E heti játékcsajunk egy játéktermi gép. Nem, nem indultunk meg rohamléptekkel a Kurzweil-féle szingularitás felé, a magyarázat a játékipar egyik megmosolyogtató sztorijában keresendő.
Nagyjából 12 éves lehettem, amikor rájöttem, hogy a joystick formája olyan, mint egy péniszé, és a neve is milyen vicces, joy-stick, háháháhá. Persze ebből a fajta humorból kinő az ember, de a hetvenes évek elején azért az Atarinak is feltűnt, hogy a botkormány milyen asszociációkra ad lehetőséget, és ezen a vonalon gondolkodott tovább. A kísérletező kedvű cég Gotcha! című játékának egészen furcsa kontrollert adott – hogy pontosan milyen megfontolásból, azt ma már nem tudni.
A Gotcha! az Atari harmadik (más források szerint negyedik) játéktermi gépe volt, szóval tényleg a játékipar hajnalán vagyunk,1973-ban, egy évvel a Pong után. A Gotcha! ráadásul műfajteremtő volt: ez volt az első, kereskedelmi forgalomba került labirintusjáték: ketten játszhatták, az üldöző és az üldözött, előbbi kergette az utóbbit egy folyamatosan változó, idegesítő vijjogásokat kiadó labirintusban.
Az említett kontroller két nagy, rózsaszín, kerek gumidudor volt, ezeket nyomkodva irányíthatták a játékosok az üldözőt, illetve az üldözöttet – az egész úgy nézett ki, mintha a játékgép két mellett növesztett volna. Ez elég nagy felzúdulást keltett, akkorát, hogy az Atari végül kénytelen volt lecserélni a kontrollert sima joystickekre. Éppen ezért a játékgép első szériája ma már igen nagy ritkaságnak számít – hirtelen nem is találtam róla közelebbi képet, csak a játék korabeli hirdetésén látszik, hogy nézett ki a mellkontrolleres verzió (ami miatt a játékosok nemes egyszerűséggel "csöcsjátéknak" hívták a programot).
És ha már a hirdetésnél tartunk: ezen is sokan felháborodtak, így a Gotcha! az első botrányjátékként vonult be a játéktörténelembe. A hirdetésen a gép mellett egy felajzott férfi látható, amint elkap egy lenge ruhás nőt. Ezt többen túl szexistának tartották, főleg a melles kontrollerrel együtt. Lent az ominózus hirdetés, ma már persze máshol van a cenzorok ingerküszöbe.
Utolsó kommentek