Bár talán pontosabb lenne úgy fogalmazni, hogy csődbe menekült. A Saints Row, a Warhammer 40K, a Red Faction és még több ismert játéksorozat kiadója a napokban jelentette be, hogy csődvédelmi eljárást kért – ezt maga Jason Rubin THQ-vezér írta meg a cég honlapján.
A THQ patinás kiadó volt, és öt éve még kétmilliárd dollárt ért – ezen a héten már csak alig 11 milliót. A nagy zuhanás oka az, hogy a vállalat az elmúlt években sorozatosan hozott rossz döntéseket. Leginkább a uDraw nevű rajzolós játéktablet bukása fájhatott neki, 1,4 millió(!) maradt ebből a cég nyakán. De az sem tett jót a cégnek, hogy hozta ugyanazt a mamutkiadós tempót, ami a múltban már annyiszor rossz üzletvitelnek bizonyult: megvásárolt kisebb fejlesztőstúdiókat, de további befektetés és támogatás helyett hagyta őket csendben elvérezni. Így járt a Juice Games, a Paradigm Entertainment és a Kaos Studios – ma már egyik sem létezik. Az időközben megjelent játékok egy része pedig egyszerűen nem volt elég jó, sőt a vállalat befutott brandjeit is rombolták. A részvényesek pedig egyre nagyobb veszteséggel, és egyre hangosabban anyázva adták el a THQ-papírokat (aki maradt, az most még hangosabban anyázik).
A helyzethez képest Rubin egész optimista. Mint írja, a Clearlake Capital Group nevű befektetőcég megvásárolja a cég minden vagyonát, a THQ romjain új cég alakul, és a folyamatban levő fejlesztések sem állnak le, sőt zökkenőmentesen folytatódnak.
Ez valóban így történhet, ha a CCG is komolyan gondolja a dolgot, de mint a Readwrite újságírója rámutat, a csődeljárásoknak mindig van következményük. Az új tulajdonos valószínűleg megnézi majd, hogy miként jutott a THQ idáig, és eléggé átalakítja majd a cég működését. És bizonyára lesz néhány kellemetlen kérdésük Rubinhoz is – aki ugyan mutogathat az elődökre, hiszen őt csak idén májusban nevezték ki, de azért rövid regnálása alatt is 94 százalékot zuhant a THQ-részvények árfolyama.
Utolsó kommentek