Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
A Lucasarts életműve nagyjából háromféle termékből épül fel: kalandjátékok, szimulátorok, Star Wars-játékok. Az Outlaws a kevés kivétel közé tartozik: egy vadnyugati fps, amiben nincs se Monkey Island-es viccelődés, se Boba Fett. Mára eléggé megkopott a fénye, de még mindig vannak részei, amiket jó nézni, hát megint kipróbáltuk, és meg sem álltunk egy toplistáig. Ha kíváncsi vagy élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval.
Tehát Lucasarts, 1997, a legnagyobb fps-boom közepén megjelenik ez a kicsit már akkor is idejétmúlt, de nagyon hangulatos lövöldözős játék. A kulcsember Daron Stinnett, akinek lassan a teljes életútjáról Checkpoint Minit csinálunk, hiszen két legjelentősebb munkáját, a Dark Forcest és a Republic Commandót letudtuk már. A játék motorja pont a Dark Forces Jedi engine-je lett, de a téma és a hangulat nem egy messzi-messzi galaxisba repített, hanem a XIX. századi Amerikába.
A főhős egy visszavonult békebíró, James Anderson, akit a westernfilmek egyik legelkoptatottabb toposzával vert meg a sors: a földje nagyon kellene egy gátlástalan, a bűntől sem visszariadó gazfickónak. Ezt James családja sínyli meg: feleségét megölik, gyerekét elrabolják, amire a békebírónak csak az lehet a válasza, hogy átmegy egyszemélyes hadseregbe, és pályánként szolgáltat magának igazságot. A sztori tehát nem túl eredeti, viszont az INSANE rendszerrel készült átvezető jelenetek olyan stílusos, rajzfilmes animációkkal és olyan patent - a kilencvenes években még szokatlanul erős - dramaturgiával adják elő ezt, hogy a történet komoly motivációvá válik a játék végigjátszásához: egyszerűen tudni akarjuk, mi a mese vége. Ezek az animációk minden pixeles recéjük ellenére ma is ütősek, akárcsak a játék zenéje, ami semmit nem veszített hatásosságából (Clint Bajakian munkája, a soundtrack felvételénél a zenészek autentikus vadnyugati hangszereken játszottak).
Sajnos az a helyzet, hogy kell is a körítés az Outlawshoz, mert a játék mint fps eléggé önismétlő volt már 1997-ben is, mára pedig rosszul öregedett. A pályák kopárak, fantáziátlanul tervezettek, rondák, a fegyverek játékmechanikája pedig nehézkes. Ajánlatos is a három nehézségi fokozat (Good/Bad/Ugly, azaz Jó/Rossz/Csúf) közül a legkönnyebbet választani, különben elég sok frusztráció forrása lesz a játék. 1997-ben ugye volt már Quake és Duke 3D, többek között - azokhoz képest az Outlaws avíttnak tűnt, hát még a fél évvel később megjelent Half-Life-hoz képest. Ennek ellenére voltak előremutató ötletei, például ez volt az egyik első fps, amiben a játékosnak kellett töltenie a fegyvert, és az első mesterlövészpuska-zoom is ebben a játékban látható (elég kezdetleges formában még).
Szóval ma jó szívvel csak játékrégészeknek és megveszekedett vadnyugat- vagy Lucasarts-rajongóknak ajánlható - sajnos a készítők érezhetően többet törődtek a játékba nagy számban pakolt easter eggekkel, mint a változatossággal. Viszont a GOG-on elérhető a játék pár maroknyi dollárért, akciósan rá lehet próbálni akár. Az Outlawshoz 1998-ban megjelent egy ingyenes kiegészítő (Handful of Missions), de ezzel együtt sem lett túl sikeres a program: nagyon sűrű időszakban, sok remek játék között jelent meg, és még csak Star Wars sem volt a címében, így nem fogyott olyan jól, mint általában a Lucasarts-játékok. Viszont mai napig vannak rajongói; minden tiszteletünk nekik, de mi Grathtel nem lettünk azok.
De hogy ne ilyen lehúzósan érjen véget a poszt, lássuk az Outlaws ihlette toplistánkat: a legjobb vadnyugati témájú videojátékok. Meglepően kevés ilyen létezik egyébként, szóval nem meglepő, hogy minden korábbinál több (hat) egyezés lett kettőnk listáiban:
GRATH TOP10 |
STÖKI TOP10 |
1. Red Dead Redemption (2010) 2. Wild Arms 3 (2002) 3. Gun (2005) 4. Call of Juarez: Gunslinger (2013) 5. Oddworld: Stranger's Wrath (2005) 6. Hard West (2015) 7. Sid Meier's Colonization (1994) 8. Oregon Trail II (1995) 9. Dillon's Rolling Western (2012) 10. Sunset Riders (1991) |
1. Red Dead Redemption (2010) 2. Gun (2005) 3. Call of Juarez: Gunslinger (2013) 4. Oddworld: Stranger's Wrath (2005) 5. West of Loathing (2017) 6. Freddy Pharkas Frontier Pharmacist (1993) 7. Sunset Riders (1991) 8. Law of the West (1985) 9. The Oregon Trail (DOS, 1990) 10. Cliff Hanger (1984) |
Természetesen kommentekben jöhetnek a ti toplistáitok is. Legközelebb nagyjából egy hét múlva jövünk vendéges adással. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások a hatodik évadban:
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból a teljes negyedik évad, ebből a posztból pedig a teljes ötödik évad.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Vendégszerepléseink:
- Checkpoint a Runyai Stúdió podcastjében
- Checkpoint A hiányzó darab podcastben
- Grath, Stöki és Mazur szereplései a Fun With Geeks YouTube-csatornán: Dixit #1, Dixit #2, Dixit kiegészítő #1, Dixit kiegészítő #2, We Didn't Playtest This at All #1, sőt We Didn't Playtest This at All #2)
- Stöki a Sztereotrip utazási podcastben (a téma Japán, a Tokyo Game Show is előkerül)
- Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben
- Stöki vendégeskedése Kiss Iminél az Unlimited podcastben
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, kopeszku, Hollósi Dániel, Huszti András, Peter, Kurucz Ádám, csiko, Nagy Gyula, Révész Péter, Lidérc, polish, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, RZP, ricsi, abeddon, Koppn, TheLastNinja, GLiSKARD, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, gilicze, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Coeris, SzLacc, Tutu, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Tresó Ottó, bigwhite, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Élményborz, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, Oli, Udvardy Tamás, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Larten, Ergoproxy83, Milo, Csviri, HaverDodi, ArcadeMacho, Gabesz Fótról, Gergő, Havasi László, Ateela Wrink, Vidra, kszicsillag, Bakonyi Gergő István, Markó Gábor, Majdénmegmondom, bbandor, Seci, Npanyo, Anne Caitlyn, zsovez, K, Typhoon, flexus.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek