Valahogy eddig elkerülte a figyelmem egy levél, ami a blog levelesládájába érkezett a lenti videó linkjével, de most meglett, jobb későn, mint soha. A videón egy előadás látható, ami június 13-án hangzott el a Parlamentben, az Információs Társadalom Parlamentje nevű rendezvényen. Az előadó, Józsa Szabolcs, a Magyar Játékfejlesztők Szövetsége elnöke, és “A videojáték-ipar mint export húzóágazat?” című expozéjában nem kisebb dolgot pedzeget (még ha nem is így direkt kimondva), mint az állami szerepvállalást a videojáték-fejlesztésben.
Ez első hallásra nagy hülyeségnek tűnhet, és az sem biztató, hogy a MJSZ-nek még honlapja sincs. De ha egy kicsit belegondolunk, egyáltalán nem ördögtől való a felvetés.
Józsa ugyanis nem mond hülyeségeket, és bár ez a gittegyletes hangzású “MJSZ elnöke” elég riasztó, amúgy teljesen hiteles arc. Ő ugyanis a Nemesys játékfejlesztő csapat ügyvezetője is, pár jó játékot már maguk mögött tudnak, például a mobilos Ignite-ot és a Fortix 2-t, vagy például a Street View-alapú Pursuedet, amit az Indexen is megénekeltünk. Szóval olyan ember, aki évek óta játékfejlesztésből él, és egy kis stábot is fenntart.
Józsa külföldi példákkal jön, persze nyilván az Angry Birds jön elkőször a nyelvére. A játék az utóbbi évek nagy finn mutatványa volt (bár mint mindig, ezúttal is mondjuk el, hogy egy pofátlan nyúlás az egész), a Nokia hanyatlását igencsak megérző Finnországban program indult arra, hogy a hasonló sikergyanús termékeket felkarolják. De Lengyelországot is lehetne említeni, pár hete az E3-on meglepődve láttam, hogy a lengyel gazdasági minisztérium is részt vett a show-n. Ott a Witcher volt a húzónév, a játéknak most már a harmadik része jön, elég sikeres széria, és a Witcher III az előzetes alapján már szinte skyrimi magasságokat ostromol. A minisztérium meg látta, hogy ez jó a gazdaságnak, és próbál hasonló projekteket keresni.
Nálunk persze olyan nagy játék, mint a Witcher, nehezen készülhetne, de kisebb program sikerére lehet esély, és az előadásban is az hangzik el, hogy kis stáb is elérhet nemzetközi sikert. Csak ahhoz kell pénz is, az se baj, ha az államtól jön (érdekes amúgy, hogy Józsa rögtön második problémaként a szakemberhiányt említi). Ez a modell más országban életképesnek tűnik, de nem tudom, nálunk mennyire lenne az (és ha az lenne, mikor alakulna egy KözJáték Zrt. vagy valami hasonló). Azt sem tudom, volt-e visszhangja az előadásnak egyáltalán - ha valaki tudja, írja meg kommentben, köszi.
Utolsó kommentek