Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
Régen volt kalandjáték a podcastben, ezért most elővettünk találomra egy klasszikust a kilencvenes évekből, és a Heart of Chinára esett a választásunk. Amit nem egy tipikus kalandjátékos cég készített, nagy része nem Kínában játszódott, és nem volt hagyományos point and click játék. Kipróbáltuk, patikamérlegre tettük, górcső alá tettük, onnan is kivettük - ha kíváncsi vagy élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval.
A játékot fejlesztő Dynamixról már volt szó párszor a blogon. 1984-ben alapította két amerikai játékőrült, Jeff Tunnell és Damon Slye, és mivel játékkiadót gründolni nem volt elég pénzük (bár az eredeti tervük az volt), úgy döntöttek, hogy fejlesztőstúdiót csinálnak. Ezzel az első ilyen cégek közé kerültek, akkoriban ugyanis még leginkább magányos programozók és egy-kétszemélyes garázsprojektek pörgették a játékipart. A Dynamix viszont tehetséges fejlesztőket vett fel, és profi keretek között kezdett el játékokat gyártani, főként az Electronic Artsnak, majd később az Activisionnek is. Eleinte főleg szimulátorokban utaztak, aztán 1990-ben a Sierra megvásárolta őket, és akkor kalandjátékok is kikerültek a stúdióból - például a Heart of China.
A játék fejlesztését az egyik stúdióalapító, Jeff Tunnell vezette, és a sztorit is részben ő írta. Az 1930-as évek Hongkongjában indul a cselekmény, ahol egy gazdag üzletember felbéreli a főhőst, a volt világháborús pilóta Jake "Lucky" Masterst, hogy szabadítsa ki a lányát. A Kate nevű hölgyet egy helyi kiskirály rabolta el, és csak egy Zhao Chi nevű nindzsa segítségével lehet megszöktetni - onnantól aztán felváltva irányítjuk a három karaktert, és a sztori is elkalandoz Kínából Nepálba és Párizsba, filléres ponyvaregényekre emlékeztető fordulatokkal. Nem titok, hogy Lucky kalandjait nagyrészt Indiana Jones ihlette.
A Heart of China 1991-ben jelent meg Amigára és DOS-ra, és igazából a Dynamix második kalandjátéka volt, amit egy évvel korábban megelőzött a Rise of the Dragon. A stúdió ehhez a játékhoz fejlesztette a Dynamix Game Development System nevű motort, ami lehetővé tette, hogy élő szereplők bedigitalizált képei megjelenjenek kézzel rajzolt hátterek előtt, szédítő 256 színben. Ezt a DGDS rendszert hasztálta a Heart of China is, és ahogy az a kispénzű stúdióknál lenni szokott, profi színészek helyett a cég dolgozói és ismerősei szerepeltek a játékban (közel százan, ami akkoriban elég nagy számnak számított). Érdekesség még, hogy a játék igazából nem point-and-click, mert a főhőst nem irányítjuk, sőt nem is látjuk, hanem az ő nézőpontjából követjük állóképek formájában az eseményeket.
A Heart of China a maga korában kiemelkedett az akkortájt megjelenő sok száz kalandjátékból, és nem csak a szépsége miatt. A történetből háromféle befejezést is ki lehetett hozni, mindhárom szereplőnek volt valamilyen használható különleges tárgya vagy képessége, az E/1 állóképeken klikkelgetés pedig technikailag is kicsit egyedivé tette a játékot, ugyanakkor két akcióbetét is bekerült a cselekménybe (mondjuk ezek nem túl jó akcióbetétek).
Más kérdés, hogy ez az állóképes ál-point-and-click megoldás mára elég idejétmúlttá vált, szóval csak a műfaj rajongóinak ajánljuk ma a Heart of Chinát. Komoly kalandjátékok közül van elég sok, ami jobb nála - annak ellenére, hogy a maga korában ez is egy bőven átlagon felüli játék volt. Üzletileg is bejött, nem is ez volt a Dynamix utolsó kalandjátéka (rögtön utána jött ugyanis a The Adventures of Willy Beamish), de aztán a kilencvenes években a stúdió más műfajok klasszikusaival volt elfoglalva (pl. a The Incredible Machinesszel és a Betrayal at Krondorral), aztán 2001-ben, amikor a Sierra a Vivendi alá sorolt, beszántották őket.
