Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
Grath megviccelt és előásott egy nagyon rossz játékot az FMV-korszakból, én meg kicsit felelőtlenül rábólintottam. De ha játéknak nem is jó a Corpse Killer, a háttérsztorija elég érdekes, és hát arra mindenképpen érdemes, hogy egy YouTube-videó erejéig elszörnyülködjetek rajta. De legközelebb azért valami erősebbel jövünk. Ha kíváncsi vagy bővebben élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval, napi lájtos és alkalomszerű szuperalapos retrós cikkekért pedig fáradj el a Retro.Landre.
A Corpse Killert fejlesztő Digital Picturesről volt már szó a Night Trap-adásban, hiszen ez a cég a Night Trap kedvéért jött létre. 1985-ben egy amerikai producer, Tom Zito kitalálta, hogy a világ megérett a VHS-kazetta alapú konzolra, az ötlethez befektetőt is talált (a Hasbrót), de az végül visszatáncolt és a Night Trap csak jóval később jelenhetett meg, amikor a Sega CD-t rakott a konzoljaiba. Aztán 1992-1995 között volt pár év, amikor Zito Sega CD-re és Sega 32X-re készített mindenféle FMV-játékokat, és a Corpse Killer is egy volt ezek közül.
A játék 1994-ben jelent meg és természetesen Zito volt a fő producere. Ő komolyan hitt abban, hogy az élőszereplős videókkal turbózott játékok az ezredfordulóra kiütnek olyan jelentéktelen programocskákat, mint a Doom, és a jövő gémerei már csak ilyen interaktív filmekkel fognak szórakozni. Nem így lett, de az igyekezet nagyon látszik a Corpse Killeren, legalábbis filmes oldalról. A kilencvenes évek első felében többnyire nagyon amatőr módon készültek az FMV-k, de Zito igazi hollywoodi szakembereket és színészeket bérelt fel, aminek köszönhetően a játékaihoz készült FMV-k bőven felülmúlták az akkori átlagot. Volt például egy kosaras játék, amihez a karrierje csúcsán levő Scottie Pippent sikerült szerződtetni, a Superme Warrior című keleti akciójátékszerűséghez pedig elment a stáb egy neves hongkongi stúdióba és ott forgatott.
A Corpse Killer horrorjáték, gyakorlatilag egy zombis rail shooter - vagy ha úgy tetszik, egy Operation Wolf, csak élő szereplőkkel és valódi díszletekkel. Ennek megfelelően Zito egy horrorfilmes rendezővel állt össze: John Lafiával, aki a Gyerekjáték (avagy Chucky) első részét írta, a másodikat pedig rendezte. Lafia vette fel a játék FMV-jeleneteit szintén filmes szakik segítségével, és a végeredményen látszik is, hogy a készítők rendelkeztek némi filmipari tapasztalattal. A pályák hátteréül szolgáló díszleteket pedig egy külön díszletrendező irányításával építették fel kicsiben, majd a kamera végigpásztázott előttük. Ezek lettek a pályák, amikre rámontírozták a zombinak öltözött támadó statisztákat.
Hogy Zito nem vette félvállról a dolgot, a casting is mutatja. A főgonoszt például Vincent Schiavelli alakítja, aki az egyik ápolt volt a Száll a kakukk fészkére-ben, de például az Amadeusban ő volt Salieri komornyikja, a Ghostban pedig a metró szelleme. Karikatúraszerűen jamaicai kísérőnket, Winstont az a Jeremiah Birkett játssza, aki egy epizódszerepig például a Szigorúúan bizalmasban is megfordult, az egyik katonát pedig John Cassini, akinek a Corpse Killer után a következő munkája egy nyomozó megformálása volt a Hetedikben. Nem nagy nevek, de mégiscsak rendes színészek.
A Corspe Killer mégis minősíthetetlen borzalom lett, két okból. Az egyik a forgatókönyv, ami sajnos nem nőtt fel a hollywoodi mércékhez, és a lehető legbénább trashbe fulladt rossz dialógusokkal és pocsék színészvezetéssel (igaz, muszáj volt a színészeknek ripacskodniuk, hogy kis felbontásban is látsszon valami a mimikájukból). A másik maga a játékmenet, ami menthetetlenül szar volt. Egy nagyon egyszerű, balról jobbra scrollozódó, egyhangú lövöldözés, amiben csak arra kellett figyelni, hogy a speciális lőszert tartogassuk a bossokra, mert őket csak ilyen skulókkal lehetett lelőni. Rém unalmas volt, ráadásul a zombitatisztákat sem sikerült jól a díszletekre illeszteni, közülük többen légiesen a játékos felé repülnek, teljesen lehetetlenné téve bármilyen immerziót. Nagyon tré volt ez már a premierje idjén is, a kritikák le is húzták a játékot, amikor megjelent (bár az FMV-k kaptak pár jó szót).
