Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
Az évad első Checkpoint Minijében elővettük a Dune 2000-et, amit a Dune-adásunkban emlegettünk: ez az az rts, amivel a Westwood/Virgin megpróbált lehúzni egy bőrt régi szép brandjéről, de a Starcraft után fél évvel ez már elég nehéz volt. Emlékezetes csalódás lett belőle - de vajon tényleg olyan rossz vagy ma már elnézőbbek lehetünk vele? Ezt akartuk megtudni. Ha kíváncsi vagy élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval.
A Dune II-ről már korábban volt sző itt bővebben a blogon, meg a fent linkelt Dune-adásban is: a Virgin megbízta a Westwoodot, hogy készítsen neki egy real-time stratégiát, ez a Cryo Dune-játékával egyidőben készült, és mivel amaz előbb kész lett, a Westwoodé Dune II néven jelent meg, noha sok köze nem volt a Cryo művéhez. A Dune II-t azóta is sokszor emlegették a modern real-time stratégiák kezdetének - korábban is voltak persze rts-ek, de valahogy a Dune II-vel kezdett beérni a műfaj és vonzotta be a kritikus tömeget. Aztán lettek is követői, főleg a Blizzard persze: megcsinálták a Warcraftet, arra a Wedstwood a Command & Conquerrel válaszolt, jött a Warcraft II, arra Red Alert volt a kontra, 1998-ban viszont kétségtelenül megint a Blizzard volt a műfaj császára a Starcrafttel.
A Dune 2000 ezzel nem tudott és igazából nem is akart versenyezni. A kiadó Virgin és a fejlesztő Westwood (illetve a megbízó Westwood, mert outsource-olták a fejlesztést az Intelligent Games nevű csapatnak) az előzetes nyilatkozatokban azt hangsúlyozták, hogy a Dune II egyfajta modern remake-je készül el, ami egyértelművé tette, hogy nem ettől a játéktól kell a műfaj megreformálását várni. Ugyanakkor a remake valójában egy főleg grafikai és sebességbeli tupírozást jelentett meg egy multiplayer módot (ami persze fontos), de a lényegi játékmenethez nem nyúltak eléggé hozzá.
Amire persze lehet azt mondani, hogy hűek voltak az elődhöz, csak éppen az 1992-es eredetiben volt egy rakás kényelmetlenség, ami nagyon avíttnak hatott már 1998-ban. Főleg az építkezés lassúsága volt zavaró, ami egyrészt abból következett, hogy minden épület alá alapzatul szolgáló paneleket kellett pluszban építeni, másrészt abból, hogy egyszerre csak egy épületet lehetett gyártani. És hát a Starcraft után fél évvel elég rosszul vette ki magát az is, hogy a három frakció - Ordos, Atreides, Harkonnen - csak egy-egy egységben különbözött egymástól, de egységeik, épületeik 90 százalékban átfedték egymást. Karakter nélküli egyenkatonák küzdöttek Arrakis felett a fűszerért.
Ahogy lenni szokott a Westwood-stratégiáknál, látvánnyal próbálták elfedni a játékmenet gyengeségeit: technikailag igen színvonalas (dramaturgiailag kevésbé) átvezető mozikkal kötötték össze a küldetéseket, és a jelenetekben az a John Rhys-Davies is játszott, aki később Gimli volt A Gyűrűk Ura-trilógiában. Ezzel együtt sem sikerült elérni a kritikai sikert: a játék elég vegyes fogadtatást kapott a lapokban, és a kasszánál sem szerepelt jól a vele nagyjából egyidőben megjelenő Brood War és az Age of Empires: The Rise of Rome mellett. Ma kipróbálva sem jó, nem menti meg a nosztalgia, inkább bosszantó az egész (csak Frank Klepacki zenéje vészelte át aránylag jól az elmúlt évtizedeket). Ha valaki mégis kipróbálná, legálisan nem tudja megvenni jogi okok miatt, de lehet találni a neten okos megoldásokat.
Legközelebb még a héten jövünk új vendéges adással. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból a teljes negyedik évad, ebből a posztból pedig a teljes ötödik évad.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Vendégszerepléseink:
- Checkpoint a Runyai Stúdió podcastjében
- Checkpoint A hiányzó darab podcastben
- Grath, Stöki és Mazur szereplései a Fun With Geeks YouTube-csatornán: Dixit #1, Dixit #2, Dixit kiegészítő #1, Dixit kiegészítő #2, We Didn't Playtest This at All #1, sőt We Didn't Playtest This at All #2)
- Stöki a Sztereotrip utazási podcastben (a téma Japán, a Tokyo Game Show is előkerül)
- Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben
- Stöki vendégeskedése Kiss Iminél az Unlimited podcastben
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, kopeszku, Kiss Balázs, Hollósi Dániel, Huszti András, Peter, Kurucz Ádám, csiko, Nagy Gyula, Gortva Gergely, Stang Szabolcs, Révész Péter, Szabó Ferenc, Lidérc, polish, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, RZP, ricsi, abeddon, Koppn, TheLastNinja, GLiSKARD, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, gilicze, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Coeris, SzLacc, Tutu, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Tresó Ottó, bigwhite, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Élményborz, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, Oli, Udvardy Tamás, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Larten, hadam89, Ergoproxy83, Milo, Csviri, HaverDodi, ArcadeMacho, Gabesz Fótról, Gergő, Havasi László, Ateela Wrink, Vidra, kszicsillag, Bakonyi Gergő István, Markó Gábor, Majdénmegmondom, bbandor, Seci, NPanyo.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek