Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
Megint esedékes volt egy toplistás poszt, úgyhogy ezúttal nem hagytuk abba a beszédet, miután kiveséztük választott játékunkat, a The Incredible Machine-t. Összeraktuk még toplistáinkat a legjobb logikai játékokról, elismerve természetesen a T.I.M érdemeit. Ha kíváncsi vagy élményeinkre és a toplistán szereplő játékok indoklására, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról és gyorsan átfutnád a toplistáinkat, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad).
A T.I.M. 1993-ban jelent meg DOS-ra és Macre, de a története majdnem tíz évvel korábban kezdődik. A játék ötlete ugyanis már a nyolcvanas évek közepén megvolt, és ott keringett az ötletgazdák, a Dynamix két alapítója fejében. Különösen egyiküknek, Jeff Tunnellnek akadt be a dolog, aki sokat játszott a Pinball Construction Settel - amiben flippergépeket lehetett összelegózni -, és kitalálta, hogy hasonló elven lehetne mókázni mindenféle alkatrészekkel, trükkös láncreakciókat lejátszó gépezeteket építve (Rube Goldberg-gépezet a pontos terminus technicus).
Tunnellék megpróbáltak házalni az ekkor még Little Machine Construction Set munkacímű játékkal, és úgy tűnt, hogy az Epyx valamennyire nyitott is az elgondolásra, de a projekt befuccsolt, mert a technológia egyszerűen még nem volt elég fejlett egy meggyőző demóhoz. De Tunnell nem adta fel: amikor elment a Dynamixtól, és Jeff Tunnell Productions néven saját fejlesztőstúdiót alapított, magával vitte a játék ötletét is, és addig nem nyugodott, amíg alkalmazottaival össze nem hozta a T.I.M.-et. Kilenc hónap alatt el is készült a játék, 36 ezer dolláros büdzséből, egyszerű, de megkapó grafikával.
A játékban tehát Rube Goldberg-masinákat kellett megadott alkatrészből összerakni vagy kiegészíteni úgy, hogy az adott pályán meghatározott cél teljesüljön. Például ha egy labdát kellett bejuttatni egy magasan levő dobozba, és volt négy trambulinunk, akkor a trambulinokat úgy kellett elhelyezni, hogy a labda végigpattogjon rajtuk, a dobozig. De persze ennél sokkal bonyolultabb fejtörők is voltak és rengeteg különféle alkatrész a majommeghajtásos generátortól a dinamiton át a kíváncsi macskáig (nem, őt nem lehetett felrobbantani a dinamittal). A gravitációt is modellező, dominóhatásra épülő gépezetek szokatlanságukkal együtt igen szórakoztatónak bizonyultak, így a The Incredible Machine a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján amúgy is nagy sikernek örvendő logikai játékok műfajában egy egyedi kis ékkő lett.
Illetve az egyedisége nem tartott sokáig, mert egészségtelenül gyors tempóban jöttek az egymástól nem sokban különböző folytatások, amik hosszú évekre meghatározták a Jeff Tunnell Productions profilját, és mindenekelőtt két ember, Kevin Ryan programozó és Brian Hahn grafikus karrierjét. Mutatom, milyen ütemben és újdonságokkal támadt a T.I.M.-franchise a játékosokra:
- The Incredible Machine (1993) - Az alapjáték 80 pályával.
- Even More Incredible Machine (1993) - Kiegészítő, 160 pályával (amiben benne volt az eredeti 80).
- Sid & Al’s Incredible Toons (1993) - Rajzfilmes dizájnú T.I.M.-spinoff, nem a fő sorozat része, mégis vele egy időben megjelent nagyon hasonló rókabőr, gyakorlatilag csak más grafika.
- The Incredible Toon Machine (1994) - Az előbbi folytatása, új pályákkal.
- The Incredible Machine 2 (1994) - Végre egy igazi folytatás, talán ez a legjobb a sorozatban, ebben a kezelőfelületet és az irányítást is kipofozták.
- The Incredible Machine 3 (1995) - Botrány: pár apróságot leszámítva a második rész windowsos verziója, de harmadikként árulták. A rajongók nagyjából itt csömörlöttek meg, és pár évre elhallgatott a sorozat, hogy aztán más fejlesztőkkel és kicsit jobb grafikával feltámadjon.
- Return of the Incredible Machine: Contraptions (2000) - A feltámadás felemás lett, mert a pályák második fele a TIM 2-ből származik...
- The Incredible Machine: Even more Contraptions (2001) - Az első 50 pálya ugyanaz, mint az előbbiben, aztán szerencsére van 200 új is.
A játékból 2011-ben jött még iOS-verzió, 2014-ban pedig Jeff Tunnell még egyszer újrafeldolgozta az egészet az eredeti fejlesztőkkel, Contraption Maker néven. A játék jogai mára a Disney-hez kerültek, és a GOG-on ugye elég sok Disney-játék van, így a TIM-sorozatból is megtalálható egy 9 eurós megapack. Annyit mondjuk megér ma is talán, mert hosszú időre leköt, még ha a folytatások redundánsak is.
