Az eddigi leghallgatottabb adásunk a 2x10-es, amit két éve vettünk fel Kiss Donáttal, a Novotrade játékfejlesztő részlegének egykori technikai vezetőjével. Donát rengeteg érdekeset mesélt arról, hogyan működött a játékfejlesztés itthon a szocializmusban, és hogyan jelentett kaput a világpiac felé. Nagyon sokan kértétek, hogy hívjuk el őt újra a Checkpointba, és erre váratlan lehetőség is adódott: a PixelCon geekrendezvény az Arcadia retrokiállítással összecimbizve november 3-án Budapestre hívta Ian Livingstone-t, a "Kaland, Játék, Kockázat" néven ismert lapozgatós interaktív könyvsorozat atyját. Ez pedig úgy függ össze a Novotrade-del, hogy 1984-ben Livingstone együtt dolgozott a Donát által vezetett fejlesztőcsapattal, és összehoztak egy baromi sikeres játékot, az Eurekát. Szóval a szervezőkkel egyeztetve kitaláltuk, hogy csinálunk az Arcadián egy élő felvételt, ahova meghívjuk Kiss Donátot, és megpróbáljuk felcsábítani a színpadra Ian Livingstone-t is.
Ezt sikerült is összehozni, bár nem voltak ideálisak a körülmények. Leginkább a műsoridő miatt, amit érthető módon nem lehetett a végtelenségig nyújtani, ráadásul abban az idősávban szerepeltünk, amikor Mr. Livingstone megérkezett. Ebből az lett, hogy bő egy órát kaptunk, amiből az első 40 percet Donáttal beszélgettük végig, majd amikor megérkezett Livingstone, négyesben vittük tovább a szót, illetve a végén már főleg őt faggattuk egyéb játékipari kalandjaitól (ha valaki nem tudná, jó ideig kulcsember volt az Eidos vezetőségében). Nyilván kétszer ennyi időt is meg tudtunk volna tölteni két ilyen játékipari legendával, de hiányérzet helyett örüljünk annak, hogy egy elég tartalmas egy órát sikerült összehozni így is - és nagyon köszönjük a meghívást a szervezőknek, Kiss Donátnak és Ian Livingstone-nak pedig a részvételt. Mivel az Arcadián több száz játékgép és flipper pittyeg és zenél, az úri közönség meg hangoskodik, elég nagy alapzaj volt, ebből valamennyi a felvételbe is behallatszik - ezt kéretik elfogadni. Livingstone-nal nyilván angolul zajlott a beszélgetés, de gondoltunk azokra is, akik esetleg nem tudnak jól angolul: a Checkpoint történetében először utószinkront csináltunk - de az adás végére odatettük az eredeti angol nyelvű blokkot is azok kedvéért, akik mégis szinkron nélkül hallgatnák a beszélgetést. A szokatlan helyzet (amit technikai parák is fokoztak) és a Livingstone puszta jelenléte okozta lámpaláz miatt lehet, hogy az angolunk - amit amúgy is inkább írásban, mint szóban használunk - nem tökéletes itt-ott, ez kéretik elnézni, vagyis nem ér beszólni, ha esetleg találtok egy igeidő-egyeztetési hibát vagy más bakit. (Én például egyszer sorcerert mondtam warlock helyett, máig mardos a szégyen miatta. :)) Reméljük, mindennel együtt tetszeni fog nektek az adás, mert mi nagyon élveztük - embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt, >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval, hosszabb cikkekért pedig irány a Retro.Land felé.
Shownotes, azaz az adásban hivatkozott linkek és egyebek:
- Korábbi adásunk Donáttal
- Az Arcadia Facebook-oldala
- Beszámoló az Arcadiáról
- A PixelCon Facebook-oldala
- Ian Livingstone előadása a PixelConon
- Eureka (1984)
- Főcímzene: C.r.e.a.t.u.r.e.s., 6. pálya
- Levezető zene: Most nem volt.
Legközelebb a hét első felében jövünk egy toplistás Checkpoint Minivel, aztán még jövő héten lesz új vendéges adás is. Arra kérünk benneteket, hogy ha éppen arra jártok, értékeljetek bennünket az iTuneson, akár csillaggal, akár szövegesen (azért jó ez nekünk, mert ennek függvényében sorol feljebb minket az Apple, illetve ajánl másoknak). Egyéb visszajelzések, észrevételek is jöhetnek bátran, és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint adások a negyedik évadban:
- 4x01 - 2017 legjobb pillanatai (vendég: nem volt, illetve mindenki a harmadik évadból)
- 4x02 - Videojáték-addikció (vendég: Patti, pszichiáter és pszichoterapeuta)
- 4x03 - A Gálya és társai - Olessák Róbert játékai (vendég: Olessák Róbert)
- 4x04 - Biznisz régen és ma (vendég: Vigh Attila, volt Microsoft-marketinges)
- 4x05 - A Gamestar (vendég: Mazur, a Gamestar volt főszerkesztője)
- 4x06 - Az Ultimate Play The Game / Rare játékai és története (vendég: Sasa, a PC Guru volt főszerkesztője)
- 4x07 - A Dreamcast (vendég: HP, a Gamestar online főszerkesztője)
- 4x08 - A Remedy Entertainment (vendég: Simon Klári a Gamer365-ből)
- 4x09 - A Metal Gear (Solid) sorozat (vendég: Wilson, ex-576-os, most cenegás)
- 4x10 - A PC-X magazin (vendégek: Trf és Mr. Chaos, egykori főszerkesztők)
- 4x11 - A 150. adás, téma a nagy videojátékos balhék (vendégek: Chris, Hancu, Sasa)
- 4x12 - A Rossz PC Játékok Sorozat (vendég: Freddy, a RPCJS készítője)
- 4x13 - A Zelda sorozat, I. rész (vendég: Mackó, a Gamer365 szerkesztője)
- 4x14 - A Zelda sorozat, II. rész (vendég: Mackó, a Gamer365 szerkesztője)
- 4x15 - Az E3 2018 értékelése (vendég: Sasa, a PC Guru volt főszerkesztője)
- 4x16 - Extrémsport-játékok (vendég: Sajó Dávid, újságíró)
- 4x17 - Az Electronic Arts (vendég: Mazur, a Gamestar volt főszerkesztője)
- 4x18 - Focijátékok (vendég: Simonyi Gáspár, az IGN játékrovat-vezetője)
- 4x19 - Terep 2 és társai (vendég: Nagymáthé Dénes, a Terep 2 alkotója)
- 4x20 - A Heroes of Might & Magic sorozat (vendég: Vologya Mester, a magyar HoM&M-közösség vezetője)
- 4x21 - Peter Molyneux játékai (vendég: Daev, volt Gamestar-szerkesztő)
- 4x24 - Tokyo Game Show 2018 (vendég nem volt)
- 4x22 - Árok Party 2018 Live: Híres fejlesztők első játékai (vendég: Beregi Tamás játéktörténész)
- 4x23 - A Quantic Dream játékai (vendég: Bányai Fanni, queen of game)
- 4x25 - Back in Time 2018 Live és egyéb C64-zenék (vendég: LaLa, HVSC-alapító)
- 4x26 - Az Electronic Arts Magyarországon (vendég: Galó István András, az EA Magyarország volt értékesítési igazgatója)
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból pedig a teljes harmadik évad.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Ezek pedig vendégszerepléseink a Runyai Stúdió podcastjében, A hiányzó darab podcastben és a Fun With Geeks YouTube-csatornán (van már második rész is! sőt, harmadik!), illetve Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben.
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, kopeszku, Hollósi Dániel, Mozoka, Nagy Gyula, Győri Ferenc, Gortva Gergely, Révész Péter, Szabó Ferenc, Huszti András, cue, polish, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, RZP, Szauer Tibor, ricsi, abeddon, Valis142, Varga Bálint Bánk, Koppn, csee, TheLastNinja, GLiSKARD, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, gilicze, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, Rudymester, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Invi, Coeris, Velicsek István Gusztáv, SzLacc, Tutu, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Müller Niki, Tresó Ottó, bigwhite, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Élményborz, Edvárd, ArcadeMacho, Selmeci Dávid, Hájas Ákos, Lottsie, CsikosZ, Oli, Udvardy Tamás, Döme, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Kovács Marcell, Neriana, Larten, Arsenic, rBali, hadam89, Ergoproxy83, Milo, Csviri, Gueszka, Magyar Kristóf.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek