Ma van az új Avengers-film premierje itthon, ennek apropóján kicsit körülnéztem a szuperhősös videojátékok között, és összeszedtem a - szerintem - legjobbakat. Nem meglepő módon főleg az unalomig ismert Superman-Batman-X-Men vonalon voltak játékok, kevés kiadó vállalt be saját gyártású szuperhősöket, a korlátokat feszegető képregényekből meg nem is nagyon készültek játékok (mondjuk nem is tudom elképzelni, hogy egy Planetaryt vagy a szuper LXG-t hogyan lehetne játékban feldolgozni). Szóval akkor az én top10-em, időrendben:
Batman: The Caped Crusader (1988)
Aki anno találkozott a Commodore Világ második számával, biztosan emlékszik erre, mert ez volt a címlapsztori. Az Ocean gyűjtögetős kaland-akciójátéka nem sokkal az első Burton-film előtt jelent meg, de látványvilágában inkább a képregényeket és a bájosan gagyi Batman-tévésorozatot idézte. Két epizód, egy Pingvinnel, egy Jokerrel, cuki animációk és jóféle felfedezős mászkálás.
Batman: The Movie (1989)
Ez már az első Burton-filmet dolgozta fel, szintén Ocean-gyártmány, aránylag rövid, de pörgős játék. Többféle pályán követte a film történéseit (hol hagyományos mászkálós-verekedős volt, hol autóba vagy repülőbe kellett ülnünk). Sok platformra kijött, és szinte mindegyiken elég jól nézett ki - ez volt a fő erénye, de így is kora legjobb szuperhősös játéka lehetett.
X-Men (1992)
Oké, ez csak egy szokásos mész-és-ütsz játék a Konamitól, a Double Dragon után szabadon, láthattunk ilyesmit tucatjával a játéktermekben a kilencvenes évek elején. Na de mennyivel menőbb egy ilyen klón, ha Rozsomákkal vagy Küklopsszal (vagy még négy választható X-Mannel) zúzhatjuk le az ellent! Persze a rosszfiúk oldalán is ott volt minden fontos ellenlábas Mystique-től Pyróig, a főellenfél pedig természetesen Magneto volt.
Spider-Man (2000)
Pókember főleg felejthető játékokban szerepelt eddig, kivétel az első Playstation Spider-Manje, ami a platform egyik legjobb játéka volt. A képregényes Pókemberhez igazodott (Sam Raimi filmjei még nem voltak sehol), de ez jól állt neki, és a készítő Neversoft jó kis sztorit hozott össze a Spiderman-kánonból, a főhősre jellemző fanyar humorral. A játékmenettel sem voltak nagy gondok, Pókember lengedezett, plafonon mászott, akrobatikusan bunyózott, meg amit kellett.
Freedom Force (2002)
A kevés játék egyike, ami nem valamilyen brandre épült, hanem saját szuperhős-univerzumot teremtett (persze a hagyományos szuperhősképesség-klisékhez igazodva). Ráadásul inkább taktikai stratégia, mint akciójáték, bónusz szerepjátékelemekkel. Az Irrational Games nagyon ügyesen kutyulta össze a műfajokat, és a képregények aranykorát idéző látvánnyal és hangokkal fejelte ezt meg. 2005-ben volt egy folytatása is (Freedom Force vs The 3rd Reich), és pár képregényfüzet is készült a játékból.
Viewtiful Joe (2003)
Fasza cel-shading grafika, nonstop, harsány akció és vicces körítés - ez a Viewtiful Joe, ami a Gamecube egyik csúcsjátéka volt. A Capcom üdvöskéje (messziről látszik rajta, hogy japánok csinálták) nyert egy rakás díjat és hozott egy folytatást is. Az a fajta alvó brand, amit egyszer csak előrántanak majd valamelyik új konzolgenerációra.
The Incredible Hulk: Ultimate Destruction (2005)
Hulkról mindenkinek a zúzás jut eszébe, és a Radical Entertainment jó érzékkel erre húzta fel Xboxra, GC-re és PS2-re megjelent játékát. Hulk egy aránylag nyitott világban mászkál, ahol gyakorlatilag minden lerombolható, kitéphető, kettétörhető, fegyverként vagy pajzsként használható. Persze vannak küldetések meg ellenfelek és bossok is, de ők legfeljebb csak irányt szabnak Hulk tombolásának. Ilyen, amikor a játékmenetet frankón hozzápasszintják egy ismert főhőshöz.
X-Men Legends II: Rise of Apocalypse (2005)
Szintén a PS2-Xbox generációjának játéka a Raventől, 2004-ben volt az első rész, de az nekem valahogy kimaradt, és csak a másodikkal toltam. És rögtön beugrottak a Freedom Force-os emlékek, mert ebben is erős szerepjátékelemek vannak, és sokszor kell egész csapatot irányítani, de azért nem annyira szabad a játékmenet, mint a FF-ban. Cserébe viszont X-Men.
Marvel: Ultimate Alliance (2006)
Az előző játék pepitában, azaz Marvel-hősökkel és már az Xbox 360-as konzolgeneráción, szintén a Raventől. Szebb, nagyobb, zúzósabb, és persze minden fontosabb Marvel-szereplő beköszön Lokitól a Silver Surferig. 2009-ben volt egy második rész, de az már valahogy nem ütött akkorát.
Batman: Arkham-sorozat (2009-)
Batmannal kezdtem, Batmannal zárom: Az Arkham-játékoknak párnázott helyük van minden szuperhősjáték-toplistán, kezdve a 2009-es Arkham Asylummal, de az Arkham City is faja volt (az Arkham Origins már nem annyira, de szépíthet a nyáron az új konzolgenerációra érkező Arkham Knight). Mindegyik részben egy 2-3 órás film volt elrejtve az átvezető jelenetek révén, és a játékmenetbe szépen besimultak Batman képességei. Az egyik legjobb Batman-képregényre építő, de azért azt bátran átszabó grafika már csak a hab volt a tortán.
Futottak még: X-Men Origin Wolverine, Spiderman Shattered Dimensions, Ultimate Spiderman, Spiderman: Web of Shadows, Injustice: Gods Among Us, Marvel vs. Capcom. Meg persze amiket a kommentekben írtok!
Utolsó kommentek