Mi sem akarunk kimaradni az év eleji listapornóból, pláne hogy a blogban már hagyomány, hogy megkérjük a magyar játéksajtó egy-egy prominensét, mondjon véleményt az elmúlt év legjobbjairól (korábbi évek itt: 2010, 2011, 2012, 2013). Ezúttal hat kiváló férfi osztotta meg velünk meglátásait: Chris a PC Gurutól, Daks a Gamekapocstól, Dino a PlayDome-tól, Grath, az 576 online egykori harcosa (és a legnagyobb gamer, akit ismerek), Liquid a Gamer 365-től és Mazur a Gamestartól (ábécésorrend, semmi más). Nagy-nagy köszönet nekik, hogy időt szakítottak erre.
Idén is kérdésenként összesítve dolgoztam fel a válaszokat, és elmaradt megint a platformok szerinti bontás, mert egyre kevésbé van értelme. Hát akkor csapjunk bele.
1-3. A három legjobb játék 2014-ben (platformtól függetlenül)
Chris:
Elite: Dangerous – Nem tökéletes, de még így is személyes kedvencem volt az újraélesztett Elite, ami végre visszahozta az űrszimulátorokat az életembe.
South Park: The Stick of Truth – Ehhez nincs mit hozzáfűzni. Olyan, mintha végignéznél egy évadnyi South Parkot, csak mellé kapsz egy szerepjátékot.
World of Warcraft: Warlords of Draenor – Nem tudom, mennyire ciki egy kiegészítőlemezt listára tenni, főképp egy olyat, ami egy 10 évvel ezelőtt megjelent játékot bővít ki, de véleményem szerint a Draenor a sorozat legjobb expanziója. Megérdemli a dobogós helyet.
Daks:
Forza Horizon 2
Alien: Isolation
Grand Theft Auto V (természetesen a felújított, nextgen változatban)
Dino:
The Last of Us Remastered
Dark Souls II
Middle-earth: Shadow of Mordor
Grath:
Dark Souls II
Divinity: Original Sin
Shin Megami Tensei IV
Liquid:
Metal Gear Solid: Ground Zeroes
Hearthstone: Heroes of Warcraft
Super Samsh Bros for Wii U
Mazur:
The Last of Us: Left Behind
Dragon Age: Inquisition
The Vanishing of Ethan Carter
4. És ami még ezeknél is jobb volt, azaz GOTY
Chris:
Dragon Age: Inquisition – Nagyon féltem, hogy a második rész után újabb minőségi romlást figyelhetünk majd meg, de nem így lett. Erős szavak, de szerintem simán egy szinten lehet említeni a Skyrimmel is.
Daks:
Far Cry 4. Ha volt játék, amibe idén teljesen bele tudtam élni magam, amire egész nap vártam, hogy újra játsszak vele, akkor az a Far Cry 4 volt. Sokan azt mondják, hogy nem több egy gigantikus dlc-nél, de szerintem ez nem igaz, nekem ez volt a GOTY.
Dino:
South Park: The Stick of Truth (bár talán rétegjátéknak mondható, de a sorozat rajongóinak telitalálat).
Grath:
Bayonetta 2
Liquid:
Az idei felemás termésből nehéz választani, kijelölöm azt, amibe a legtöbb időmet húzta magába: Grand Theft Auto V PS4 / Xbox One
Mazur:
Dark Souls II
5. legjobb handheld/mobil játék
Chris:
Természetesen a Hearthstone, mi más. Bár múltkor majdnem falhoz vágtam a tabletet, amikor 28 hp-ról egy kör alatt széjjelütöttek, de ez van.
Daks:
Ki fogtok nevetni, de nekem az Én kicsi Tescóm jelentette az év legjobb mobiljátékát. Semmi se tudott annyira lekötni, mint pici áruházam menedzselése a Transformer Paden, feltöltöttem a zöldség- és húspultot, tojást, túrót és lisztet vettem, abból tortát csináltattam és eladtam. A játék felhasználta a free to play játékok minden addiktív elemét, amivel az ember megszereti a játékot, és a mindennapjai részévé teszi, aztán tett egy fontos dolgot. Később se kért pénzt semmiért.
Dino:
Ezek tavaly teljesen kimaradtak részemről, GeryG kollégám a Brain Warst javasolja ide.
Grath:
Shin Megami Tensei IV
Liquid:
Framed
Mazur:
Bravely Default, Threes
6. legjobb multiplayer játék
Chris:
Titanfall – Nem túl sok tartalommal lett telezsúfolva, de nálam 2014-ben hangulatban verhetetlen volt a Titanfall.
Daks:
Utálhattok, de egy meg nem jelent játék jelentette nekem 2014-ben az év multiplayer játékát. A Halo 5: Guardians béta változata, 11 hónapot és 20 napot vártam rá, de megérte. Semmi se tudta felülmúlni.
Dino:
GTA Online
Grath:
Mario Kart 8
Liquid:
Super Smash Bros for Wii U
Mazur:
Destiny
7. legjobb játék, amivel senki nem játszott
Chris:
Titanfall – Rekordidő alatt kiürültek a szerverek, ami valószínűleg azért történt, mert alig tettek kioldható kütyüket a játékba. Kár érte.
Daks:
Assassin's Creed: Rogue. Nem tett mást, csak folytatta az elmúlt részeket, egy kiváló történettel, egy elképesztő főhőssel. Kevesen tolták, mert egy napon jelent meg a Unity-vel, és csak a régi konzolokra. De aki kihagyta, az bizony sajnálhatja!
Dino:
This War of Mine
Grath:
Bayonetta 2
Liquid:
Shovel Knight
Mazur:
Hohokum
8. legszarabb játék, amivel mindenki játszott
Chris:
Assassin’s Creed: Unity – Nekem már az utolsó 16 AC-játék óta hányingerem van, ha csuklyás főhőst látok, de valamiért mindenki rá van kattanva erre a szériára. Érthetetlen számomra, főleg úgy, hogy ez a rész egy bughalmaz volt.
Daks:
Assassin's Creed: Unity. Napjaink legnagyobb játéksorozatának legújabb része. Amit már a megjelenése előtt botrányok követtek, és amit a készítők ettől függetlenül az egekig magasztaltak. Aztán kijött. Annyi buggal és hibával, mint a játéktörténelemben semmi más. A Unity az Assassin's Creed-ek Windows Vistája.
Dino:
Goat Simulator
Grath:
Wolfenstein (tudom-tudom, most mindenki utál)
Liquid:
Destiny - ami egyáltalán nem szar játék, csak a mögé tett tehetséget, időt és pénzt tekintve méretes csalódás.
Mazur:
Assassin's Creed Unity
9. az év leginkább wtf játéka
Chris:
Mario Kart 8 – Ezért most utálni fogtok, de hogyan képesek évről-évre újra eladni ugyanazt a játékot!?
Daks:
Catlateral Damage. A játék, amiben egy macskát irányítva az egyetlen feladatod az volt, hogy minél több dolgot leverj a polcokról.
Dino:
Hatoful Boyfriend
Grath:
Az összes kenyér/kő/baromság szimulátor
Liquid:
D4: Dark Dreams Don’t Die
Mazur:
Nidhogg
10. kazuár különdíj (az év casual játéka, lehet webes is)
Chris:
Flappy Bird – Egy napra kiütötte a szerkesztőséget. Megérdemli.
Daks:
Idén nem kazuárkodtam, úgyhogy ezt a kérdést dobom. Vesszen minden játék, ami nem AAA.
Dino:
A Zen Pinball 2/Pinball FX2 folyamatosan érkező új asztalai
Grath:
Hearthstone
Liquid:
Threes
Mazur:
Disney Fantasia: Music Evolved
11. az év játékhőse
Chris:
B.J. Blazkowicz – Az új Wolfenstein játék főhőse.
Daks:
Te. Aki megvetted a PS4-et, aki fizettél az Xbox One-ért, és te, aki félévente fejleszted a pc-det, hogy mindig a legújabb, legjobb játékokkal játssz. Aki ezt most olvasod. Te vagy az év játékhőse.
Dino:
Jonathan Irons / Call of Duty: Advanced Warfare (Kevin Spacey mégiscsak Kevin Spacey)
Grath:
Megint Bayonetta
Liquid:
BJ Blaczkowicz, a moralizáló mészáros
Mazur:
Troy Baker(!!)
12. az év trendje
Chris:
Félkész open world játékok, amelyekkel lassan Dunát lehet rekeszteni.
Daks:
Ami még nem trend, de most kezd azzá válni: a 60 fps, ami kényezteti szemünket gyönyörű, folyamatos képpel, szuper játékélménnyel. Amiről a UbiSoft azt mondja, hogy felesleges, mert a 30 fps a moziélmény, de mindannyian tudjuk, hogy a 60 fps-en lockolt játékok a legjobbak.
Dino:
Early accessben jön ki egy rakás játék (de sokszor még a hivatalos megjelenések is inkább illenének early accessnek, lásd Assassin’s Creed Unity vagy DriveClub).
Grath:
Day one patch, day two patch, 13 GB patch, utolsó patch.
Liquid:
Adjuk ki újra az egy-két éves sikereket 1080p-ben, simább framerate-tel. Nesze neked, következő konzolgeneráció!
Mazur:
A kicsiknek early access, a nagyok meg simán minősíthetetlen állapotban adják ki a játékaikat, mert majd úgyis megpatchelik, ha kész az első fizetős DLC.
13-14. az év legjobb és legrosszabb híre
Chris:
Legjobb: Elkészült az új Elite! – Rendkívül jó volt látni, hogy ilyen hosszú idő után újra volt igény űrszimulátorra.
Legrosszabb: Tragikus hír, hogy nemrég itt hagyott minket egy régi cimborám, Gyu, aki évekig volt a Gamestar egyik legmeghatározóbb alakja. Sok szép emléket köszönhettem neki, halála mindenkit rendkívül megrázott.
Daks:
Legjobb: Nem videojátékos, de attól még az év híre, hogy kijött az új Star Wars trailere. Egy héttel előre tudtuk, hogy melyik nap, mikor lövik fel a videót, ebéd közben végig erről beszéltünk csak, majd mikor elérkezett a nagy pillanat, nyolcan álltuk körbe a képernyőt. És kijött. Felébredt az Erő.
Legrosszabb: Bármi is volt az, nem akarok rá emlékezni. Gondoljunk csak a jó dolgokra, és nézzünk a jövőbe.
Dino:
Legjobb: A Double Fine felújítja a Day of the Tentacle-t és a Grim Fandangót.
Legrosszabb: Egyre több AAA kategóriás játék jön ki vállalhatatlan állapotban.
Grath:
Legjobb: Sikerült magunk mögött hagyni 2014-et, az utóbbi évtized talán legsatnyább játékfelhozatalával egyetemben.
Legrosszabb: A MOBA-k még népszerűbbek lettek.
Liquid:
Legjobb: Szépen fejlődik az Oculus Rift!
Legrosszabb: Még mindig nincs a boltokban az Oculus Rift!
Mazur:
Legjobb: A Grim Fandango reboot bejelentése.
Legrosszabb: Bár már 2015 első napjaiban történt, de felülírt mindent: Gyu.
15. a következő év(ek) legjobban várt játéka
Chris:
Idén nem sok mindenre számítok, de azért a Project Cars és a The Division ott van a várólistám élén.
Daks:
Rainbow Six: Siege, The Division, The Witcher 3: Wild Hunt, Halo 5: Guardians, Batman: Arkham Knight, Grand Theft Auto V PC, Rise of The Tomb Raider, Evolve, Quantum Break. Ami elég elszomorító, mert csak két igazán új cím van köztük, de ki tudja még, mi lesz.
Dino:
Uncharted 4: A Thief’s End
Grath:
Persona 5
Liquid:
Quantum Break
Mazur:
Bloodborne
2014 elég fos év volt a játékiparban, ezt gondolom, kevesen vitatják. Átmeneti időszak két konzolgeneráció között, a régi generáció már kezdett háttérbe szorulni, igazán nagy dobások (úgy értem, új brandek) viszont még mindig nem voltak PS4-re és XOne-ra. Sok nagy kiadó unásig ismert sorozatokat erőltetett, a kevés ígéretes új cím közül pedig több is kisebb csalódás lett (Watch Dogs, Unity). Talán ezért van az, hogy a fenti évértékelő lista még sosem volt ennyire vegyes, szinte mindenhol hatan mondtak hatfélét. A legtöbbször pozitív értelemben említett játék talán a Dark Souls II, a legtöbb sarazást az Assassin's Creed Unity kapta, és az is látszik, hogy többek begyében vannak olyan aggasztó trendek, mint az early access és a nulladik napi patch. Reméljük, 2015 jobb lesz.
Szokás szerint kommentekbe jöhet a ti toplistátok.
Utolsó kommentek