Elég sokat dolgoztam a lenti cikkel, de korántsem teljes. Feltúrtam az újságaimat régi (főleg nyolcvanas évekbeli) reklámokért, hirdetésekért. Ilyesmi már volt a blogon, akkor csak külföldi hirdetésekkel, most viszont magyarok jönnek. Amikor elkezdtem dokumentálni a szegény ember szkennerével (értsd: fényképező), eszembe jutott, hogy a pcvilag.muskatli.hu oldal készítője és fenntartója sok-sok évfolyam újságot tett fel, így - remélve, hogy a fair use-ba ez szerinte is belefér - onnan is nyúltam CoV-os és SpV-s jó minőségű szkeneket, hogy ne a saját rongyos újságaimról legyenek kevésbé profi felvételek ugyanazokról a hirdetésekről. Aztán körülnéztem ezen a kiváló archívumon (tényleg csodás munkát végez a fenntartója, aki amúgy Pettingmaster művésznéven nyomul), és még Mikrovilágokból, Commodore Egyesületi Lapokból is mazsoláztam. Ami 576 Kbyte, Guru és PC Zed, az saját fotó, illetve a PC Ultrák egy része is. A többiért nagy kudos Pettingmasternek. (Amúgy kattintásra a képek eredeti méretben ugranak fel.)
A nagyjából kronológiai sorrendbe tett hirdetéseken van egy csomó ár is, ezek közül néhánynál megemlítem, hogy mennyit érne mai pénzen. Akit a többi is érdekel, az MNB inflációs kalkulátorával tudja kiszámolni, én is ezt használtam (bár sajnos 2013 még nincs benne).
Kezdjük egy hardverreklámmal egy 1984-es Mikroszámítógép Magazinból: a Videoton hirdeti a VT 16 nevű magyar csodát. A pc-klónban kemény 256 kilobájt RAM volt, 10 és 27 megás vinyót lehetett beletenni, sajnos a prociról nem tudtam infókat előbányászni. Egy 1985-ös Videoton katalógust viszont találtam, ott a gép a 10. oldalon látható, de az egészet érdemes végiglapozni.
Szintén Mikroszámítógép Magazin, szintén 1984, és talán ez az első magyar hirdetés, amin videojátékok láthatók (vagy legalábbis biztosan az elsők között van). Ráadásul magyar fejlesztésű játékok a Novotrade-től, ami a nyolcvanas évek elején felkarolt, illetve létrehozott főleg tehetséges egyetemistákból álló fejlesztőcsapatokat, és szakmányban gyártotta az ötletes C64-es játékokat. Jó lenne kommentekben összeszedni mind a 24 játékot. Amit eddig megfejtettem a drága kommentelők segítségével:
- Első sor, első: Catastrophes;
- Első sor, harmadik: Ghost Hunt;
- Második sor, első: Traffic, ha minden igaz;
- Második sor, második: Chinese Juggler;
- Második sor, negyedik: Buffalo Roundup;
- Harmadik sor, első: Hexagon;
- Harmadik sor, második: Arctic Shipwreck;
- Harmadik sor, harmadik: Caesar the Cat;
- Negyedik sor, első: Spatial Billiard;
- Negyedik sor, második: Save Me Brave Kinght harmadik pályája;
- Negyedik sor, negyedik: SOS Terrorists;
- Ötödik sor, első: Save Me Brave Knight első pályája;
- Ötödik sor, harmadik: Photony;
- Ötödik sor, negyedik: Quark IX;
- Hatodik sor, első: Bath Time;
- Hatodik sor, második: Scarabaeus, bár ebben nem vagyok biztos;
- Hatodik sor, harmadik: Save Me Brave Knight második pályája;
- Hatodik sor, negyedik: Dancing Monster.
