Boldog új pixeleket mindenkinek! 2017-ben is itt vagyunk, és szokás szerint az év eleji listapornóval kezdünk. Volt ugye már egy Checkpoint-besztof (aki kihagyta, itt pótolhatja), jön majd még egy keresőszó-válogatás, ez a poszt pedig a szokásos év játékai-gyűjtés. A blogban már hagyomány, hogy megkérjük a magyar játéksajtó egy-egy prominensét, mondjon véleményt az elmúlt év legjobbjairól (korábbi évek itt: 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015). Ezúttal öt kiváló férfi osztotta meg velünk meglátásait: Chocho a PC Gurutól, Dino a PlayDome-tól, Grath az IGN.hu-tól, Liquid a Gamer 365-től és Mazur a Gamestartól (ábécésorrend, semmi más). Nagy-nagy köszönet nekik, hogy időt szakítottak erre.
Idén is kérdésenként összesítve dolgoztam fel a válaszokat, és elmaradt megint a platformok szerinti bontás, mert egyre kevésbé van értelme. Hát akkor csapjunk bele.
1-3. A három legjobb játék 2016-ban (platformtól függetlenül)
Chocho:
Dark Souls III - Egyszerűen minden téren odatette magát a From Software. Oké, hogy folytatás meg hogy fejlődni csak apróságokban tudott, de mit tegyek, ha egyszer ez egy ilyen korszak az iparban?
Final Fantasy XV - Egy lassan 30. születésnapját ünneplő széria megújulásának lehettünk tanúi. Gigászi tartalom, pazar technikai megvalósítás, élvezetes játékmenet.
Titanfall 2 - Az első rész multija jó volt, ezé szuper. Szinten minden területen javítottak a játékélményen, sőt kaptunk egy rövid, de intenzív kampányt is.
Dino:
Battlefield 1
Overwatch
Doom
Grath:
Persona 5
Rez Infinite
Forza Horizon 3
Liquid:
Forza Horizon 3
Doom
Uncharted 4: A Thief's End
Mazur:
Doom - Mert pontosan olyan, amilyennek 2016-ban a Doomnak lennie kell
Titanfall 2 - Mert visszaadta a hitemet, hogy lehet még Half-Life 2 erejű sztori kampányt tenni FPS-be
The Last Guardian - Mert a teljesen irreális elvárásokhoz képest sem okozott csalódást
4. És ami még ezeknél is jobb volt, azaz GOTY
Chocho:
Doom - Nehéz nem lelkesedni ezért a játékért. A harcrendszert nem szokás méltatni egy FPS-ben, itt mégis pátoszt érdemel, mert bár önismétlővé válik idővel, az a véres balett, amit a Doomban jársz, páratlan a maga nemében. Ehhez jár egy szokatlanul kiforrott, intelligens narratíva és egy olyan technikai megvalósítás, ami előtt le a kalappal.
Dino:
Uncharted 4: A Thief's End
Grath:
Uncharted 4: A Thief's End
Liquid:
That Dragon, Cancer
Mazur:
Uncharted 4 – Biztos uncsi, de akkor is jelenleg ez a szakma csúcsa.
5. legjobb handheld/mobil játék
Chocho:
Pokémon GO - Ne tessék röhögni, ez a játék milliókat vett rá, hogy letöltsék, olyanokat is, akik azt sem tudták, mi fán terem a Pokémon, vagy úgy általában a videojáték.
Dino:
Passz
Grath:
Fire Emblem Fates
Liquid:
Nightgate
Mazur:
Reigns
6. legjobb multiplayer játék
Chocho:
Titanfall 2 - Kiforrott, gyors, élvezetes. Nagyon gondolkodtam az Overwatchon, de orrhosszal a titánok nyertek.
Dino:
Overwatch
Grath:
Overwatch
Liquid:
Overwatch
Mazur:
Overwatch
7. legjobb játék, amivel senki nem játszott
Chocho:
Shadow Warrior 2 - Remek FPS az oldschool fajtából, mindenkinek ajánlom, aki kedveli a klasszikus shooterek hangulatát.
Dino:
I Expect You to Die (PS VR/Oculus)
Grath:
Trails of Cold Steel II
Liquid:
Titanfall 2 . A "senki" nyilván túlzás, de érdemtelenül hasalt a kasszáknál.
Mazur:
Thumper – nem tudom, hogy voltaképp hányan is játszottak vele, de biztos nem annyian, mint amennyit az utóbbi évek legzseniálisabb ritmusjátéka megérdemelne.
8. legszarabb játék, amivel mindenki játszott
Chocho:
No Man's Sky - A játék nem "szar", de ugye sokan többet vártak attól, mint ami lett. Csalódtak, ennek hangot adtak, de közben mégis játszották, csak az a kérdés, hogy minek. Egyébként felfér még ide a Pokémon GO is: mint app, megőrjítette a világot, de mint játék, gyakorlatilag pre-alfaként jelent meg, egy rakás fontos funkció máig hiányzik belőle.
Dino:
Pokémon Go
Grath:
No Man's Sky
Liquid:
Pokémon Go
Mazur:
No Man’s Sky – persze ez igazságtalan, mert annyira nem is volt rossz, inkább csak a marketingesek által túlfújt hype-hoz képest... de hatalmas csalódás volt szinte mindenkinek.
9. az év leginkább wtf játéka
Chocho:
Pony Island - Egy játék, ami felfalja a lelked. Kell ennél több?
Dino:
Inside (az utolsó szakasz)
Grath:
Pony Island
Liquid:
Superhot
Mazur:
Pokemon Go – most komolyan, mi volt ez az egész?
10. kazuár különdíj (az év casual játéka, lehet webes is)
Chocho:
Pokémon GO, megint. Nem kell hozzá hardcore játékosnak lenni, sőt sokan úgy vágnak neki, hogy életükben nem játszottak korábban semmivel.
Dino:
Passz.
Grath:
Pocket Card Jockey
Liquid:
Ez a kategória idén kimaradt, fogalmam sincs, mivel játszanak manapság a kazuárok.
Mazur:
Overwatch – hurr durr, de akkor is: ez a játék vitte le először az egyébként hardcore arcok által dominált műfaj belépési küszöbét a teljesen átlagos halandók szintjére, akiknek – le gasp! – akár még sikerélményeik is lehetnek.
11. az év játékhőse
Chocho:
Doom Slayer - Egy szó nem sok, annyit sem mond, mégis a legmarkánsabb karakter az idei felhozatalban. Gesztusai, tettei kifejezőbbek, mint egy JRPG 100000 soros dialógusai...
Dino:
Nathan Drake (ha már végéhez értek kalandjai).
Grath:
Trico
Liquid:
Doom guy.
Mazur:
Trico
12. az év trendje (jó, biztos mindenki a VR-t írja, de hátha nem)
Chocho:
Felelőtlenség - Bár Stöki azzal viccelt, hogy ide mindenki a VR-t írja majd, az szerintem inkább divathullám, ami nagyon gyorsan elhal (aztán majd ha lesz hozzá hardver meg rendes játék, ismét feltámad, de az nem holnap lesz). Sokkal nagyobb trend volt idén a felelőtlenség: a Steam minden kontroll nélkül polcaira teszi az asset-játékok ezreit; a Hello Games feje orrba-szájba kamuzik a játékukról, csak hogy nagyobb legyen a hype; az előrendelői bónuszok már akkor az egeket verik, amikor az adott játékból még egy deka trailert sem láttunk... ne már. És egyébként a VR is ide tartozik valamilyen szinten: egy technológia, ami LEHET a jövő útja, sőt én hiszem, hogy egy nap az lesz, de egy rakás pénzt beleölve legyömöszölni a vásárlók torkán úgy, hogy közel sem éri el a benne rejlő potenciált, később visszaüthet. És akkor az Early Access-szeméthalmokról még nem beszéltem.
