...a tőzsdére. Igen, a Farmville-le és kismillió klónjával felfutott, komoly közutálatnak örvendő cég tőzsdei bevezetéséről volt már szó korábban is, de úgy tűnik, július elsejével a projekt a gyakorlati megvalósítás fázisába lépett. Ahogy a klasszikus mondja: folyamatban vannak a papírok, már csak intézkedni kell. Konkrétan itt van a folyamatban levő papír, amiből az derül ki, hogy az előzetes terveknek megfelelően a cég 10 százalékát dobja be a tőzsdére egyelőre a Zynga, egymilliárd dollár névértéken. Az már a Wall Street Journal értesülése, hogy az árfolyam instant duplázódását várják a tulajdonosok, ezzel egyrészt 2 milliárd bevételt, másrészt a cég 20 milliárdos értékelését. Ami azok után, hogy a LinkedIn gyakorlatilag ugyanezt megcsinálta pár hete, egyáltalán nem irreális elképzelés.
A Zyngát egyébként már rég nem úgy kell elképzelni, mint valami sufnituning csapatot, ami egy garázsban hegeszti össze a LegújabbVille-t, meg a MégannáliseggyelújabbVille-t: 13 fejlesztőstúdiójuk van szerte a világban, 2000 alkalmazottal. És a játékaiknak havi 280 millió júzerük, ami főleg annak tudatában egészen eszetlen nagy szám, ha látjuk, hogy ennyit az utánuk következő 16 (!) közösségioldalas játékfejlesztő tud felmutatni összesen. És persze kaszálnak is a dologgal rendesen, minden forrás más számokat mond, de éves szinten úgy 600-800 milliós forgalom, és 100 millió körüli nyereség közelében mozognak a becslések. És ehhez vegyük hozzá, hogy mekkora üzlet az egész a Facebooknak, ami csak a platformot meg a szervereket adja az egészhez, cserébe egész álló nap reklámokat mutogathat a Farmville-ező tömegeknek, és minden mikrotranzakciójukból lenyel 30 százalék jutalékot.
A New York Times annak is utánajárt, ki jár igazán jól a tőzsdére lépéssel (magyarul, hogy kik a Zynga tulajdonosai). Az alapító Mark Pincus csak 16 százalékot birtokol, de ezzel is a legnagyobb résztulaj - ő egyébként már a kilencvenes évek közepe óta azzal foglalkozik, hogy webes cégeket futtat fel, aztán ad el. A további, résztulajdonossá vált korai befektetők között olyan ismerősöket találunk, mint a Google, a Digital Sky, vagy Bing Gordon egykori Electronic Arts-vezér befektetési cége.
Utolsó kommentek