A minap Herman Cain, amerikai republikánus elnökjelölt-jelölt (perpillanat a legesélyesebb Obama kihívójának szerepére) felvázolta, milyen leegyszerűsített, elegáns és hatékony adórendszerrel reformálná meg Amerika gazdaságát, ha bejut a Fehér Házba. A 9*9*9-es szisztémának nevezett ötlet három fő adónemre épül, mindegyiknek 9 százalék lenne a mértéke: ennyi lenne a személyi jövedelemadó, a forgalmi adó, és a cégek bevételei után fizetendő adó is.
Nem ismerős ez valahonnan? Segítünk:
Ez a Sim City 4-ben az adópanel, ahol beállítgatjatjuk, hogy a virtuális városunk lakóit mennyire sarcoljuk meg. A játék jócskán leegyszerűsített adórendszere három adónemre épül, lakossági, kereskedelmi és ipari adó van, az alapbeállítás pedig (fogadjunk, hogy kitaláltátok előre!) 9-9-9 százalék.
A dolog persze lehet véletlen egybeesés is, de Cain és stábja felmutatott már pár vicces momentumot, amelyek után a kisördög felébred az emberben, és képes feltételezni, hogy egy számítógépes játék szolgált az elnökjelölt (civilben pizzalánc-vezető, matemetikus és baptista lelkész) inspirációjaként. Pontosabban az adóprogram nem is az ő műve, hanem egy bizonyos Rich Lowrie nevű közgazdászé, akiről a Washington Post nemrég kiderítette, hogy nincs is közgazdász diplomája, és valójában egyszerű könyvelő.
És ez még mind semmi ahhoz képest, hogy pár napja Cain egy beszéde végén egy idézetet ("life can be a challenge, life can seem impossible, but it's never easy when there's so much on the line") azzal a fordulattal vezetett fel, hogy "a költő szavaival élve", másnapra pedig kiderült, hogy ez valójában egy Pokémon-rajzfilm főcímdalának egy részlete.
Néha nem a magyar politikusok a legviccesebbek a világon, na.
(via Huffington Post)
Utolsó kommentek