A Digital Pictures nem is húzta sokáig, 1996-ban bezárt. De műveinek van egy apró rajongótábora ma is, ennek köszönhetően 2019-ben a Corpse Killer kapott egy felújított verziót, ami Steamen, PS4-en és Switchen is elérhető. Ebben felújították az eredeti filmfelvételeket, így sokkal jobb minőségűek, cserébe tökéletesen látszanak, hogy a zombimaszkok hogyan lógnak a statisztákon. Nézzetek bele YouTube-on (vagy a fenti lejátszóban), érdemes.
Hogy ne csak egy merő finnyogás legyen az adás, mellécsaptunk egy toplistát kedvenc zombis játékainkról. Hogy mi a zombi, abba ne menjünk bele (nálunk egy gombafertőzött vagy vírusfertőzött ember is az tudott lenni), viszont azt feltételül szabtuk, hogy olyan játékokat keressünk, amikben a zombik valamilyen központi szerepet kapnak. Ennek megfelelően a lenti toplistákat szültük, és olyan történt, ami valószínűleg soha többet nem fog megesni: hat egyezésünk lett, és egy első öt helyezett pozícióról pozícióra ugyanaz. Ennyire azért nem szoktunk egy húron pendülni, egészen kivételes ez az alkalom.
GRATH TOP10 |
STÖKI TOP10 |
1. The Last of Us I-II (2013, 2020) 2. Resident Evil 4 + remake (2005, 2023) 3. Plants vs. Zombies (2009) 4. Red Dead Redemption: Undead Nightmare (2010) 5. Dead Space 2 (2011) 6. The Walking Dead (2012) 7. Dead Rising 2 (2010) 8. Organ Trail ( 2010) 9. The Last Guy (2008) 10. Half-Life (1998) |
1. The Last of Us I-II (2013, 2020) 2. Resident Evil 4 + remake (2005, 2023) 3. Plants vs. Zombies (2009) 4. Red Dead Redemption: Undead Nightmare (2010) 5. Dead Space 1-2 (2008, 2011) 6. Left 4 Dead (2008) 7. Dying Light (2015) 8. House of the Dead sorozat (1996-) 9. Lollipop Chainsaw (2012) 10. The Last Guy (2008) |
Mivel ebben a kategóriában még akadhat találat, várjuk kommentben a ti tippjeiteket és listáitokat is. Legközelebb egy héten belül jövünk, lehet, hogy megint Minivel. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások a tizedik évadban:
- Checkpoint Mini #230: Darwinia + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, ami virtuális világban játszódik
- Checkpoint Mini #231: Rune
- Checkpoint Mini #232: Mail Order Monsters
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból a teljes negyedik évad, ebből a posztból pedig a teljes ötödik évad. Igen, a 6-7. évadról nincs még összesítő poszt, majd lesz.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Vendégszerepléseink:
- Checkpoint a Runyai Stúdió podcastjében
- Checkpoint A hiányzó darab podcastben
- Grath, Stöki és Mazur szereplései a Fun With Geeks YouTube-csatornán: Dixit #1, Dixit #2, Dixit kiegészítő #1, Dixit kiegészítő #2, We Didn't Playtest This at All #1, sőt We Didn't Playtest This at All #2)
- Stöki a Sztereotrip utazási podcastben (a téma Japán, a Tokyo Game Show is előkerül)
- Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben
- Stöki vendégeskedése Kiss Iminél az Unlimited podcastben
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, HunterXXL, kopeszku, Zsiga Bálint, Hollósi Dániel, Huszti András, Peter, AnnieC, Bera Nándor, Paller, Kecskés János, Tzupi, Laborpati, Adam007, Nagy Gyula, Lidérc, Csemniczky Péter, Németh Bálint, Klisz Gábor, cue, Dreska Szilárd, Csicó, Oberling Gergő, Demeter Zsolt, Döme, Fattykány, Sh4mir83, Bohner Gergő, cubeshadow, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, ricsi, abeddon, TheLastNinja, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Coeris, SzLacc, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Tresó Ottó, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, Oli, Udvardy Tamás, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Ergoproxy83, Milo, ArcadeMacho, Gergő, Havasi László, Ateela Wrink, kszicsillag, Markó Gábor, Seci, NPanyo, Alien Mindbender, Csíkos János, Tamás, periklesz, pec, Magunsz, Nagy Tamás, Krapulax, Peter, Gytb, patex 1987, RxMikes, Hrubos Mátyás, Dundeal, Somi, Gorgil, Febert Zoltán, Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, TH1, Signomi, Bazzs, PsyZed, gandalf, polipropilén, kalanneni, Solymi81, ÁjmekszGera, VinczeI, GSimon, casualplayfair, Polben, Nagy Krisztián.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek