Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
Na, ilyen régi játék is ritkán kerül a hálónkba, de hát ez is klasszikus, muszáj volt megint kipróbálni, mert mindkettőnk kíváncsiságát piszkálta. Volt persze veszélye, mert évtizedek teltek el, amióta utoljára játszottunk vele. Az Atic Atacról van szó, a ZX Spectrum egyik legnagyobb sikeréről és a későbbi Rare egyik klasszikus játékáról. Ami nem jelenti azt, hogy automatikusan jó játék lenne ma is. Ha kíváncsi vagy bővebben élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval, napi lájtos és alkalomszerű szuperalapos retrós cikkekért pedig fáradj el a Retro.Landre.
Hát a szöveg most elég rövid lesz, mert az Atic Atacot az Ultimate Play the Game készítette, a későbbi Rare, ami a Spectrumnak annyi jó játékot adott (pl. a Jetpacot). Csak hát ezt a céget a Stamper-tesók alapították, Tim és Chris, akik híresek voltak arról, hogy gyakorlatilag nem álltak szóba a sajtóval. Állítólag ez nem póz volt, hanem annyit dolgoztak, hogy nem jutott idejük az újságírókra, mindenesetre egy csomó Ultimate-játék fejlesztéséről nem maradtak fenn háttérinfók és sztorik, és az Atic Atac is ilyen.
Ami biztos: a játék 1983-ban jelent meg ZX Spectrumra és BBC Micróra (érdekes módon a C64 kimaradt), és az akkoriban "arcade adventure"-nek nevezett műfajt erősítette. Ami a gyakorlatban azt jelentette, hogy egy labirintusban kellett mászkálni és ellenfeleket kerülgetni meg megölni, de eközben végig egy nagyobb feladat, összetett cél lebegett a játékos szemei előtt. Az Atic Atac esetében ez az volt, hogy az ACG Arany Kulcsának három darabját kellett megtalálni egy útvesztőszerűen összerakott kastély helyiségeiben (az ACG az ultimate cégneve, az Ashby Computers and Graphics Ltd. rövidítése volt).
Persze ilyesfajta játék volt akkoriban néhány, az Atic Atac a minőségével emelkedett ki, mint annyi más Ultimate-cucc. Egyrészt a furcsa perspektívából ábrázolt grafikája volt telitalálat, másrészt a bonyolultsága - na jó, ne szépítsünk, nehézsége. Az a fajta játék volt, amiben intenzíven kellett térképezni - a Crash magazin nagy olvasói versenyt is indított a térkép megrajzolására. És meg kell említeni, hogy a játék akkoriban elég egyedülálló újrajátszhatósági élményt adott azzal, hogy három karakterrel is neki lehetett indulni a kalandnak (varázsló, lovag és jobbágy), és mindegyik egy kicsit más trükköket tudott.
Egy mai játékosnak már túl nehézkes a játék, főleg az, hogy a kastély tele van tárgyakkal, némelyiket használni kell, mások csak elterelésnek vannak, de a főhős egyszerre csak hármat tud magánál tartani. Ez egy folyamatos oda-vissza rohangálós játékmenetet eredményez, miközben az ellenfelek újratermelődnek. Szóval trainer nélkül nem is érdemes nekiállni, azzal már végigjátszható, de a helyes út kitapasztalása így is fájdalmas lehet. Mindenesetre aki kipróbálná, az Xbox One-ra 2015-ben megjelent Rare Replayt ajánljuk, ebben a gyűjteményes kiadásban az Atic Atac is megtalálható.
Legközelebb szándékunk szerint még a héten jövünk vendéges Checkpointtal. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra és Spotifyra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások a nyolcadik évadban:
- Checkpoint Mini #175: Blood & Magic
- Checkpoint Mini #176: Tapper + TOPLISTA: A 10 legjobb videojátékos ital
- Checkpoint Mini #177: A Boy and His Blob
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból a teljes negyedik évad, ebből a posztból pedig a teljes ötödik évad. Igen, a 6-7. évadról nincs még összesítő poszt, majd lesz.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Vendégszerepléseink:
- Checkpoint a Runyai Stúdió podcastjében
- Checkpoint A hiányzó darab podcastben
- Grath, Stöki és Mazur szereplései a Fun With Geeks YouTube-csatornán: Dixit #1, Dixit #2, Dixit kiegészítő #1, Dixit kiegészítő #2, We Didn't Playtest This at All #1, sőt We Didn't Playtest This at All #2)
- Stöki a Sztereotrip utazási podcastben (a téma Japán, a Tokyo Game Show is előkerül)
- Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben
- Stöki vendégeskedése Kiss Iminél az Unlimited podcastben
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, kopeszku, Zsiga Bálint, Hollósi Dániel, Huszti András, Peter, AnnieC, Westy, zsovez, Bera Nándor, Nagy Alexandra, Kurucz Ádám, Kecskés János, Nagy Gyula, Lidérc, Horváth Zoltán, MLM a tét, Csemniczky Péter, Németh Bálint, Lemon Alvarez, Schmidt Zoltán, Fellick, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, ricsi, abeddon, Koppn, TheLastNinja, GLiSKARD, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Coeris, SzLacc, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Tresó Ottó, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Élményborz, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, Oli, Udvardy Tamás, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Ergoproxy83, Milo, ArcadeMacho, Gergő, Havasi László, Ateela Wrink, kszicsillag, Markó Gábor, Seci, NPanyo, Alien Mindbender, Csíkos János, Tofi, Tamás, periklesz, pec, Magunsz, Rauminen, Fattykány, Nagy Tamás, Tusák Károly, Krapulax, Peter, Gytb, patex 1987, bosken, RxMikes, Kovács Tamás, Hrubos Mátyás, Dundeal, Somi, Gorgil, Febert Zoltán, Szabó Ferenc.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek