanúgy csak az építkezés mikromenedzselése zavart kicsit, egyébként baromi jól szórakoztam, és Grath is. Az egyetlen különbség csak az volt 2005-höz képest, hogy most sokat kellett szenvedni patchekkel, hogy Windows 8-on elinduljon a játék (10-en nem is volt hajlandó). Igazán kaphatna egy tisztességes GOG-os újrakiadást, bár erre sok esély nincs a jogi limbó miatt.
A Stunts & Effects kapcsán választottunk toplistatémát is: a 10 legjobb videojátékos kiegészítő, ami valaha készült. Adásban indokoltuk választásainkat, szövegben itt a nyers lista:
GRATH TOP10 |
STÖKI TOP10 |
1. Diablo II: Lord of Destruction (2001) 2. Neverwinter Nights 2: Mask of the Betrayer (2007) 3. Starcraft: Brood War (1998) 4. Warcraft III: The Frozen Throne (2003) 5. Baldur’s Gate II: Throne of Bhaal (2001) 6. Half-Life: Opposing Force (1999) 7. Star Wars: Tie Fighter: Defender of the Empire (1994) 8. C&C Red Alert 2: Yuri's Revenge (2001) 9. Sonic & Kunckles (1994) 10. MechWarrior 4: Mercenaries (2002) |
1. The Witcher 3: Hearts of Stone és Blood and Wine (2015, 2016) 2. Warcraft III: The Frozen Throne (2003) 3. The Last of Us: Left Behind (2014) 4. Red Dead Redemption: Undead Nightmare (2010) 5. Bioshock 2: Minerva’s Den (2010) 6. Mass Effect 2: Lair of the Shadow Broker (2010) 7. Horizon: Zero Dawn: The Frozen Wilds (2017) 8. Baldur’s Gate II: Throne of Bhaal (2001) 9. Half-Life: Opposing Force (1999) 10. Duke Carribean: Life’s a Beach (1997) |
Természetesen kommentekben jöhetnek a ti toplistáitok is. Legközelebb jövő hét elején jövünk vendéges adással. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások az ötödik évadban:
- Checkpoint Mini #93 - Heretic és Hexen
- Checkpoint Mini #94 - Stormlord
- Checkpoint Mini #95 - Tyrian + TOPLISTA: A 10 legjobb shoot 'em up
- Checkpoint Mini #96 - Gunstar Heroes
- Checkpoint Mini #97 - Kingpin: Life of Crime
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból pedig a teljes negyedik évad.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Vendégszerepléseink:
- Checkpoint a Runyai Stúdió podcastjében
- Checkpoint A hiányzó darab podcastben
- Grath, Stöki és Mazur szereplései a Fun With Geeks YouTube-csatornán: Dixit #1, Dixit #2, Dixit kiegészítő #1, Dixit kiegészítő #2, We Didn't Playtest This at All #1, sőt We Didn't Playtest This at All #2)
- Stöki a Sztereotrip utazási podcastben (a téma Japán, a Tokyo Game Show is előkerül)
- Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, kopeszku, Hollósi Dániel, Nagy Gyula, Győri Ferenc, Gortva Gergely, Révész Péter, Huszti András, cue, Senye Dénes, polish, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, RZP, ricsi, abeddon, Varga Bálint Bánk, Koppn, csee, TheLastNinja, GLiSKARD, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, gilicze, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Invi, Coeris, Velicsek István Gusztáv, SzLacc, Tutu, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Müller Niki, Tresó Ottó, bigwhite, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Élményborz, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, CsikosZ, Oli, Udvardy Tamás, Döme, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Larten, Arsenic, hadam89, Ergoproxy83, Milo, Csviri, Magyar Kristóf, Kester, HaverDodi, arpadapunk, ArcadeMacho.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek