Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
Grath kritikus alkat, de azért ritkán utasít el minden elemében egy játékot, pláne ha régi játékról van szó, aminek esetleg még megbocsáthatók a hibái. Ezúttal viszont a Star Trek: 25th Anniversaryval nem volt elnéző. Én próbáltam az ördög ügyvédje lenni, de azt én sem egészen értem, hogy miért volt ez a játék anno több szaklapnál is az év kalandjátéka. Az biztos, hogy nem öregedett jól, és trekkie-nek kell lenni ahhoz, hogy rendesen tudd élvezni. Ha kíváncsi vagy bővebben élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval, napi lájtos és alkalomszerű szuperalapos retrós cikkekért pedig fáradj el a Retro.Landre.
A Star Trek: 25th Anniversary az Interplay játéka, és ahhoz képest, hogy fontos projekt lehetett, elég noname fejlesztőket találni a stáblistában. Nekem kapásból csak Michael A. Stackpole volt ismerős a Battletech-regényei miatt, de mint kiderült, az ő szövegét nagyrészt átírták. De akárhogy is, egy másodvonalbeli csapat összehozott egy Star Trek kalandjátékot 1992-ben DOS-ra, két évvel később pedig jött az Amiga- és a pécés CD-verzió.
Az egészet nem az Interplay találta ki, ők csak megnyerték a projektet. Az eredeti Star Trek tévésorozat 1966-ban indult el, és ennek 25. évfordulóját a Paramount nagy csinnadrattával ünnepelte meg. Kihozott rá könyvet, dokumentumfilmet meg amit csak lehetett, és ennek az egész pályás letámadásnak a része volt egy videójáték is. Ami, mint az évszámokból látszik, végül csak a 26. évfordulóra tudott megjelenni, részben azért, mert a Paramount illetékesei többször visszadobták a készülő sztorit.
Kalandjátékról van szó, aminek élvezhetőségét szerintem eléggé meghatározza, hogy az ember alapból milyen viszonyban áll a Star Trekkel. Ha szereti, akkor valószínűleg több örömöt lel a játékban, mint ha finnyog az eredeti sorozatra. Mert a játék kicsit úgy épül fel, mint a sorozat: epizodikus, azaz a történet több kisebb sztorira, "küldetésre" bomlik, mindegyik küldetésben van egy akciójelenet meg rengeteg dumálgatás, részben a parancsnoki hídon, részben mindenféle bolygókon. A trekkie-k örülhetnek annak, hogy mindez elég önazonosan zajlik, ami nemcsak a szövegekre, az ismerős helyszínekre meg a sorozatban sokszor előforduló diplomáciai megoldásokra igaz, hanem a szinkronhangokra is. Minden, azaz minden fontos színészt sikerült berántani az eredeti sorozatból, vagyis Kirk kapitányt William Shatner szólaltatja meg a játékban, Mr. Spockot Leonard Nimoy és így tovább. Az első Enterprise-legénységnek konkrétan ez a játék volt az utolsó közös munkája.
Szóval a hangulat meg a brandhűség a játék legnagyobb erénye, hiányosságai viszont ma már nagyon kiütköznek. A legbosszantóbb a minden küldetésnél kötelező rettenetes űr-akciójelenet, amivel kínszenvedés lehetett már akkor is játszani. A kalandjátékos rész már jobb, de az irányítás nehézkessége és a kicsit vontatott, néhol pedig logikátlan cselekmény miatt az embernek ma már nem ez az első (vagy sokadik) választása, ha a korai kilencvenes években készült kalandjátékkal akar szórakozni. Szóval ezt most nem annyira ajánljuk, és folytatását, az 1993-ban megjelent, egészen hasonló Star Trek: Judgement Ritest sem (amúgy jól fogytak, több százezer példány ment el belőlük).
Viszont van két toplistánk is, megpróbáltunk a Star Trek és a Star Wars univerzumokon kívül jó űrjátékokat keresni - vagyis olyan játékokat, amik legalább nagyrészt az űrben játszódnak (esetleg űrállomáson). Íme a listák, amiket megszültünk:
GRATH TOP10 |
STÖKI TOP10 |
1. Mass Effect Legendary Edition (2021) 2. Heaven's Vault (2019) 3. Outer Wilds (2019) 4. Infinite Space (2009) 5. Marvel's Guardians of the Galaxy (2021) 6. FTL: Faster Than Light (2012) 7. Fabular : Once Upon a Spacetime (2023) 8. Homeworld Remastered Collection (2015) 9. Call of Duty: Infinite Warfare (2016) 10. R-Type Tactics (2007) |
1. Mass Effect Legendary Edition (2021) 2. Dead Space (2008) 3. Star Control 2 (1992) 4. Elite sorozat (1984-) 5. Alien: Isolation (2014) 6. Homeworld (1999) 7. Outer Wilds (2019) 8. Project Firestart (1989) 9. Space Invaders (1978) 10. Fabular : Once Upon a Spacetime (2023) |
Mivel ebben a kategóriában bőven lehet még találat, várjuk kommentben a ti tippjeiteket és listáitokat is. Legközelebb a jövő héten jövünk vendéges Checkpointtal. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások a kilencedik évadban:
- Checkpoint Mini #202: Scramble és Super Cobra
- Checkpoint Mini #203: La Abadía del Crimen " TOPLISTA: A 10 legjobb középkoros játék
- Checkpoint Mini #204: Supremacy
- Checkpoint Mini #205: Freddy Pharkas: Frontier Pharmacist
- Checkpoint Mini #206: Below the Root + TOPLISTA: A 10 legjobb föld alatti játék
- Checkpoint Mini #207: Bombuzal
- Checkpoint Mini #208: Bio Menace
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból a teljes negyedik évad, ebből a posztból pedig a teljes ötödik évad. Igen, a 6-7. évadról nincs még összesítő poszt, majd lesz.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Vendégszerepléseink:
- Checkpoint a Runyai Stúdió podcastjében
- Checkpoint A hiányzó darab podcastben
- Grath, Stöki és Mazur szereplései a Fun With Geeks YouTube-csatornán: Dixit #1, Dixit #2, Dixit kiegészítő #1, Dixit kiegészítő #2, We Didn't Playtest This at All #1, sőt We Didn't Playtest This at All #2)
- Stöki a Sztereotrip utazási podcastben (a téma Japán, a Tokyo Game Show is előkerül)
- Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben
- Stöki vendégeskedése Kiss Iminél az Unlimited podcastben
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, HunterXXL, kopeszku, Zsiga Bálint, Hollósi Dániel, Huszti András, Peter, AnnieC, Westy, Bera Nándor, Nagy Alexandra, Kurucz Ádám, Kecskés János, Nagy Gyula, Lidérc, Csemniczky Péter, Németh Bálint, Klisz Gábor, cue, zsovez, Dreska Szilárd, Csicó, Tzupi, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, ricsi, abeddon, TheLastNinja, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Coeris, SzLacc, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Tresó Ottó, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, Oli, Udvardy Tamás, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Ergoproxy83, Milo, ArcadeMacho, Gergő, Havasi László, Ateela Wrink, kszicsillag, Markó Gábor, Seci, NPanyo, Alien Mindbender, Csíkos János, Tofi, Tamás, periklesz, pec, Magunsz, Fattykány, Nagy Tamás, Tusák Károly, Krapulax, Peter, Gytb, patex 1987, bosken, RxMikes, Hrubos Mátyás, Dundeal, Somi, Gorgil, Febert Zoltán, Szabó Ferenc, Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, TH1, Signomi, Bazzs, PsyZed, gandalf, polipropilén, kalanneni, Solymi81, ÁjmekszGera.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek