Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogy fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak.
A mostani játék szerintem pc-s viszonylatban nagyon rejtett gyöngyszem, mert a Magic: The Gathering nevű kártyajátékra épül (a címe is ez), de Grath szerint tök sok magices van itthon, és nekik mond valamit ez a név. Hát, majd most kiderül, mindenesetre a játékot a Microprose adta ki és Sid Meier fejlesztette (hoppá). Hogy 19 év után mennyire elkapott minket, arról beszélünk a podcastben, de lejjebb képes bizonyítékot is szolgáltatok. Ha kíváncsi vagy arra, hogy mi ez a játék és hogy tetszett nekünk ennyi idő után, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad).
Szóval 1997, Microprose - ez azért is fontos, mert ebben az évben egy másik Magic-játék is kijött, azt az Acclaim csinálta, és Magic The Gathering: BattleMage volt a címe. Elég rossz volt (real-time stratégia felé próbálta elvinni a körökre bontott kártyajátékot), a Microprose alcím nélküli feldolgozása (ami valamiért a játékosoktól mégis megkapta a Shandalar nevet) viszont szépen búcsúztatta Sid Meiert a cégtől.
Mert mint említettem, ő volt a játék vezető dizájnere. Ez úgy jött össze, hogy Meiernek már nagyon mehetnéke volt a sok rossz döntést hozó Microprose-tól, a cégnél pedig éppen egy hullámvölgyben voltak, és azt remélték, hogy az 1993-ban induló, és pár év alatt nagyon népszerűvé váló gyűjtögetős kártyajáték adaptációja majd kihúzza őket a válságból. Emiatt elég fontos projektként kezelték a Shandalart, egyenesen az A-csapatot állítva rá, Meierrel az élen. Meier pedig azt mondta, oké, ezt még megcsinálom, de aztán elmegyek Firaxist alapítani. És tisztességesen be is fejezte a melót, összehozva egy újabb olyan játékot, amiben a játékos mantraként mormolja maga elé, hogy "csak még egy kört".
Shandalar amúgy a világ neve, amin a játékban mászkálnunk kell. Százas nagyságrendben találhatók rajta falvak és városok, szörnyek meg nagyjából ezres nagyságrendben. A településeken kártyalapokat és kaját lehet venni, illetve küldetéseket vállalni, amelyek jutalma amulett, valamilyen lap vagy plusz egy életerőpont (az amuletteket szintén kártyákra lehet becserélni a városokban). A küldetések nagy része a környéken kolbászoló szörnyek megölésére vonatkozik, de amúgy is beléjük botlunk vándorlás közben, és ekkor jön a csata, ami egy Magic-partiban nyilvánul meg. Minden szörnytípus más paklival támad, máshogy használva a játék öt színét, illetve frakcióját: akad egyszínű zöld paklival támadó varázsló, de háromszínű paklikkal nyomuló brutális sárkányok is.
A világban öt főmágus (minden színhez egy) próbál terjeszkedni, településeket elfoglalva növelni hatalmát. Miközben Shandalart járjuk, arra is figyelnünk kell, nehogy valamelyik rivális túlságosan megerősödjön (vagyis visszafoglalhatjuk a varázslók városait), és persze tápolni kell a saját paklinkat, küldetéseket vállalva lassan növelni az életerőnket, Shandalar bizonyos pontjain pedig utunkat segítő kisebb tárgyakat is kaphatunk. Ahogy combosodunk, megkockáztathatjuk egy-egy dungeon kifosztását - ezek veszélyes helyek, mert jellemzően valamilyen hendikeppből indulunk, viszont szuperritka lapokat találunk bennük. Ha ezekkel is felvértezzük magunkat, már eséllyel rombolhatjuk le szép sorban az öt főmágus várát, majd végül egy 400 életerőpontos, ötszínű paklival támadó démont, Arzakont - az ő kinyírása a játék célja.
A játéknak egy nagy nyilvánvaló hátránya van: ismerni kell hozzá a Magic szabályait és annak csomó lapját. Ugyan nem nehéz játékról van szó, nyilván kell némi idő ahhoz, hogy elmélyüljön benne az ember - de aki erre hajlandó, arra egy nagyon pöpec stratégia-kártyajáték hibrid vár a Shandalar képében. Már amennyiben hajlandó még a Magic rendszerével is megbarátkozni, ami a Hearthstone korában már elég lassúnak tűnik. De mivel Grath és én is magiceztünk anno (nekem több vizsgám ráment, és majdnem egy félévem is), mi 19 év után is eléggé rátekeredtünk a Microprose játékára. És hogy lássátok, nem vagyok papírtigris: a podcastben említett méregpaklit tényleg megcsináltam, alant egy screenshot Arzakon utolsó perceiről. A kép címe: Mind az 5 boss leverése után a 378 hp-s szuperdémonnak 8 poison countere van már (azok a kis pókocskák a hp-nél), és mivel éppen támadok, és a két Pit Scorpion bevisz még 2-t, megvan a 10 counter, így démonunk bukta az egészet. (Nyomikám még mondott egy Fogot, de a kezemben levő Counterspellel lelőttem azt.)
Szóval meleg szívvel ajánljuk a Magic: The Gatheringet mindenkinek, aki hajlandó egy kis időt áldozni az alapjaira. Sajnos ma már egyik retrojáték-lelőhelyen sem megtalálható, ezért a nem annyira legális megoldások maradnak, de vannak jól működő verziók a neten. Meiernek pedig ez méltó búcsú volt a cégtől, ahol pályafutása legjobb játékait fejlesztette. (És itt a kártyalap, amit a podcastben említünk, amivel a Magic alkotója megkérte a barátnője kezét.)
Legközelebb két hét múlva lesz Mini, jövő héten vendéges Checkpoint. Addig is visszajelzések, észrevételek továbbra is jöhetnek bátran, és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
A második évad korábbi adásai:
Checkpoint Mini #11: Jagged Alliance 2
Checkpoint Mini #12: Katakis
Checkpoint Mini #13: The Horde
Checkpoint Mini #14: Street Fighter II
Checkpoint Mini #15: Pang
Checkpoint Mini #16: Gobliiins
Checkpoint Mini #17: Dark Sun
Checkpoint Mini #18: Metal Slug
Checkpoint Mini #19: Quiz & Dragons
Checkpoint Mini #20: Pushover
Checkpoint Mini #21: The Dig
Checkpoint Mini #22: Ōkami
Checkpoint Mini #23: Z
Checkpoint Mini #24: I Have No Mouth, and I Must Scream
Checkpoint Mini #25: Septerra Core
Checkpoint Mini #26: Broken Sword
Checkpoint Mini #27: Paradroid
Checkpoint Mini #28: Pandora's Box
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad
És itt találod a vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat
Utolsó kommentek