És akkor jöjjenek a toplistáink. Tehát a legjobb logikai játékokat próbáltuk összeszedni - ez nekem sikerült egy listában, Grathnek nem. Ő ugyanis két 10-es listát csinált, egyikben a valós idejű, másikban a nem valós idejű, szigorúan csak agymunkára menő játékokkal. Értem, miért tett így, mert tényleg elég nagy katyvasz ez a logikai játék zsáner, nagyon sok minden belefér, de én azért leszűkítettem tíz játékra az egészet (így viszont az én listám vegyesebb képet mutat). A következő toplistákat hoztuk össze (persze az adásban részletesen magyarázzuk-értékeljük a választásainkat):
GRATH TOP10 (real-time) |
GRATH TOP10 (nem real-time) |
1. Every Extend Extra (2006) 2. Portal 2 (2011) 3. Devil Dice / Bombastic (1998, 2003) 4. Henry Hatsworth in the Puzzling Adventure (2009) 5. Intelligent Qube (1997) 6. Gussun Oyoyo (1993) 7. Toki Tori 2 (2013) 8. No One Can Stop Mr. Domino (1998) 9. Meteos (2005) 10. Echochrome II (2010) |
1. Professor Layton sorozat (2007-) 2. World of Goo (2008) 3. Might & Magic: Clash of Heroes (2009) 4. Picross 3D (2009) 5. Pushmo (2011) 6. Sokobond (2014) 7. Hexcells (2014) 8. Pandora's Box (1999) 9. 3 In Three (1989) 10. Suzuki Bakuhatsu (2000) |
STÖKI TOP10 |
1. Portal 1-2 (2007, 2011) 2. Deadly Rooms of Death (1996) 3. Tetris (1984) 4. The Talos Principle (2014) 5. The Lost Vikings (1992) 6. Zuma (2003) 7. Stone Age (1992) 8. Puzzle Quest: Challenge of the Warlords (2007) 9. Dr. Brain sorozat - Castle of (1991), Isle of (1992), Lost Mind of (1994), Time Warp of (1995) 10. The Incredible Machine (1993) |
Nyilván ez a toplistás műfaj totál szubjektív, szóval várjuk a ti listáitokat is kommentekben. Legközelebb pedig jövő hét elején lesz Checkpoint, egy hölgyvendéggel. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból pedig a teljes második évad.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod.
A harmadik évad korábbi Checkpoint Mini adásai:
- Checkpoint Mini #32: Cadillacs & Dinosaurs
- Checkpoint Mini #33: General Chaos
- Checkpoint Mini #34: Planescape: Torment
- Checkpoint Mini #35: Nitro Ball
- Checkpoint Mini #36: Oddworld: Abe's Oddysee
- Checkpoint Mini #37: TRON 2.0
- Checkpoint Mini #38: North & South
- Checkpoint Mini #39: Cannon Fodder
- Checkpoint Mini #40: Redneck Rampage
- Checkpoint Mini #41: No One Lives Forever
- Checkpoint Mini #42: LUFIS TAMADAS (Pooyan)
- Checkpoint Mini #43: The Lost Vikings
- Checkpoint Mini #44: Moonstone: A Hard Days Knight + TOPLISTA: A 10 legjobb véres játék
- Checkpoint Mini #45: The Chaos Engine
- Checkpoint Mini #46: Rise of Nations
- Checkpoint Mini #47: Ghostbusters + TOPLISTA: A 10 legjobb filmes témájú videojáték
- Checkpoint Mini #48: ActRaiser
- Checkpoint Mini #49: Ugh!
Ezek pedig vendégszerepléseink A hiányzó darab podcastben és a Fun With Geeks YouTube-csatornán, illetve Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben.
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, Molnár Zsolt, Hollósi Dániel, Stang Szabolcs, Barny, Mozoka, Nagy Gyula, Győri Ferenc, A Konnektor csapata, Kalázdi Tamás, Pató Lőrinc, Gortva Gergely, Zila, tomtech, jurgen_habermas, RZP, waces, crippler, Szauer Tibor, ricsi, abeddon, Valis142, Varga Bálint Bánk, SViktor, Balog Tamás, Koppn, csee, TheLastNinja, GLiSKARD, Ninju, dabdam, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, gilicze, ezven, Bajka Zoltán, Szabó Zoltán, Rudymester, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Wraith, Huszti András, Invi, Coeris, Velicsek István Gusztáv, SzLacc, Tutu, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Müller Niki, Tresó Ottó, bigwhite, aboy, Sinus, bordiii, Gabesz, Nagyi
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk.)
Utolsó kommentek