Szép csendben közeledünk az év végéhez, így majdnem átsiklottunk azon a tényen, hogy idén 30 éves a Commodore 264-es család. Persze így, ezen a néven kevesen ismerjük, de ha azt írom, hogy Commodore 16, Plus/4, 116, egészen más megvilágításba kerül a téma.
A Commodore Világ 1. lapszámának bejelentkező cikke óta Magyarországon sokan csak rút kiskacsa gúnynéven emlegettük ezeket a gépeket, ma már bevallhatjuk, nem véletlenül. Mi sem bizonyítja jobban a gépcsalád jelentéktelenségét, hogy ellentétben a Commodore 64-el és a ZX Spectrummal, róluk bizony "elfelejtett" cikkezni a szaksajtó a kerek évforduló okán.
Jelen cikkem is csak abból az apropóból született meg, hogy a szegedi retro számítógép klub legutóbbi összejövetelén kaptunk egy Commodore 116-ot, mely évek óta hánykolódott méltatlanul előző tulajánál a sok kacat között. A gép szerencsére életre kelt egy processzorcsere után, egy TED-hibás Plus4-alaplap volt a donor, így vallatóra foghattuk a kis gépet. (Azóta egy kisebb tisztítás után elfoglalta helyét a múzeumban a polcon, így teljessé vált a sorozatot bemutató vitrinünk.)
Aki látta már "élőben", az tudja, hogy szó szerint kis gépről van szó, ugyanis a gép úgy néz ki, mintha a Pluszi összement volna a mosásban. Tervezésekor ez is volt az egyik cél, hogy minél kisebb és olcsóbb legyen. A projekt egyik mozgatórugója az USA-ban akkor már csak 100 dollárért kapható, Timex Sinclair néven forgalmazott ZX-81 volt. Billentyűzetét pedig a Spectrum mintájára gumiból készítették.
Commodore 116 - a rút kiskacsa
A képre kattintva galéria nyílik
1984 januárjában, két nappal lemondása előtt Jack Tramiel bemutatta a cég új gépeit, ezek voltak az akkor Commodore 264 és Commodore 364 néven bemutatott számítógépek. Előbbiből lett végül is a Commodore Plus/4, utóbbi viszont csak két példányban készült el, ha minden igaz, ma is létezik az egyik.
Commodore 364
A képre kattintva galéria nyílik!
Tramiel távozása után a vezetés átpozicionálta a gépeket, amelyek nagyban hozzájárultak a csúfos üzleti kudarchoz, és ennyi év távlatából már tudjuk, szerepük volt a végső bukásban is, hiszen sajnos utána is sorozatosan rossz döntéseket hozott a cégvezetés. Tramiel pl. kifejezetten ellenezte, hogy a szériát a C64 utódjaként titulálják, mégis ez lett a marketing egyik fő motívuma.
Bill Herd a TED család vezető tervezője 2011-ben egy videóban megemlékezett a Commodore 116-ról, amelyben elmondta, hogy gyakorlatilag ez a gép volt az eredeti terv megvalósulása. Szintén ebből a videóból tudhattuk meg az akkoriban sokunkat foglalkoztató kérdésre a választ: miért nem a C64-ben is alkalmazott joystick és magnó csatlakozók találhatók a Plus/4-ben és a C16-ban? A válasz nagyon egyszerű: nem fért volna el a C116 házában, így került sor a kisebb méretű csatlakozók alkalmazására.
Akit érdekel a videó, kukkantson bele:
Szeptemberben újabb videó került fel a netre a témával kapcsolatban, a Commodore 364-et élesztette fel Rob Clarke:
És mivel tudjuk, Magyarország gyakorlatilag C16 és Plus/4 nagyhatalom, így nem hagyhatom ki azt a tényt, hogy rengeteg, C64-ről konvertált játékot készítettek annak idején. Biztos mindenkinek elsőre ugranak be a konvertálók nevei: Pigmy, Mucsi, Jeva, vagy az Amigán kiteljesedő demócsapatok: 23c Crew, Muffbusters, stb.
Várom mindenki hozzászólását, emlékeit a témához, hiszen ezer szállal kötődünk ezekhez a gépekhez!
Gyakorlatilag én is egy C16-on ismerkedtem meg a számítógépek világával. A gyulai művelődési házban hiába volt Commodore 64, azon csak a "menők" játszhattak, mi csak messziről figyeltük őket. Aztán egy, szintén a szakkörre járó srác kapott a szüleitől egy C16-ot és onnan kezdve elindultunk a lejtőn, rengeteget játszottunk a gépen. Külön füzetbe vezettük a kazettákon található játékok listáját, pedánsan felírva a számláló állását, stb. Minden játéknak volt egy "emlékeztetője", az egyikre máig emlékszem: "kopogós cipők".
Természetesen a játékok mellett hazánkban fontos szerepet játszottak a gépen a demók, és a gép máig aktív demoplatform, befejezésül jöjjön a 2014-es Evoke partyn 1. helyet elért Rocket Science c. Bauknecht demo:
A C364-et bemutató videón is feltűnik egy demo, aki jól figyelt, annak beugrik a csapat neve, Legion of Doom. Mondanom sem kell, magyar srácokról van szó!
Szavazás megint nem lesz, ha minden jól megy, egy igazán ritka gépről olvashattok cikket.
Utolsó kommentek