1999. április 20-án a coloradói Littleton város Columbine középiskolájának két tanulója, Eric Harris és Dylan Klebold néhány perc alatt agyonlőtt 13 embert, 24-et megsebesített, aztán végeztek magukkal. A dátum a videojátékok történetében is fekete nap: a mészárlás utáni években tetőzött ugyanis az erőszakos játékok (többek között a Harris és Klebold egyik nagy kedvence, a Doom) démonizálása a médiában. Ez szerencsére azóta alábbhagyott (például kiderült, hogy kriminalisztikai adatok sem igazolják, hogy az erőszakos játékok fogyasztói közül több bűnöző kerül ki, meg aztán a littletonihoz hasonló szomorú tragédiák már a videojátékok elterjedése előtt is voltak), de a Columbine-ban történtek azért évről évre visszaköszönnek a hírekben.
Most éppen azért, mert Floridában sikerült megakadályozni egy újabb iskolai mészárlást, legalábbis a tampai rendőrség szerint. A helyi rendőrök kaptak egy névtelen tippet, és ezt követve fogták el a Leto High School egyik diákját, a 17 éves Austin James Cookot, akit rögtön előzetesbe is helyeztek, óvadék nélkül. A srác állítólag meg akarta dönteni a Columbine-tragédia és egy másik, még súlyosabb lövöldözés, a 33 halottat követelő, 2007-es Virginia Tech-i mészárlás „rekordját”. 2011. november 11-re tervezte az akciót, robbantással akart megölni több tucat embert, ezt szerencsére elmondta több ismerősének is. Cook most azzal védekezik, hogy csak viccelődött, de a rendőrök nem hisznek neki, és nem gondolták viccesnek a srác szobájában talált .22 kaliberes puskát, íjat és nyilat, több könyvet a lőfegyverekről... és a Super Columbine Massacre RPG nevű játékot.
Ezt az ingyenesen letölthető szerepjátékot a filmiparban dolgozó Danny Ledonne készítette 2005-ben egy játékszerkesztő programmal, állítása szerint azért, hogy tiltakozzon a littletoni mészárlás ellen és elgondolkoztassa a fiatalokat. A játékban az 1999-es lövöldözés két elkövetőjét, Harrist és Kleboldot lehet irányítani és lejátszani velük a nap eseményeit, egészen az öngyilkosságukig.
A tampai esettel kapcsolatban a rendőrfőnök szóvivője úgy fogalmazott, hogy megvizsgálták a játékot, és szerintük semmilyen szórakoztató értékkel nem bír, viszont rossz hatással lehet a gyerekekre azzal, hogy az elkövetők szemszögéből részletezi a lövöldözést. A Kotaku megszólaltatta Ledonne-t, aki nagyjából annyit mondott, hogy nem ellentmondásos játékok betiltásával, hanem odafigyeléssel lehet megelőzni a lövöldözéseket. Ledonne-t egyébként már korábban is kikezdték a játékért, mert egy 2006-os lövöldözés (1 halott, 19 sebesült) elkövetőjének egyik kedvence volt.
Egy személyes megjegyzés a végére. Amikor ehhez a cikkhez gyűjtöttem anyagot, játszottam a Super Columbine Massacre RPG-vel, és bár nem gondolom, hogy a játék miatt bárki lövöldözni kezdene, abban egyetértek a tampai seriffel, hogy semmi szórakoztató nincs a játékban. Ritka demagóg alkotás (a főhősök például haláluk után a pokolra kerülnek, ahol a Doom szörnyeit kell irtaniuk az örökkévalóságig), és az biztos, hogy nem túl szerencsés módja a figyelemfelkeltésnek. Ledonne-t egyébként a szakma is kiveti magából, a Slamdance nevű függetlenjáték-fesztiválon például levették a programról.
Utolsó kommentek