Boldog új pixeleket mindenkinek! 2016-ban is itt vagyunk, és szokás szerint az év eleji listapornóval kezdünk, vagyis a következő napokban jönnek a múlt év legjobb keresőkifejezései, a podcast kimaradt jelenetei, előbb azonban az év játékai. A blogban már hagyomány, hogy megkérjük a magyar játéksajtó egy-egy prominensét, mondjon véleményt az elmúlt év legjobbjairól (korábbi évek itt: 2010, 2011, 2012, 2013, 2014). Ezúttal öt kiváló férfi osztotta meg velünk meglátásait: Chris a PC Gurutól, Dino a PlayDome-tól, Grath, az IGN.hu-tól, Liquid a Gamer 365-től és Mazur a Gamestartól (ábécésorrend, semmi más). Nagy-nagy köszönet nekik, hogy időt szakítottak erre.
Idén is kérdésenként összesítve dolgoztam fel a válaszokat, és elmaradt megint a platformok szerinti bontás, mert egyre kevésbé van értelme. Hát akkor csapjunk bele.
1-3. A három legjobb játék 2015-ben (platformtól függetlenül)
Chris:
The Witcher 3: Wild Hunt – Igazából ez nem igényel magyarázatot. Nálam csak azért nem lett GOTY, mert a Cities: Skylines jóval inkább hiánypótló volt számomra.
Pillars of Eternity – Egy olyan vén fasznak, mint én, a Pillars of Eternity maga volt a megtestesült mennyország. Régi Baldur’s Gate-es rendszerre épül, de persze modern köntösbe bújtatva. Rengeteg olvasnivaló, remek karakterek, jó sztori, nagyszerű gameplay.
Tom Clancy's Rainbow Six Siege – Sajnos a szerverek gyengélkedése miatt még mindig szívok vele, de végre egy komolyabb taktikai shooter, amiben fontos a kommunikáció és a csapatmunka. Haverokkal együtt nagyon élvezetes.
Dino:
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Fallout 4
Rise of the Tomb Raider
Grath:
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Bloodborne
Xenoblade Chronicles X
Liquid:
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (PC, PS4, Xbox One)
The Witcher III: Wild Hunt (PC, PS4, Xbox One)
FAST Racing Neo (Wii U)
Mazur:
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Bloodborne
Beginner's Guide
4. És ami még ezeknél is jobb volt, azaz GOTY
Chris:
Cities: Skylines (és az After Dark kiegészítő) – Mindig is imádtam a városépítős játékokat, ez pedig simán legjobb a piacon.
Dino:
The Witcher 3: Wild Hunt – Megérdemlik a lengyelek (meg persze a CD Projekt RED magyar tagjai.
Grath:
The Witcher 3: Wild Hunt
Liquid:
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Mazur:
The Witcher 3: Wild Hunt
5. legjobb handheld/mobil játék
Chris:
Ilyennel nem játszottam, csak a Tap Titanst nyomom, de azt közel egy éve már. A Fallout Sheltert hamar meguntam, miután hatodszorra is szétcseszték a bázisom a Deathclaw-k.
Dino:
Nem sok ilyennel játszottam, de a hazai felesztésű Daytona Rush és az Into the Circle például egyaránt szórakoztató időtöltés volt.
Grath:
Bravely Second: End Layer
Liquid:
Monster Hunter 4 Ultimate (3DS)
Mazur:
Lara Croft GO
6. legjobb multiplayer játék
Chris:
Tom Clancy's Rainbow Six Siege és Heroes of the Storm – Nem tudtam dönteni, melyik legyen itt a győztes. Utóbbit már egy ideje hanyagolom, de az év első felében beletettem vagy 300 órát.
Dino:
Rocket League
Grath:
Tom Clancy's Rainbow Six Siege
Liquid:
Destiny: House of Wolves
Mazur:
Destiny: The Taken King
7. legjobb játék, amivel senki nem játszott
Chris:
Cities: Skylines – Gyanítom, hogy az én GOTY játékommal a kutya sem játszott, pedig nem ezt érdemelné. Állandóan akciós áron pörög valamilyen digitális üzletben, tessék megvenni! És ott a SOMA is, amiről mintha senki se hallott volna.
Dino:
Talán a Hard West a vadnyugati téma miatt.
Grath:
Life Is Strange
Liquid:
Mad Max (PC, PS4, Xbox One)
Mazur:
Guitar Hero Live
8. legszarabb játék, amivel mindenki játszott
Chris:
Star Wars: Battlefront – Tudom-tudom, azért ezzel nem játszottak olyan sokan, de akkor is. Rendkívül látványos, de hihetetlenül unalmas multis lövölde, amit egy nap szenvedés után hagytam a fenébe.
Dino:
Hatred – gyakorlatilag csak a körülötte kialakult botrány tette érdekessé.
Grath:
Fallout 4
Liquid:
The Order 1886 (PS4)
Mazur:
Tony Hawk's Pro Skater 5
9. az év leginkább wtf játéka
Chris:
Biztos vagyok benne, hogy akad ennél bizarrabb alkotás is, főleg japán fronton, de a Who's Your Daddy nevű cuccoson eléggé fennakadt a szemem. A játékban egy apukát és egy gyereket irányítunk (kooperatívban), ahol a gyerek dolga az, hogy kipurcanjon, miközben az apuka igyekszik gyerek biztossá tenni a lakást.
Dino:
I Am Bread – az életre kelt kenyérszelet.
Grath:
Criminal Girls: Invite Only
Liquid:
Undertale (PC)
Mazur:
Shower With Your Dad Simulator 2015
10. kazuár különdíj (az év casual játéka, lehet webes is)
Chris:
A Keep Talking and Nobody Explodes-t szerintem tehetjük kazuár kategóriába, egyben mehet a legjobb partijátékok közé is. Mindenkinek ajánlom.
Dino:
A szülőszoba előtti várakozást az Angry Birds POP!-pal sikerült elütni, azóta minden fennmaradó időmet a kisfiam viszi el casual játékok helyett. :-)
Grath:
Three Fourths Home Extended Edition
Liquid:
Bocs, idén kimaradt a kazuár. Jövőre pótlom, ha lesz rá időm. Egyébként: Candy Crush Saga - Elképesztő, hogy egy szimpla Match3-játék a Világ Pénzéért cserélhet gazdát!
Mazur:
Rocket League
11. az év játékhőse
Chris:
Kétségtelenül Ríviai Geralt.
Dino:
Ríviai Geralt
Grath:
Max a Life Is Strange-ből
Liquid:
Big Boss. Duplán.
Mazur:
Rhys/Fiona (Tales from the Borderlands)
12. az év trendje
Chris:
Open World játékok. A Mad Max, a Witcher 3, a Dying Light, a Fallout 4, a Just Cause 3, a Rise of the Tomb Raider és a Metal Gear Solid 5 után lassan már ciki lesz kiadni olyan játékot, ami nem nyílt világú.
Dino:
Kettő is eszembe jutott, bár mindkettő már korábban elkezdődött, de egyre erőteljesebben vannak jelen a piacon:
- "Adjunk ki befejezetlenül/hiányosan/bugokkal tele egy játékot, aztán valami majd csak lesz (például megvesznek hozzá minden dlc-t, season passt stb., de ha mégse, legrosszabb esetben visszafizetjük a vásárlóknak az árát).”
- Remastered/Definitive/Enhanced/akármilyen verziók kiadása, főleg a mostani konzolgeneráció megérkezése óta tömegesen.
Grath:
Mindenki azt hiszi, hogy tud jó open world játékot készíteni.
Liquid:
Jövőre jön a VR, és most csak minimálisan vagyunk izgatottak, de jövő év végén mindenki erről fog beszélni. Tényleg.
Mazur:
Hogy mennyi és milyen igéretes játék készül VR eszközökre.
13-14. az év legjobb és legrosszabb híre
Chris:
Legjobb: Készül a System Shock 3!
Legrosszabb: Nem vagyok nagy japánjáték-rajongó, de ez a Kojima-balhé még engem is mellbevágott. Főleg a Silent Hill miatt, persze, mert a Metal Geareket ki nem állhatom.
Dino:
Legjobb: Jövőre most már várhatóan minden a VR-ról fog szólni – kíváncsian várom, mit hoznak ki belőle, mennyire terjed el, és mennyire lesz tényleg ez a jövő.
Legrosszabb: Sajnos ez már az év első napjaiban megérkezett: elhunyt a hazai gamer újságírás egyik legszimpatikusabb alakja, Dragon György, azaz Gyu. Pont a napokban akadt kezembe egy Magic kártyalap, amit kb. 18 évvel ezelőtt, csak úgy jópofaságból adott egy kiállításon, ahol talán második alkalommal találkoztam vele. Azt követően aztán rendszeresen váltottunk legalább pár szót, ha egy rendezvényen összefutottunk, ahogy épp az időnk engedte.
Grath:
Legjobb: A Final Fantasy VII remake-jének bejelentése.
Legrosszabb: A Konami megőrült.
Liquid:
Legjobb: Hideo Kojima a Sonynak készít olyan játékot, ami nem Metal Gear.
Legrosszabb: A Konami látványosan és botrányosan szakított Hideo Kojimával.
Mazur:
Legjobb: A The Last Guardian tényleg létezik.
Legrosszabb: A Silent Hills törlése, illetve a konamis szégyenmozdony egész éves száguldása.
15. a következő év(ek) legjobban várt játéka
Chris:
Az XCOM 2 nálam most elég várós (februárban jön), de szerintem év végén érkezik egy új Battlefield is, aminek már a bejelentését és az első ingame trailerét is jobban várom, mint bármi mást. És persze ott a Doom, a The Division, az Overwatch, a Quantum Break, satöbbi, satöbbi.
Dino:
Cyberpunk 2077
Grath:
Persona 5
Liquid:
Quantum Break (2016 tavasz / Remedy / Xbox One)
Mazur:
Doom/Uncharted 4/Quantum Break
Talán nem meglepő (nekem legalábbis nem volt az), hogy a legtöbbször pozitív értelemben említett játék a Witcher 3, és a játékhősöknél is előkerült Ríviai Geralt. Elképesztően sok munkával összerakott, szuper szerepjáték, csak ajánlani tudom mindenkinek. Szoros befutó volt még a Metal Gear Solid V, aminek némi keserű szájízt ad, hogy az év rossz híreként szinte mindenki a Konami megőrülését és a Kojima-balhét említette. A Bloodborne és a Rainbow Six Siege is többeknek tetszett, az év trendjei pedig a küszöbön toporgó VR (bár ez igazából 2016 trendeje lehet) és a sok open world játék. Előkerült Gyu halála is, ami 2015 első napjainak legszomorúbb eseménye volt. Őt többen megemlítették már a tavalyi válogatásban is - éppen akkor ment el Gyu -, de egyébként biztos mindenkinek oda lehetne írni idén is a rossz hírek közé. 2016 legjobban várt játékának pedig a Quantum Break tűnik (én is ott tolongok a várakozók között).
Szokás szerint kommentekbe jöhet a ti toplistátok.
Utolsó kommentek