"Vállalati jövedelemszabályozási összefüggéseket tartalmazó interaktív rendszer" - állítja a hirdetés a NYIR '85-ről, ami ékes bizonyítéka annak, hogy a C64-et több cég komoly célokra használta, és e célokhoz nyilvántartó szoftverekre volt szükségük. És ugye, azok régi ezerforintosok. (Mikroszámítógép Magazin, 1985)
Újabb hardverhirdetés, amit a Primo miatt tettem be. Ez ugye magyar fejlesztésű hobbigép volt (ha a rendszerének egyik fejlesztője, Tick József tanár úr esetleg olvassa ezt a posztot, ezúton köszönöm, hogy átengedett az államvizsgámon), egyszerű és olcsó otthoni masinának szánták, összvissz hétezer készült belőle. Mondjuk az olcsóság relatív, akkoriban minden gép elég drága volt az átlagfizetéshez képest. A legolcsóbb, 16 kilobájt RAM-os kiszerelés a hirdetés szerint 11500 forint, ez kb. annyit ért akkoriban, mint manapság 270-280 ezer forint. (Mikroszámítógép Magazin, 1985)
Csodálatos szolgáltatás: szakemberek megmutatják működés közben a programokat. A puding próbája az, hogy megeszik, a szoftveré az, hogy megveszik. (Commodore Egyesületi Lap, 1986)
De ez még jobb: a Pötyögő Szolgálat jön és segít, ha programot kell begépelni! 10 akkori forint mai árfolyamon kb. 230-at érne, hülyének is megér ennyit egy perifériavizsgálat vagy pár ékezetes nagybetű! (Commodore Egyesületi Lap, 1986)
És még egy árlista vállalati szoftverekről. A CBM 610 egy üzleti célú Commodore gép volt a nyolcvanas évek elején, a 92500 forintos bérelszámoló program ma bő kétmillióba fájna. (Commodore Egyesületi Lap, 1986)
Az Apple gépei már 1986-ban is az országban voltak, csak még nem iAkármik, hanem főleg Apple II masinák formájában. Lent az Apple II-kompatibilis cuccok és az épületgépészet csodás találkozása látható a Mikroszámítógép Magazin egy hirdetésén. Ha valaha zenekart alapítok, Deflektoros kéményméretezés lesz a nevünk.
Ezt a barátságos hirdetést csak a hivatal neve miatt tettem ide: Államigazgatási Számítógépes Szolgálat és Koordinációs Iroda. Úgy hangzik, mint egy hely, ahova renitens programozókat hurcolnak el, akik aztán sosem kerülnek elő többé. (Commodore Egyesületi Lap, 1987)
IMI szépen rajzol. IMI ügyes gyerek. És IMI az Iklad községen állt Ipari Műszergyár Iklad rövidítése. Az elektromos gépeket gyártó cég utódja ma is létezik, sőt megtaláltam a neten egy 1984-es, szakszervezeti terjesztésben megjelent üzemi lapot. Nagyon mélyvíz a szocializmusba május elseje alkalmából kitüntetett dolgozókkal, csonkulásos balesettel, de az 5. oldalon a rajzológépről is szó esik. (Mikroszámítógép Magazin, 1987)
800 XL, a gép, amiből az Atari sokat eladott, de messze nem annyit, hogy meg tudta volna szorongatni a Commodore gépek uralmát. Pedig egyszerre hat tekercs vécépapírt is meg tudott jeleníteni a képernyőn. (Mikroszámítógép Magazin, 1987)
A SzámSzöv nem bízta véletlenre: a kor egyik legmenőbb fotómodelljével, Marjai Judittal hirdette az IBM XT/AT-t. Marjairól van egyébként ledérebb kép is egy C64-gyel, lásd Plastikjózsi szakértő posztját. Marjai egyébként a bűnöző Tasnádi Péter exfelesége, és a neve sokszor előkerült a Tasnádi-perben. (Mikroszámítógép Magazin, 1987)
Szövegszerkesztő berendezés - bizony, ilyen is volt annak idején, a Kodex 2000 például BME-s fejlesztés. 12 colos monokróm monitora volt, amire 25 sor fért, soronként 85 karakterrel. A tévében is reklámozták, kódexmásoló szerzetesekkel. (Mikroszámítógép Magazin, 1988)
Szoftver kínálata még a Commodore 64-esét is felülmúlja! - állítja a Spectrum Világ 1988-ban a ZX Spectrumról. De hát mi mást állítana egy Spectrum Világ nevű lap. Én úgy tudom, C64-szoftver pár ezerrel több volt, de az biztos, hogy mindkét platformon tízezres nagyságrendben jelentek meg játékok. A lenti egészoldalas egyébként Enterprise 128+ emulátort hirdet 7770 forintért (mai áron kb. 140 rugó), ami már akkoriban is kicsit felesleges dolognak tűnt.
Ez a személyes kedvencem, úgy, ahogy van. Bajczár Istvánné leíró-másoló kisiparos, 34 nyelven, szimbol jeleket is vállal. (Spectrum Világ, 1988)
Egy pc-s árlista egy 1989-es Commodore Egyesületi Lapból, amiből képbe kerülhetünk, hogy a pc-korszak azért lassan indult be - nemcsak itthon,a világban is -, hiába voltak már ilyen gépek a nyolcvanas évek végén. Egy normálisabb 386-os 2 mega RAM-mal, 40 megás vinyóval és 16 színű EGA monitorral 595 ezer forint (és vegyük észre, hogy innentől megjelenik az ÁFA is az árlistákban). Az mai értéken több mint kilencmillió forint. Egy pécéért.
Ez is egy szép kornyomat. Iskolai gépek szervize, bővítése, és - hoppá! - játékprogramok vétele, eladása. Ugyanitt oszcilloszkóp eladó. (Mikroszámítógép Magazin, 1989)
A Kontrax a kor menő informatikai cége volt, űrkorszakot megidéző reklámokkal, de mai szemmel azért vicces információ-technikai lelemény a zsebtelex. A két fotó a telefonkagylóra tett telexgépről páratlan. (Mikrovilág, 1989)
Leleplező fotó az egyik első 576 Kbyte-ból, 1990-ből. A lapban hirdetett a Proszolg nevű játékmásoló szolgálat, ami persze nem jogtiszta szoftvereket árult, hanem warezt (bár akkor még a szoftverekre rugalmasan értelmezték a szerzői jogi törvényt, és nemigen szankcionálták a kalózkodást). És a cím, ahonnan rendelni lehetett, a Comgame Gmk. címe, ami a lap kiadója volt. Az 576-alapító Balogh Zsolt jó üzletember, és tagadhatatlan érdemei voltak a hazai játékkultúra fejlődésében egyrészt a lap létrehozásával, másrészt az 576-boltokkal, amelyek elég hamar a legális játékok központjai lettek. De a jelek szerint a kezdet nem volt ennyire fehér.
Később kapcsolhattak, hogy nem frankó jelezni, hogy a lapnak köze van a Proszolghoz, mert a hirdetés aztán már Comgame nélkül és másik postafiókszámmal (sőt, másik irányítószámmal) ment. (576 Kbyte, 1991)
Persze warezhirdetések a Commodore Világban is voltak, egész részletesek is (a lenti 1990-ből). Az itt hirdetett még Kazettaküldő szolgálatként indult, ha jól emlékszem.
A Novotrade már tudomásul vette, hogy a számítástechnika életünk szerves részévé vált. De úgy tűnik, a dizájnról és a marketingről még nem hallottak: ritka ronda egészoldalas hirdetés rossz helykihasználással, termékekkel, de árak említése nélkül. (576 Kbyte, 1990)
Ó, a jó öreg Computer Karácsonyok! Az a masszív geekülés, ami ott ment! Érdemes elolvasni, mi volt a Playit üknagypapája. Laserprinter-bemutató! (Commodore Világ, 1990)
Az igen meglepő hirdetések sorozatból: kocsiba való gyújtógyertya reklámja egy játéklapban. (576 Kbyte, 1991) [UPDATE: Kommentben jött a megfejtés: a Balox is az 576-ot kiadó Balogh családhoz tartozott.]
'89-90 környékén aki tehette, Ausztriában vásárolt műszaki cikkeket, mert úgy jóval olcsóbb volt. Én soproni származású vagyok, szóval személyes tapasztalatból mondom, hogy akkoriban megszokott volt a hűtőládát egyensúlyozó, új cipőkkel, hifivel telepakolt Trabantok és kockaladák látványa a városban. A bevásárlóturizmus olyan méreteket öltött, hogy osztrák boltok hirdettek magyar lapokban. Íme, egy példa. (576 Kbyte, 1991)
A Novotrade próbálta felkarolni az Atarit, annyira, hogy külön márkaboltot is nyitott neki. A piac aztán nem őt igazolta. (Commodore Egyesületi Lap, 1991)
Copy party a BME-n egy 1991-es Computer Mániából. Nem sokáig lehetett már ilyeneket hirdetni, jött a szerzői jogi törvény, és a BSA is betette a lábát Magyarországra. 1994 augusztusában pedig bekövetkezett a warezarmageddon, a híres razzia a Pecsában (lásd a CoV korabeli cikkét a 2. oldalon).
Pár árlista lesz a továbbiakban is, mert a korabeli árakon rugózni szerintem elég érdekes. Ez 1991-es hirdetés a Commodore Világból. A C64 ára 13875 forint, ami mai áron több mint 120 ezer lenne. Pedig akkoriban már a platform leszálló ágban volt.
Fent említettem, hogy az 576 Kbyte elég hamar a legális programok mellé állt. Itt van rá egy remek példa, aranyos elgépeléssel: naponta bűvölő kínálat! (576 Kbyte, 1992)
A lap a hazai konzolkultúra kezdeteinél is bábáskodott, elég, ha Martin szereplésére gondolunk a Szegasztok című műsorban. De a Nintendo gépeit is forgalmazták az 576-boltokban. (576 Kbyte, 1992)
Még egy árlista, ez két évvel későbbi, mint az előbb említett, de a C64-es majdnem ugyanannyiba kerül. A Super Nintendo meg 20 rugó, ami mai áron 120 ezer forint körül mozog. 576 Kbyte, 1993
Az Acomp neve jól ismert a régi játékújságok olvasói számára, sokat hirdetett (a Guruban résztulajdonos is volt). Az árlista nagyjából ugyanakkori, mint az előző, de az árak ...erre mondják, hogy szabadverseny. (Commodore Világ, 1993)
1992-ben indult a Túlélők Földje című, elég sikeres levelezős szerepjáték (két éve ünnepelte 20. születésnapját), aminek voltak követői. Például a lenti, rövid életű játék, amire ma nem is nagyon emlékeznénk már, ha 1993-ban nem hirdetett volna a Commodore Világban.
Hoppá, angol nyelvű egészoldalas játékhirdetés egy 1993-as Guruban. Fogalmam sincs, ki hirdetett így, de ha kommentekben valaki felvilágosítást tud adni, azt megköszönöm. Space Quest for prezident amúgy.
Videokazettát csakis a Holland Rt-től! Még egy-két évig, mert aztán jön a dvd. (Commodore Egyesületi Lap, 1994)
Szöveges kalandjátékban a magyarok elég erősek voltak. Lehetne Rátkai Istvánt emlegetni, de inkább egy kevésbé ismert jóembert idéznék meg, Olessák Robit (mellesleg egykori tankörtársam, és IstenNyila néven szokott itt kommentelni). A gálya című játékát a CoV kiadója adta ki, így szép egészoldalas hirdetést is kapott a lapban. 599 forintért árulták, mai árfolyamon ez kb. háromezer forint lenne. (Commodore Világ, 1994)
Nem, senki nem halt meg, ez egy könyv hirdetése. Tippem szerint az történt, hogy lapzárta közben kiesett egy egészoldalas hirdetés, villámgyorsan pótolni kellett, és ez lett belőle. Vagy csak CoVboy patópál volt, de azt nem tudnám róla elképzelni. (Commodore Világ, 1994)
Ugye, te is utálod, ha nem tudsz rendesen beszélni a vonalas telefonodon, mert sikít melletted a nyomtató? (Guru, 1994)
Na, ezen eléggé meglepődtem: politikai hirdetés egy játéklapban. Palotás János szuggerálja a Guru olvasóit 1994-ben. Nem hozott szerencsét ez a hirdetés: a párt nem került be a parlamentbe az 1994-es választáson, két évvel később pedig meg is szűnt.
