Közel sem célunk a napi politikai eseményekre reflektálni, de nem mehetünk el szó nélkül a nagy médianyilvánosságot kapó Zuschlag-per mellett: a nyolcadrendű vádlott (vagy elítélt, a fene sem tudja, hogy kell az ilyet megfogalmazni az első fokú ítélet után) ugyanis nem ismeretlen a magyar játékfejlesztést kicsit is ismerők előtt.
Vámosi Zsolt János nevét több okból is ismerheti a blog közönsége: ő volt annak a Philos Labsnak a vezetője, ami a Theocracy miatt vált híressé, illetve ugyanez a fejlesztőcég volt az, amire még 2000-ben lecsapott a BSA, és a bíróság 2003-ban jogosulatlan szoftverhasználat miatt Vámosit egy év letöltendő szabadságvesztésre büntette (pedig saját pénzből négymillió forint kártérítést fizetett a megkárosított cégeknek). Az akkor történtek több szempont alapján is értékelhetők, egyrészt ugye mondhatnák azt, hogy példát akartak statuálni a srácokon (indult is "Free Vámosi"-petíció), illetve azt is, hogy egy kalózkodással keményen harcoló iparág piacára fejlesztő cég ne lopott szoftverekkel próbáljon már meg érvényesülni. Mindenesetre az ember azt gondolná, hogy aki egyszer megégeti magát, az utána igyekszik távol maradni az ilyesmitől.
Vámosi (ekkor már inkább Z. János, mint Zsolt, valószínűleg a Philos-ügy kapcsán nemzetközi szinten is ismertté vált Zsolt nem csengett olyan jól a külföldi partnerekkel folytatott tárgyalások során) hosszú időn keresztül csak a játékokkal kapcsolatos tevékenységeiről volt híres, például alapítója volt a 3D Brigade-nek, annak a Hajógyári szigeten működő cégnek, ami például a Witcher, a Sudden Strike II, és a Heroes of Might and Magic V munkálataiban is részt vett. A kiemelkedően jó üzletmenet ellenére a 3D Brigade nem sokkal azután, hogy az indokínai leányvállalat megalapítását kezdte lebegtetni, a zuhanórepülésbe kezdett - szinte biztos vagyok benne, hogy a kommentek között megkapjuk majd a vélt indokok mellett a valósakat is. A cég még ma is létezik, de már jóval kisebb, mint fénykorában.
Aztán az elmúlt két évben érdekes fordulat állt be: Vámosi Zsolt a Zuschlag-per nyolcadrendű vádlottjaként tűnt fel ismét a színen. Vámosit mint az Együtt a Harmadik Évezredért Alapítvány elnökét jelentős kárt okozó csalás bűntettével, valamint számviteli fegyelem megsértésével vádolta az ügyészség - magyarul a vád szerint az egykori játékfejlesztő hamis számlákkal járult hozzá Zuschlagék bűncselekményeihez.
Az amúgy is meglehetősen komikus részletekkel tarkított pernek hősünk is érdekes színfoltja lett: nem csak a lenti videókon meghallgatható vallomása és telefonbeszélgetése miatt, de például azt is megtudhattuk, hogy ő csak szerelemből és félelemből vett részt ebben az egész balhéban (illetve azért, mert érdekelték az ifjú szocialista lányok). Sőt, a jelentős kárt okozó csalás bűntettével vádolt férfiról az is kiderült, hogy "gyakorlatilag földönfutóvá vált", a tárgyalás szüneteiben gyakran jógázott, illetve egy alkalommal megköszönte a bíróságnak és az ügyészségnek azt, hogy vallásos emberré vált a per alatt.
Az első fokon eljáró bíróság egymillió forintos pénzbüntetésre ítelte Vámosit.
Utolsó kommentek