Régen volt toplista, ezt a hiányosságot pótoljuk egy gyalázatos oldalletöltés-vadászattal, ami miatt biztos megkapjuk a kommentekben, hogy már megint túlfűtjük a bulvárkemencét. Pedig az igazság az, hogy ezt a témát már 2009-ben a blog indulásakor kitaláltuk, csak nem akartunk rögtön csöcsökkel nyitni. Most viszont elővettük (mármint a témát), és feldolgoztuk, szóval jöjjön egy játékcsajrovat extra, avagy a játékipar legemlékezetesebb dugásai. És innentől egyrészt kitesszük a 18-as karikát és az NSFW feliratot, másrészt meg a „Vigyázat, spoilerek!” táblát.
Custer's Revenge (1982)
Nem véletlenül a legemlékezetesebb szexjeleneteket írtunk címbe, nem pedig a legjobbakat. A Custer's Revenge eléggé megkerülhetetlen, ha a szex és a videojátékok viszonyáról van szó, de a Mystique Atari 2600-ra megjelent játéka minden volt, csak erotikus nem. Eléggé ízléstelen darab (már a borítója is), rasszista, szexista, nem csoda, hogy nagy botrányt keltett a megjelenésekor. A címszereplő, George Armstrong Custer tábornok a 19. században az indiánok ellen vívott háborúk egyik vezéralakja volt, és a csatatéren lelte halálát. A játékban bosszút áll: nyílvesszőket kerülgetve kell eljutnia egy kaktuszhoz kikötözött indián lányhoz, akit aztán többször megerőszakol (bár a ronda grafika miatt ez szerencsére inkább csak karikatúraszerűen van ábrázolva). A Mystique egyébként csak erotikus játékokat adott ki (egyik borzalmasabb volt, mint a másik), de messze a Custer's Revenge volt a legsikeresebb a körülötte keltett felhajtás miatt. Aztán a Nagy Videojátékkrach elsöpörte a céget, amiért senki nem ejtett egy könnycseppet sem. A Custer's Revenge pedig elrettentő példa maradt, Angry Video Game Nerd is megénekelte.
Larry sorozat (1987-1996)
Sokkal szebb emlék a Larry széria, aminek természetesen csak az Al Lowe által készített darabjait vesszük figyelembe, az 1996 után keletkezett szörnyűségeket elzárjuk abba a felejtődobozba, ahova a Star Wars előzménytrilógiáját és a Terminátor 3-4-et száműztük. A sorozatról volt már szó bővebben a blogon, vérbeli kalandjátékok, amelyekben egy botcsinálta dzsigoló próbálja keresni az igazit, és emiatt folyton kínos, komikus jelenetekbe keveredik. A Larry játékokban ábrázolt szex mindig vicces volt, még akkor is, ha a csajok a kor színvonalához képest a lehető legdögösebben voltak megrajzolva. A játékcsajrovatban voltak már lányok az első részből, a harmadikból és a hetedikből, most az 1993-as Larry 6 befejezését tettem ide, igazi hangosan röhögős jelenet.
Mass Effect játékok (2007-2012)
A Mass Effect az elmúlt évek legjobb sci-fi sorozata volt (a szörnyű befejezés ellenére is), aminek gazdag világához az is hozzájárult, hogy a főhős románcokba bonyolódhatott egy-két csapattaggal. Ami dramaturgiai szempontból is indokolt volt: különböző nemű emberek (és más lények) össze vannak zárva egy fémkaszniban, miközben közel az univerzum pusztulása – persze, hogy kiengedik a gőzt. Egyik-másik románcszál kicsit ugyan erőltetett volt, de többet is igen jól sikerült beleszőni a játék sztorijába. Érdekesség, hogy amikor a program megjelent, a nem éppen liberalizmusáról híres Fox Newson lement egy riport, amiben az Xboxot SexBoxnak nevezték, és komoly szakértők (akik soha nem játszottak a programmal) kifejtették, hogy az efféle szexjelenetek alkalmazása gyakorlatilag az ifjúság megrontása. Több liberális- és melegszervezet viszont éppen hogy üdvözölte a tabudöntögető jeleneteket, különösen azt, hogy leszbikus kaland is elérhető volt. (Egy másik Bioware-játékban, a Dragon Age: Originsben egyébként két férfi is összegabalyodhatott.) A fejlesztők ízlésesen, visszafogottan tálalták a szexjeleneteket, ügyesen elkerülve az álszent prűdség és az öncélú csöcsmutogatás csapdáit. Tudom, hogy Liara lenne a legadekvátabb példa, de én mégis inkább Jacket választottam a Mass Effect 2-ből. Nála a szexjelenet része volt annak, hogy felfedezzük a karakter múltját. Így lehetőség volt gyors numerára is:
De ha elég sokat foglalkoztunk Jackkel, akkor érzelmileg is megnyílt Shepard kapitánynak, és jóval szelídebb szeretkezés következett:
Phantasmagoria (1995)
A Sierra híres, élő szereplőkkel felvett horrorkalandja szintén szerepelt már az IDDQD-n, de akkor csak mellékesen jegyeztem meg, hogy a játékban volt egy nemi erőszak, ami sok cenzort kiakasztott. A sztori szerint egy rég halott mágus szelleme szállja meg a főhős férjét, és lassan átveszi fölötte a hatalmat. Az ominózus jelenet ennek a folyamatnak egy fontos állomása, dramaturgiailag illeszkedik a sztoriba, és nem is említhető egy lapon a Custer’s Revenge-ben látott nemi erőszakkal. A játék persze csak felnőtteknek szól, de ettől még nagy vihart kavart, amikor megjelent, és leginkább a nemi erőszak miatt. Ausztráliában és több más országban cakkpakk be is tiltották.
Fahrenheit/Indigo Prophecy (2005) és Heavy Rain (2010)
Egy kalap alá vettem ezt a két játékot, mert közös a fejlesztőjük (a Quantic Dream), és a játékok is hasonló műfajúak (interaktív film, erős thriller elemekkel). Mindkét játékban életszerű nyögésekkel előadott, interaktív szexjelenet található (a Fahrenheitét a szex Guitar Herójának csúfolták anno), és mindkettő jól illeszkedik a cselekménybe. A Fahrenheité itt tekinthető meg, a Heavy Rainé pedig alább: két sérült ember titkokat oszt meg, majd egymás karjaiban találnak vigaszt pár önfeledt perc erejéig.
God of War játékok (2005-)
A God of War játékokat nem bonyolult történetükért szeretjük, hanem mert változatos kombókkal lehet bennük kiirtani a fél görög mitológiát. Kratos a legtökösebb csávó a játék világában, és ebbe az is belefér, hogy az öncélú erőszakot megszakítsa néha egy szintén teljesen öncélú szexjelenet (például egy kis hancúrozás Aphroditéval a japán God of War 3-ban). A szériának ez teljesen elnézhető, főleg, hogy ezeket a szexjeleneteket azért a készítők sem veszik túl komolyan. Példa erre a Ghost of Sparta alcímű rész lenti jelenete, amiben Kratos egy egész háremnyi nőt intéz el egy bordélyban.
Witcher sorozat (2007-)
A lengyelek remek szerepjáték-szériája sem veti meg az erotikát, a főhős vaják mindkét részben kufircol, bár ezek az együttlétek nincsenek olyan jól a sztoriba ágyazva, mint a Mass Effectek esetében. Azért a Witcher 2-ben elég emlékezetes a medencés csörte Triss Merigolddal (aki ugyan kitalált karakter, mégis szerepelt a Playboyban a játékot övező marketingkampány részeként).
Grand Theft Auto: San Andreas – Hot Coffee mod (2005)
Képviselje a nude patcheket és egyéb kiegészítőket a Hot Coffee mod, ami 2005-ben elérhetővé tett egy minijátékot az egy évvel korábban megjelent GTA: San Andreasban. A játék egy pontján a főhős elviheti randizni a barátnőjét, aki aztán felhívja magához „kávéra” emberünket. Az alapjátékban ekkor csak nyögéseket lehetett hallani, a Hot Coffee viszont az említett minijátékkal a játékos kezébe adja az irányítást, és azt is megmutatja, mi történik a hálószobában. Ugyan a karakterek szögletesek, és van rajtuk ruha, az aktus nyilvánvaló – 2005-ben sokak szerint túlságosan is nyilvánvaló volt. Egy amerikai demokrata szenátor, Joe Lieberman, valamint a volt first lady, Hillary Clinton például be akarták tiltani a játék fogalmazását, de csak annyit értek el, hogy az szigorúbb korhatár-kategóriába került. Perek is indultak, ezek eredményeként 2008-ban olyan döntés született, hogy a Take 2 kiadónak minden példányt ki kellett cserélnie a minijátéktól megfosztott verzióra, plusz 5-35 dollárt fizetni értük – persze csak azoknak, akik visszavitték a boltba a játékot. A szexjelenet amúgy nem sokat tett hozzá a játékhoz, utólag nézve nem is érti az ember, mi volt az a nagy felhajtás körülötte.
Fear Effect 2 (2001)
– Érdekes taktika, Hana.
– Milyen taktika? Folytatjuk?
A Playstation egyik leghíresebb szexjelenete, annak ellenére, hogy nem történik benne akció. A két női főhős eljátssza, hogy egymásnak esik a liftben, hogy elaltassák pár biztonsági őr éberségét. A szexuális túlfűtöttség, és a leszbikus utalások viszont végigkísérték a játékot, így a Fear Factor a japán konzol legpikánsabb programja volt – és még játéknak sem volt rossz, sőt.
Silent Hill 2 (2001)
A végére egy igazi gusztustalanság: szörnyek dugása a Silent Hill 2-ből. Főhősünk a játék egy pontján szembetalálkozik a játék egyik egy piramisfejű lényével, aki két mannequinnel múlatja az időt. Mivel ez utóbbiaknak két pár lábuk van, nem kicsit bizarr a látvány. A sztori része amúgy, hogy egy Mary nevű lányt korábban szexuálisan zaklattak, és az ő rémálmai elevenednek meg a szörnyek révén (vagy valami ilyesmi, már régen játszottam vele), szóval az efféle jeleneteknek végül is volna helye a programban, de a kétszer négy lábat kúró piramisfejűvel talán a fejlesztők már kicsit túllőttek a célon. Mondjuk én eleve a piramisfejűt soha nem bírtam komolyan venni (tudom, szégyelljem magam).
Knights of Xentar (1995)
Kakukktojás tizenegyedik játéknak pedig álljon itt a Knights of Xentar (más nevén Dragon Knight 3), ami 1991-ben jelent meg Japánban, és négy évnek kellett eltelnie, hogy angolul élvezhessük. Voltaképpen átlagos eroge szerepjáték tele kétértelmű utalásokkal, Grimm-mesék átdolgozásával és felfújt mellű mangalányokkal, de kedves a szívünknek, mert a Kandón játszottuk végig Hancu vezetésével, aki a CoV-ba írt róla cikket. Akkor történt, hogy valamelyik „mindjárt dugni fognak” jelenetnél már vagy 8-10 ember Hancu gépe mögött várta a fejleményeket, szinte drukkolva a főhősnek, amikor a következő párbeszéd hangzott el a játékban a kopulálásra készülő pár között:
– Te, hallod ezt?
– Mit?
– Hát ezt a zajt.
– Á, hagyd, csak a játékosok...
Röhögésünk az egész koleszban visszhangzott. Sajnos az ominózus jelenetet nem találtam meg, de íme a játék intrója:
És ahogy lenni szokott, várjuk a toplista kiegészítését kommentekben, mi maradt ki szerintetek, minek lenne még helye a listában. (Néhányat mi is tudunk, nem fért fel például a Metal Gear Solid 4, az Overlord 2 és a Cobra Mission.)
Utolsó kommentek