A Valhalla Páholy és a Guru között elég jó viszony volt, előbbi pedig egy-két lemezt is kiadott, ennek tanúja ez az 1994-es hirdetés a Crape Diemmel (amiben ugye az énekesnő, Fanni csak tátogott). Mit is mondhatnék? Élvezd a percet / Most kell, hogy elvedd, tiéd az élet. / Használd, míg nem késő, / Ne mondd, hogy nincs idő, hiába kéred!
Windows 3.1, MS.DOS 5.0, Turbo Pascal - ilyen szakkönyveket hirdetett a ComputerBooks 1994-ben a Guruban. És mekkora poén figyel a jobb alsó sarokban!
Kilencvenes évek közepe, a CD-ROM aranykora, Automex. Négyszeres meghajtó 29990 pénzért, ami ma kb. 115 ezer lenne. Plusz az első könnyűzenei multimédiás cd. Állítólag. (Computer Világ, 1995)
És még egy jó kis árlista, már a 486/Pentium korszakból. SX vagy DX? DX2 vagy DX4? Fontos kérdések voltak akkoriban. Az árakat kb. 3,9-cel kell szorozni, hogy megkapjuk a mai reálértéket. (Computer Világ, 1995 vége)
Szoftveramnesztia - gyönyörű szó a kilencvenes évekből, a szakmai fórum az illegális szoftverek körül forgott, edukatív jelleggel, mert akkoriban sokan még mindig nem voltak tisztában azzal, mit szabad és mit nem. A BSA-nak egyébként voltak olyan akciói, hogy kedves vállalkozó barátunk, nem baj, ha eddig illegálkodtál, elnézzük neked, csak mostantól vegyél szépen bolti szotfvereket, mindjárt megmondjuk, hogy mi és hogyan szabályos, mert mi neked csak jót akarunk (aztán később ugye a derék szervezet hangnemet váltott). (PC Ultra, 1996)
Windows 95 és hozzá Office - ezt hirdetni játéklapban kicsit mellélövés volt akkor, amikor szinte minden gémer warezolta az oprendszert. De mégis valahol az ilyen hirdetésekkel kezdődött a feketepiac kifehérítése. (PC Ultra, 1996)
Kevesen tudják, de a Török Szultánnak számítástechnikai szaküzlete volt Budapesten. (PC Ultra, 1996)
Az Ifabo és a Compfair két számtech expo volt a kilencvenes években, pár jó évvel, aztán megszűntek. Az előbbi hirdetése abból az időből, amikor még jól ment a rendezvénynek. (PC Ultra, 1996)
Az első cd-írók szinte megfizethetetlenül drágák voltak, és aki hozzájutott egyhez, aránylag jó üzletet tudott csinálni vele (nálunk a Kandó koleszban is volt egy szoba, ahol egy cd-íróval rendelkező srác jelentős mellékesre tett így szert). Az egyik ilyen biznisz hirdetése, amit én mindig SÍRÁS-nak olvastam. 1700 forint az akkoriban annyit ért, mint ma 5300. (PC Ultra, 1996)
És ha már a drága kiegészítőknél tartunk: szkenner 61 ezerért (ma bőven 190 ezer fölött lenne). (PC Ultra, 1996)
És végre az internet is bekopogtatott kis hazánkba, 1997, kb. ekkor húztak nálunk minden koleszszobába netet. Persze csigalassú volt az akkori keskenysáv, de hamar megbarátkoztunk vele a sok jó kontentért cserébe (én akkoriban kaptam rá a játékoldalakra, Adrenaline Vaultra emlékszik még valaki?). És a lakossági net is megfizethető volt, 3900 forint akkoriban kb. annyit ért, mint ma tízezer. Persze ez csak a netelőfizetés volt, erre jött még a betárcsázós modemes technológia által generált telefonszáma, ami sok-sok ezer forint lehetett még. Szóval mégsem volt olyan megfizethető. (PC Ultra, 1997)
HOGY? NEKED MÉG NINCS IMPERIUM GALACTICA???? AZONNAL VEDD MEG!!! (PC Ultra, 1997)
Amikor a játéklapok elkezdtek cd- (később dvd-)melléklettel megjelenni, a nyers cd-t a Videotontól kellett megrendelni. A Videoton pedig adott egy kis kedvezményt, ha kapott hirdetést - egy ilyen barter eredményét látjuk. (PC Ultra, 1997)
Nem, ez nem a gamestaros Duncan, hanem a Dreams (teljes nevén Dreams to Reality) című Tomb Raider-klón főszereplője. A játék a TR2-vel egyidőben jelent meg, és voltak, akik szerint jobb volt annál, de nem tudott igazán sikeres lenni a nagy rivális mellett. (PC Zed, 1997)
Hancuval ma is hangosan röhögve idézzük vissza azt a számtechboltos-laptulajdonos jóembert - nevezzük Laci bácsinak -, aki kitalálta, hogy menő angol szavakat helyez el egy kedvezménykártyán, ám Laci bácsi nem igazán bírta Sékszpír Vilmos nyelvét, aminek eredménye lent látható. A teljes szabadság dupla jövője, na erre varrjatok buttont. (PC Zed, 1997)
A Joker egy igen rövid éltű, két lapszámot megért játékújság volt, amit a PC Guru/576/PC-X/PC-ZED által uralt piac telítettsége mellett kétes színvonalának is köszönhetett. Pedig hirdetés volt benne, sőt még divatrovatnak álcázott hirdetés is. A menő gémer csakis Adidas futócipőt húz. (Joker, 1998)
Mario megvan? Hát persze, hogy megvan. Banjo-Kazooie? Talán még az is. És Croc? Na, én is pont így néztem, hogy az ki a bánat. Pedig a forgalmazó szerint 1998 platformjátékának hőse. Kicsiknek és nagyoknak. (PC Zed, 1998)
Megint egy meglepő hirdetés: szépirodalmi multimédiás kiadvány érettségizőknek és felvételizéknek, két végigjátszás-cikk közé beszorítva. (PC Zed, 1998)
Ha Crocra nem is, az első Unrealre nagyon is emlékszünk, előbb-utóbb lesz is róla szó a Heti retróban. Anno nagyot durrant, és persze egészoldalas hirdetésekkel reklámozta a forgalmazó. (PC Zed, 1998)
Előfizetési akció büntető szóviccel, amiből rögtön ki lehet találni, hogy akkor Hancu volt a PC Zed főszerkesztője. A lap névadóját, a Zed nevű lányt egyébként a CoV-os veterán Müller Mihály alias Kisgetto rajzolta. (PC Zed, 1998)
Az 576 tulajdonosa egy időben nagyon rákattant az akciófigurákra, és akkoriban kétoldalas hirdetések jelentek meg az újságban. Például ilyenek. (576 Kbyte, 1999)
Aztán jött a mobilkorszak, és vele olyan hirdetések, amik kicsit a régi Novotrade-es időket idézték, már ha a hirdetésekben már kötelező elemként megjelent url-t leszámítjuk. Nem tudom, akkoriban mennyi volt egy Ericsson MC218, most 7000-ért árulják a Vaterán. A hordozható iroda mögött talán egy Ericsson A1018 figyel, de lehet, hogy csak beleképzelem, mert ez volt a legelső mobilom. (PC Zed, 1999)
Zárjuk le ezzel a válogatást és a kilencvenes éveket: megszűnt a PC-X és a PC Zed, illetve az IDG kiadó égisze alatt összeolvadt, és lett belőle Gamestar. Sőt, Cyberstar. (PC Zed, 1999)
Utolsó kommentek