Dino:
VR
Grath:
"games as a service"
Liquid:
Elég nehéz kikerülni, szóval: kicsit nyögvenyelősen, de beindult a VR.
Mazur:
A mára szükségszerűen bugyutának, közhelyesnek és régimódinak elkönyvelt egyjátékos FPS kampányok sorban tudtak meglepetést okozni: a Titanfall 2, a Battlefield 1 vagy a Doom mind bizonyítja, hogy van még kraft a műfajban.
13-14. az év legjobb és legrosszabb híre
Chocho:
Legjobb: A GSC GameWorld kiadta a Cossacks 3-at. Ez azért jó hír, mert ennél a csapatnál vannak a Stalker-jogok, és ha már aktívak, csak idő kérdése, mikor jelenik meg egy új játék a sorozatban.
Legrosszabb: A török kormány menti meg a Cryteket. Vajon mit várnak majd cserébe... ?
Dino:
Legjobb: Egy-egy hazai fejlesztőcsapat is sikerrel járt már közösségi finanszírozás terén (sikeres 2015-ös Kickstarter-kampány után 2016-ban megjelent a Quern: Undying Thoughts; elérte gyűjtésének célját a Fabular: Once Upon a Spacetime).
Legrosszabb: Agresszíven vásárolgat játékcégeket/játékcégekbe a Vivendi (Gameloft, Ubisoft).
Grath:
Legjobb: Egyelőre jónak tűnik a Switch.
Legrosszabb: Döglődni látszik a kampányorientált AAA játékfejlesztés.
Liquid:
Legjobb: Igazán fantasztikus lesz a No Man's Sky.
Legrosszabb: Végig hazudtak, minimálisan sem fantasztikus a No Man's Sky.
Mazur:
Legjobb: Hogy az óvatosan csavargatott, minimális ötlettel indokolttá tett megúszós folytatások, illetve a botrányos állapotban kiadott játékok végre csak beégtek annyira, hogy a kiadók kénytelenek legyenek elgondolkodni a szükséges változtatásokon.
Legrosszabb: Nézőpont kérdése: egyrészt lehetne az, hogy a túlkompenzált politikai korrektség jegyében mennyire általános már a játékok öncenzúrája – de az se jobb, hogy a t. játékos társadalom miféle kétségbeejtő gyűlölettel képes reagálni ezekre.
15. a következő év(ek) legjobban várt játéka
Chocho:
Cyberpunk 2077
Dino:
God of War (de persze igazából a Loco Roco PS4-es verziója... :-) )
Grath:
Mass Effect: Andromeda
Liquid:
Death Stranding
Mazur:
Red Dead Redemption 2
Mint látszik, az év játéka legtöbbek szerint az Uncharted 4 (négy embernél is a legjobb négy játék közé került, közülük három első helyen emelte ki), második helyre a Doom futott be (négy szavazat, abból egy GOTY), és egynél több szavazatot kapott még a Titanfall 2 és a Forza Horizon 3. Az év multis játéka szinte ellenszavazat nélkül az Overwatch (isten áldja érte a Blizzardot), a leginkább wtf játéknak pedig a Pony Island tűnik, legalábbis csak ezt választották ketten is a kategóriában. A legmegosztóbb játék a Pokémon Go, mert kapott szavazatot a legjobb handheld játék és a kazuár kategóriában, de a wtf-ligába is bejutott, nem is beszélve "a legszarabb játék, amivel mindenki játszott"-ról. Ez utóbbiban mégis a No Man's Sky nyert, ami hát nem túl nagy meglepetés. Az év játékhőse holtversenyben a Doom tengerészgyalogosa és a The Last Guardian Tricója, az utolsó kategóriákban pedig nagyon vegyes válaszok születtek, olvassátok el.
Szokás szerint kommentekbe jöhet a ti toplistátok.
Utolsó kommentek