És ha már a komoly kalandjátékoknál tartunk, vajon melyik a 10 legjobb komoly kalandjáték? Ezt próbáltuk megválaszolni kapcsolódó toplistánkban, tágan értelmezve a kalandjáték műfaját (sétaszimulátorok, heló). Olyanok maradtak ki, mint a Gemini Rue, az Unavowed, a Prisoner of Ice, a Broken Sword, a Quest for Glory sorozat vagy a The Dig. Ezek viszont bejutottak a toptízesünkbe:
GRATH TOP10 |
STÖKI TOP10 |
1. Life is Strange (2015) 2. The Council (2018) 3. What Remains of Edith Finch (2017) 4. Night in the Woods (2017) 5. Firewatch (2016) 6. The Walking Dead (2012) 7. Blade Runner (1997) 8. Ken Follett's The Pillars of the Earth (2017) 9. The Last Express (1997) 10. Dune (1992) |
1. Heavy Rain (2010) 2. Blade Runner (1997) 3. Machinarium (2009) 4. Indiana Jones and the Fate of Atlantis (1992) 5. Gabriel Knight I-II (1993, 1995) 6. Full Throttle (1995) 7. The Wolf Among Us (2013-2014) 8. Life is Strange (2015) 9. The Longest Journey (1999) 10. Beneath a Steel Sky (1994) |
Természetesen kommentekben jöhetnek a ti toplistáitok is. Legközelebb pár nap múlva jövünk, lehet, hogy vendéges adással, de az is, hogy megint Minivel, szervezési okok miatt. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások az ötödik évadban:
- Checkpoint Mini #93 - Heretic és Hexen
- Checkpoint Mini #94 - Stormlord
- Checkpoint Mini #95 - Tyrian + TOPLISTA: A 10 legjobb shoot 'em up
- Checkpoint Mini #96 - Gunstar Heroes
- Checkpoint Mini #97 - Kingpin: Life of Crime
- Checkpoint Mini #98 - The Movies + TOPLISTA: A 10 legjobb kiegészítő
- Checkpoint Mini #99 - Alter Ego
- Checkpoint Mini #100 - TETRIS
- Checkpoint Mini #101 - Gladius + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, aminek fegyver van a címében
- Checkpoint Mini #102 - Gods
- Checkpoint Mini #103 - Nox
- Checkpoint Mini #104 - Star Wars: Dark Forces + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, aminek "dark" van a címében
- Checkpoint Mini #105 - Shadow Man
- Checkpoint Mini #106 - Dune
- Checkpoint Mini #107 - Manic Miner + TOPLISTA: A 10 legjobb alliteráló című játék
- Checkpoint Mini #108 -The Firemen
- Checkpoint Mini #109 - Centurion: Defender of Rome
- Checkpoint Mini #110 - Psychonauts + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, ami nagyot bukott
- Checkpoint Mini #111 - Dark Reign
- Checkpoint Mini #112 - LocoRoco
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból pedig a teljes negyedik évad.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Vendégszerepléseink:
- Checkpoint a Runyai Stúdió podcastjében
- Checkpoint A hiányzó darab podcastben
- Grath, Stöki és Mazur szereplései a Fun With Geeks YouTube-csatornán: Dixit #1, Dixit #2, Dixit kiegészítő #1, Dixit kiegészítő #2, We Didn't Playtest This at All #1, sőt We Didn't Playtest This at All #2)
- Stöki a Sztereotrip utazási podcastben (a téma Japán, a Tokyo Game Show is előkerül)
- Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben
- Stöki vendégeskedése Kiss Iminél az Unlimited podcastben
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, kopeszku, Kiss Balázs, Hollósi Dániel, Huszti András, Peter, Kurucz Ádám, Nagy Gyula, Gortva Gergely, Révész Péter, cue, Szabó Ferenc, polish, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, RZP, ricsi, abeddon, Koppn, TheLastNinja, GLiSKARD, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, gilicze, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Coeris, Velicsek István Gusztáv, SzLacc, Tutu, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Tresó Ottó, bigwhite, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Élményborz, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, Oli, Udvardy Tamás, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Larten, hadam89, Ergoproxy83, Milo, Csviri, HaverDodi, arpadapunk, ArcadeMacho, Gabesz Fótról, G, Gergő, Havasi László, Ateela Wrink, Vidra, kszicsillag.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek