A múlt heti teaser óta nem akar elapadni a neten a Star Wars-os kontent, és erre a vonatra én is szívesen felszállok, mert én is az első trilógián nőttem fel, a fényszablya sugárpallos fotonjatagán fénykard zvöööng hangja bennem is szép emlékeket ébreszt. Úgyis régen volt toplista, lehalásztam bő 30 év Star Wars-játékterméséből a javát. Persze csak szerintem ez a java, kommentekben lehet kiegészítgetni, sajátlistázni, anyázni, amiért kimaradt a Dark Forces (hihi).
Star Wars (1983)
A játéktermi Star Wars-alapvetés, őrült jó élmény még ma is játszani vele, de ezt pár éve megírtam már, amikor egy vegasi játékteremről posztoltam. A játéktermek (és az Atari) aranykorában született játék a legelső filmet dolgozza fel, és tömény akció: egy X-szárnyúval kell lőni vektorgrafikás birodalmiakat, aztán a Halálcsillagot. A nagy truváj az irányítás volt: külön kormányt terveztek a játékhoz, amivel gyönyörűen lehetett röptetni az X-szárnyút – legalábbis ezt az illúziót adta meg. Bármikor leköt ma is, és egy pénzérmével egész messze eljutok benne (3-4 Halálcsillag-robbanásig).
Super Star Wars trilógia (1992-1994)
Ez rögtön három játék, amik szépen összehozták az eredeti filmtrilógiát az agyatlan játéktermi lövöldözésekkel, mindez SNES-en (és fura, hogy más platformot nem nagyon találok, pedig világosan emlékszem, hogy én pc-n játszottam ezzel). Mész, lősz, ugrasz, mész, lősz, ugrasz – ez a játékmenet nem robbantott ki forradalmat, de a cséhávál a háta mögött teljesen fogyasztható volt. Például feltűntek olyan szörnyek és droidok, amik a filmben nem, és az ember úgy érezhette, hogy jobban ismeri a Star Wars-univerzumot, mint a nemgémer pórok. No meg egész jól nézett ki, hála a fejlesztő Sculptured Software grafikusainak.
X-Wing (1993)
A legutóbbi podcastadásban megénekelt Wing Commandert akciószimulátorok garmadája követte a kilencvenes évek elején, és mind közül az X-Wing volt a legjobb. A Lucasarts-klasszikus a korhoz képest szuper grafikával és zenével, a filmekhez hű díszletekkel hozta a Star Wars-hangulatot. A címmel szemben A-Winget és Y-winget is lehetett benne irányítani, elég változatos küldetésekben. Tavaly óta a GOG-on elérhető, mert ma is elég szórakoztató (azért a grafika már nyilván elég kopott).
Tie Fighter (1994)
Az előbbi párja, amiben lázadó helyett egy birodalmi pilótával héderezhetünk az űrben, és a mindenféle betűszárnyúak helyett TIE Akármikkel lövöldözhettünk. Méltó folytatás, ami nem csupán átrajzolta az X-Winget, hanem csomó játékmenetbeli aprósággal elérte, hogy a játékos tényleg a másik oldalon érezze magát. 1997-ben aztán kijött a két játékot egyesítő X-Wing vs. Tie Fighter, ami a grafikai tupírozáson túl a multiplayer részt tette rendbe, és már akár nyolc ember is összeakaszthatta a bajszát a messzi-messzi galaxisban.
Star Wars Rebel Assault II: The Hidden Empire (1995)
Oké, ez valósznűleg csak nálam top 10-es, de nem bírom kihagyni. Játéktechnikailag ugyanis nem nagy vaszisztdasz, egy rail shooter, amiben előre rögzített mozgóképes háttér előtt kell lövöldözni. Na de milyen az a háttér! Milyenek azok az élőszereplős átvezetők! (1995-öt írunk.) A széria 1993-as első része még kicsit kiforratlan volt, de a második olyan volt, mintha egy elfeledett (és interaktív) Star Wars-filmet nézne az ember. Kevés játék tudott levenni a lábamról csupán a grafikájával, de a Rebel Assault II ilyen volt.
Star Wars Rogue Squadron II: Rogue Leader (2001)
Külső nézetes 3D akciólövölde X-szárnyúval? A jóisten is erre teremtette a Star Wars brandet! Az 1998-as első rész sem volt rossz, de a folytatás rátett egy lapáttal; még szebb grafika, még filmszerűbb élmény, még faszább küldetések. A cikázó ellenséges lézerek között manőverező magányos hős toposza egy korábbi játékban sem volt olyan jól elkapva, mint ebben.
Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast (2002)
Természetesen az fps-ek sem kerülték el a Star Warst. Már 1995-ben megjelent a Dark Forces, ami főleg a díszletek miatt lett sikeres, mert játéktechnikailag nem sokban mutatott újat a két évvel korábbi Doomhoz képest. Aztán 1997-ben jött a Dark Forces II alcímű Jedi Knight sokkal korszerűbb kiszereléssel és külsőnézetes kardozással, de mai szemnek már bántóan szögletes 3D-vel. Ennek a folytatása, a Jedi Outcast volt a széria ékköve, amit ma sem rossz kézbe venni.
Star Wars: Knights of the Old Republic (2003)
A Bioware a KotOR-ral ágyazott meg a Mass Effect sorozatnak, Casey Hudson itt volt először vezető fejlesztő, és a játékkal rögtön a legfelső fejlesztőligába került. A program nagyon ügyesen egyensúlyozott a szerepjáték- és akcióelemek között, ráadásul a nagyjából 60 óra alatt végigjátszható történet is szuper volt. Amikor megjelent, hetekig nem lehetett lerobbantani az Xboxról, és le voltam nyűgözve, hogy már ilyen játékok készülnek. Aztán két év múlva jött a szintén remek folytatás, de már nem vágott úgy mellbe. Harmadik rész is készült volna, de lefújták, helyette lett a SW: The Old Republic című MMORPG. Hát, nem tudom, hogy jobban jártunk-e.
Star Wars: Battlefront II (2005)
A 2002-es (vagy már 2003-as?) PC Guru táborban láttam először a Battlefield 1942-t, és már akkor arról beszélgettem Chris kollégával, hogy mennyire jó lenne egy ilyen erősen multiplayer-központú cucc a Star Wars világában. Nem kellett rá sokáig várni: a szép emlékű Pandemic 2004-ben elhozta a Battlefrontot, de nekem valamiért kimaradt, és a második résszel vetettem bele magam a ticsung-ticsungba (mások szerint pjú-pjú, de ezen nem veszünk össze). Lenyűgöző volt a hoth-i balhéba beszállni, bár általában hamar kilőttek. És hamarosan érkezik az újabb Battlefront, ezúttal a DICE-tól.
Lego Star Wars II: The Original Trilogy (2006)
2005-ben a Lego Star Wars volt az első Lego-játék, ami filmes brandre épült és sztorit mesélt el. A koncepció sikere azóta ismert, lett Lego Indiana Jones, Lego Batman, Lego Hobbit, és kezd már kicsit unalmas lenni az egész. De 2005-ben nem volt ennél jobb családi játék, és persze az örök gyerekek is végigtolták. Egy gond volt csak: nem az eredeti trilógiát dolgozta fel, hanem a kétes hírű prequel-filmeket. Egy évvel később aztán helyére billent a világ.
Futottak még: SW: Bounty Hunter, SW Episode I: Racer, SW: Republic Commando, SW Galaxies, SW: The Old Republic, SW: Force Unleashed, SW: Dark Forces, SW Jedi Knight II: Jedi Academy. Meg amit még a kommentekbe írtok.
Utolsó kommentek