Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
Sötét erőkkel packázunk a mostani adásban, avagy végre elővettük megint a Star Wars: Dark Forcest, a dzsedis Doomot. Persze azért kicsit több volt ez Doom-klónnál, el is mondjuk, miért, és az adás második felében egy toplistát is kaptok, kellően agyament témakörben: a 10 legjobb játék, aminek a címében szerepel a "dark" szó. Ha kíváncsi vagy élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval.
A Star Wars: Dark Forces nehezen tagadhatná le, hogy a Doom nyomdokain - farvizén! holdudvarában! - született, bár a Lucasarts hivatalos kánonja nyilván nem ismeri ezt be. Mert hát nem lenne dicső eredettörténet, hogy "és akkor Jim meglátta a Doomot, és felkiáltott, hogy hú, bakker, csináljuk már meg ugyanezt birodalmi rohamosztagosokkal, lézerpisztolyokkal!" - miközben elég valószínű, hogy ez történt. A hivatalos verzió mindenesetre az, hogy Daron Stinnett, a projekt vezető fejlesztője már 3 hónappal a Doom megjelenése előtt, 1993 szeptemberében elkezdett dolgozni a Dark Forcesen, a programozást Ray Gresko vezette, a grafikáért és a sztoriért Justin Chin volt a felelős. Azt maguk a készítők sem tagadják viszont, hogy a Doomhoz később hamar elkészült első rajongói Star Wars-modok is inspirálták őket. Hogy maga a Doom vagy csak a Doom egyes modjai, innentől már szerintem részletkérdés.
A Dark Forces ugyanakkor kicsit túlmutatott a Doomon. Egyrészt a maga korlátozott eszközeivel igyekezett elmesélni egy sztorit - Kyle Katarn zsoldosét, aki a Birodalom egy titkos projektjét, a sötét rohamosztagosok (Dark Troopers) kiképzőprogramját próbálja megállítani. Másrészt a játék technikailag is a Doom fölé magasodott - persze mivel 1995-ben jelent meg, már illett is neki -, amennyiben a játékhoz készült Jedi motor tudott egymás fölötti szobákat kezelni, valamint fel- és lenézést és ugrást. A Dark Troopers ráadásul olyan sikeres sztorielem volt, hogy később sikeres merchandisingtermékek épültek rá, és más Star Wars-sztorikban is megjelent.
A fejlődés ellenére sokan - annak idején én is - kicsit igazságtalanul csak úgy kezelték a Dark Forcest, hogy ez a "Star Wars-os Doom", és ebben az összehasonlításban nem feltétlenül mutatott jó fényben. Nekem például mindig hiányoztak belőle a Star Wars univerzumban megszokott nagy terek - ezek hiányát nyilván a technikai korlátok indokolták, de a nyílt terek klausztrofób szimulálása a Doomnak jobban állt (pokolég-mintás plafontextúrák!), mint a Dark Forcesnak. Ezzel együtt a Dark Forces ma visszatekintve is egy tök jó 1995-ös játék, bár ahhoz már kell némi fanatizmus, hogy ma is végigjátsszuk.
Ami viszont elvitathatatlan érdeme a játéknak, hogy elindította a Lucasartsot a 3D.akciójáték-vonaton (merthogy elég sikeres volt, pár év alatt majdnem egymillió példányban ment el). A Jedi motorral elkészült még a vadnyugati tematikájú Outlaws, aztán 1997-ben jött a Dark Forces folytatása, a Jedi Knight: Dark Forces II. Ez már külső nézetes volt, és kevés poligont használt, de meghozta a nagy tereket és egy nagyon élő Star Wars világot, amire 2002-es folytatása kontrázott rá. Ja, és az eredeti Dark Forcesnak készült egy PlayStation-portja is, de ezt csak azért írom le, hogy mindenkit figyelmeztessek, nehogy kipróbálja (egyszerűen gyenge volt a vas még akkor konzolos fps-hez).
És ahogy jeleztem, az adásban szerepel egy toplista is: a 10 legjobb játék, aminek a "dark" szó szerepel a címében. Ehhez játékokat válogatni felért egy darkonlövéssel, és végül kimaradtak olyan nevek, mint a Darkness 2, a Dark Omen vagy a Dark Reign. Végül ezeket a listákat szültük meg:
GRATH TOP10 |
STÖKI TOP10 |
1. Dark Souls sorozat (2011-) 2. Advance Wars: Dark Conflict (2008) 3. Dragon's Dogma: Dark Arisen (2012) 4. Darkest Dungeon (2016) 5. Dark Cloud (2000) 6. Thief: The Dark Project (1998) 7. Archon: The Light and the Dark (1983) 8. Wizardry VII: Crusaders of the Dark Savant (1992) 9. The Dark Spire (2008) 10. Baldur's Gate: Dark Alliance (2001) |
1. Alone in the Dark (1992) 2. Warcraft II: Tides of Darkness (1995) 3. Archon: The Light and the Dark (1983) 4. Eye of the Beholder II: The Legend of Darkmoon (1991) 5. Darklands (1992) 6. Dark Souls III (2016) 7. Star Wars Jedi Knight: Dark Forces II (1997) 8. Heart of Darkness (1998) 9. Thief: The Dark Project (1998) 10. Dark Earth (1997) |
Természetesen kommentekben jöhetnek a ti toplistáitok is. Legközelebb pár nap múlva jövünk vendéges adással. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások az ötödik évadban:
- Checkpoint Mini #93 - Heretic és Hexen
- Checkpoint Mini #94 - Stormlord
- Checkpoint Mini #95 - Tyrian + TOPLISTA: A 10 legjobb shoot 'em up
- Checkpoint Mini #96 - Gunstar Heroes
- Checkpoint Mini #97 - Kingpin: Life of Crime
- Checkpoint Mini #98 - The Movies + TOPLISTA: A 10 legjobb kiegészítő
- Checkpoint Mini #99 - Alter Ego
- Checkpoint Mini #100 - TETRIS
- Checkpoint Mini #101 - Gladius + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, aminek fegyver van a címében
- Checkpoint Mini #102 - Gods
- Checkpoint Mini #103 - Nox
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból pedig a teljes negyedik évad.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Vendégszerepléseink:
- Checkpoint a Runyai Stúdió podcastjében
- Checkpoint A hiányzó darab podcastben
- Grath, Stöki és Mazur szereplései a Fun With Geeks YouTube-csatornán: Dixit #1, Dixit #2, Dixit kiegészítő #1, Dixit kiegészítő #2, We Didn't Playtest This at All #1, sőt We Didn't Playtest This at All #2)
- Stöki a Sztereotrip utazási podcastben (a téma Japán, a Tokyo Game Show is előkerül)
- Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, kopeszku, Hollósi Dániel, Huszti András, Nagy Gyula, Győri Ferenc, Gortva Gergely, Révész Péter, cue, Csopa Tamás, polish, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, RZP, ricsi, abeddon, Varga Bálint Bánk, Koppn, csee, TheLastNinja, GLiSKARD, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, gilicze, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Invi, Coeris, Velicsek István Gusztáv, SzLacc, Tutu, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Tresó Ottó, bigwhite, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Élményborz, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, Oli, Udvardy Tamás, Döme, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Larten, Arsenic, hadam89, Ergoproxy83, Milo, Csviri, Magyar Kristóf, Kester, HaverDodi, arpadapunk, ArcadeMacho, MakkOS, Xlabu, Gabesz Fótról, G, Gergő, Havasi László, kaczurzsolt.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek