Régen volt 8-bites csaj a rovatban, most jöjjön egy kétes hírű ikon, akihez mégsem kell kitenni a 18-éas karikát: Giana, pontosabban a Giana nővérek, a The Great Giana Sisters című, 1987-es platformjáték főszereplői. Valójában egyszerre csak egy lány szerepelt a játékban, de a jókislány Gianából a felszedett bónuszok kihozták az agresszív, gonosz Gianát, aki már nemcsak ráugrani tudott a tekikatonák Giana-univerzumbeli megfelelőire, hanem le is tudta lőni azokat. (UPDATE: ez csak a DS-verzióra igaz, az eredetiben kétjátékos módban jött elő Giana nővére, Maria.) Fent egyébként a C64-verzió töltőképrenyője látható - ugye, milyen gyönyörű?
A játék azzal vált híressé, hogy szemérmetlenül koppintotta a Super Mario Brost, de szinte pályaelemről pályaelemre (aki nem hiszi, nézze meg ezt a videót). Az angol kiadás egyik borítója egészen odáig elment, hogy borítóján hirdette: „the brothers are history!” (lásd balra). Azok a gamerek, akiknek előbb volt C64-e, mint konzolja, valószínűleg előbb látták Gianát, mint Mariót, és ennek köszönhetően a bajszos vízvezeték-szerelő már nem volt rájuk olyan nagy hatással. (Nálam legalábbis ez történt, Giana után már csak legyintettem arra a játékra, amiről a Gianát nyúlták. Persze évtizedekkel később aztán a Super Mario Galaxy engem is beszippantott).
A pofátlan nyúlás persze nem igazán tetszett a Nintendónak, beizzította a jogi osztálytá, az meg satuba fogta a játékot kiadó Rainbow Arts tökét, és addig növelte a nyomást, amíg a kiadó vissza nem vonta a piacról a The Great Giana Sisterst. Ennek három érdekes folyománya lett: 1. Bár a játék spectrumos változata már elkészült, végül nem jelenhetett meg. 2. A játék igen népszerű warezzá vált. 3. A legális példányok ma már megbecsült gyűjtői ritkaságnak számítanak.
Az egyébként nem világos, hogy a főhős Giana kislány vagy érett nő – a játékborítók alapján bármelyik lehet (az egyikből - lásd fent - lett is egy kisebb botrány, mert túl kifejezőnek találták a cenzorok a mellbimbókat). Mondjuk a játékbeli sprite-ok inkább kislányra emlékeztetnek, és a játék 2009-ben DS-re – milyen ironikus, hogy egy Nintendo konzolra – megjelent remake-jében is kislány Giana (mindkettő).
![]() | ![]() |
Végül említést érdemel a „giana theme” is, azaz a játék C64-es zenéje, amit a Commodore gépek egyik virtuóz komponistája, Chris Hülsbeck (Turrican, Apidya) követett el. Az eredeti is elég jó, a komolyzenei verzió, a Press Play On Tape és a Machinae Supremacy hangszeres feldolgozásai meg pláne. Hallgassuk meg most az utóbbit.
Utolsó kommentek