Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
A most következő adást toplistával együtt egy hallgató javasolta, szóval minden felelősséget rá hárítunk. A múltkori Bruce Lee-adásban szó esett arról, hogy a Datasoftnak volt egy Mancopter című játéka, aminek a címe Grathnek nagyon megtetszett. Ezután többen is kértétek, hogy csináljunk egy Minit a játékról, de az egyik hallgató egy toplistával is megfejelte a kérést: a 10 legjobb játékcím, amihez képest a játék csalódás volt. Hát ez jön most, így merjetek nekünk ilyesmit javasolni. Ha kíváncsi vagy bővebben élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval, napi lájtos és alkalomszerű szuperalapos retrós cikkekért pedig fáradj el a Retro.Landre.
Szóval a Mancopter a Datasoft játéka, erről a cégről volt már szó többször is: a nyolcvanas évek első felének egy fontos stúdiója volt, ami főleg franchise-okból készült játékokat és játéktermi átiratokat készített nyolcbites otthoni számítógépekre. Nem garázscég volt, hanem a kezdetektől fogva üzleti vállalkozásként működtek és japán partnereik is voltak. Például a japán arcade játékok másodvonalbeli beszállítója, a Nihon Bussan, illetve annak játékos brandje a Nichibutsu.
És hát itt a forrásokban van egy jó adag bizonytalanság, de állítólag ez a Mancopter is egy Nichibutsu-konverziónak indult. Ezt senki nem erősítette meg hivatalosan, szóval lehetséges, hogy a Mancopter mégis teljes mértékben a Datasoft ötlete volt. Ugyanakkor nagyon is hihető a meg nem erősített japán szál: eszerint a Nichibutsu csinált egy Mancopter nevű arcade gépet, a C64-es és egyéb konveziókat párhuzamosan fejlesztette a Datasoft, hanem aztán a japán cég lelőtte a projektet - de a Datasoft már annyira előrehaladt addigra a munkákkal, hogy befejezték a Mancoptert és kiadták.
Akárhogy is történt, a Mancopter 1984-ben mindenféle előzmény nélkül jött ki a piacra. A játékot főleg Scott Spansburg rakta össze (később fontos programozója lett a Microprose-nak és ma is aktív még a Firaxisnál), a grafika egy részét pedig Kelly Day, aki a Bruce Lee sprite-jait is megrajzolta. A műfaj alapvetően olyan ügyességi játék, ami a kor játktermi gépeinek nagy részén futott, ezért is hihetők az esetleges arcade gyökerek.
A játékban egy helikopterbiciklit kell hajtani, miközben hozzánk hasonló helibike-versenyzők indulnak el velünk együtt egy versenyen - forradalmi módon jobbról balra, vagyis nem a megszokott horizontálisscroll-itányba. A bicikli irányítását nehezíti, hogy a tekeréshez folyton nyomogatni kell egy gombot, ezt leszámítva elég jól összerakott játék az 1984-es színvonalhoz képest. A biciklivel rá lehet "parkolni" más versenyzők helibike-jainak rotorjaira, és akkor ők leesnek, de persze nekünk meg vigyázni kell a saját rotorunkra. Vannak egyéb ellenfelek is, például életet lopó pelikán és vízből kiugró halak, a későbbi, erdei hátterű pályaszegmensekben pedig fákat is kell kerülgetni. És nagyjából ennyi, mert hiába az ismerős korai nyolcvanas évekbeli arcade-élmény, a siker mértéke is hasonló, vagyis hamar meg lehet unni, és túl nehéz a játék egy idő után.
Arról nem is beszélve, hogy a Mancopter valami sokkal menőbb témát és játékot sejtet. És ehhez kötöttük az esedékes toplistatémát, tehát olyan játékokat kerestünk, amiknek valamiért nagyon jó, menő vagy tartalma miatt ígéretes volt a címe - aztán a játék ehhez képest csalódás volt. Eléggé máshogy álltunk a feladathoz, szóval csoda, hogy lett egy egyezésünk.
GRATH TOP10 |
STÖKI TOP10 |
1. Questprobe featuring The Hulk (1984) 2. MadWorld + Anarchy Reigns (2009, 2012) 3. Vampire Rain (2007) 4. Killed Until Dead (1986) 5. Gandalf the Sorcerer (1984) 6. You Are Empty (2006) 7. Ninja Baseball Bat Man (1993) 8. Wargasm (1998) 9. The Great Giana Sisters (1987) 10. Avengers in Galactic Storm (1995) |
1. How to be a Complete Bastard (1987) 2. Big Mutha Truckers 2: Truck Me Harder (2005) 3. Enforcer: Fullmetal Megablaster (1992) 4. Krush, Kill ‘n Destroy Xtreme (1997) 5. Aliens: Colonial Marines (2013) 6. If It Moves, Shoot It! (1988) 7. Attack of the Mutant Camels (1983) 8. Getting Over It with Bennett Foddy (2017) 9. Wargasm (1998) 10. The Lord of the Rings: Gollum (2023) |
Mivel ebben a kategóriában még akadhat találat, várjuk kommentben a ti tippjeiteket és listáitokat is. Legközelebb jövő héten jövünk, megint Checkpoint Minivel. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások a tizedik évadban:
- Checkpoint Mini #230: Darwinia + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, ami virtuális világban játszódik
- Checkpoint Mini #231: Rune
- Checkpoint Mini #232: Mail Order Monsters
- Checkpoint Mini #233: Corpse Killer + TOPLISTA: A 10 legjobb zombis játék
- Checkpoint Mini #234: Moonwalker (arcade)
- Checkpoint Mini #235: Stunts
- Checkpoint Mini #236: Skool Daze + TOPLISTA: A 10 legjobb iskolás játék
- Checkpoint Mini #237: Hell: A Cyberpunk Thriller
- Checkpoint Mini #238: Wizorb
- Checkpoint Mini #239: Discworld I-II. + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, aminek a címében "world" van
- Checkpoint Mini #240: Fort Apocalypse
- Checkpoint Mini #241: Soldier of Fortune
- Checkpoint Mini #242: Interstate '76 és '82 + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, aminek évszám van a címében
- Checkpoint Mini #243: Parasite Eve
- Checkpoint Mini #244: Rebel Assault I-II.
- Checkpoint Mini #245: Impossible Mission + TOPLISTA: A 10 legjobb időlimites játék
- Checkpoint Mini #246: Samorost
- Checkpoint Mini #247: Bruce Lee
- Checkpoint Mini #248: Ninja Golf + TOPLISTA: A 10 legfurcsább sportjáték
- Checkpoint Mini #249: Apidya
- Checkpoint Mini #250: Beyond Good & Evil
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból a teljes negyedik évad, ebből a posztból pedig a teljes ötödik évad. Igen, a 6-7. évadról nincs még összesítő poszt, majd lesz.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Vendégszerepléseink:
- Checkpoint a Runyai Stúdió podcastjében
- Checkpoint A hiányzó darab podcastben
- Grath, Stöki és Mazur szereplései a Fun With Geeks YouTube-csatornán: Dixit #1, Dixit #2, Dixit kiegészítő #1, Dixit kiegészítő #2, We Didn't Playtest This at All #1, sőt We Didn't Playtest This at All #2)
- Stöki a Sztereotrip utazási podcastben (a téma Japán, a Tokyo Game Show is előkerül)
- Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben
- Stöki vendégeskedése Kiss Iminél az Unlimited podcastben
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, HunterXXL, adam1224, kopeszku, Zsiga Bálint, Hollósi Dániel, Huszti András, Peter, AnnieC, Bera Nándor, Paller, Tóth Balázs Aladár, Kecskés János, Tzupi, Laborpati, Adam007, PeterB, Sh4mir83, Nagy Ákos, Bognár Helka, Nagy Gyula, Lidérc, Csemniczky Péter, Németh Bálint, Klisz Gábor, cue, Dreska Szilárd, Csicó, Oberling Gergő, Demeter Zsolt, Döme, Fattykány, Bohner Gergő, cubeshadow, Balfars, Karasz Edit, Dirty_ Dave, Zergeborg, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, ricsi, abeddon, TheLastNinja, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Coeris, SzLacc, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Tresó Ottó, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, Oli, Udvardy Tamás, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Ergoproxy83, Milo, ArcadeMacho, Gergő, Havasi László, Ateela Wrink, kszicsillag, Markó Gábor, Seci, NPanyo, Alien Mindbender, Csíkos János, Tamás, pec, Magunsz, Nagy Tamás, Krapulax, Peter, Gytb, patex 1987, RxMikes, Hrubos Mátyás, Dundeal, Somi, Gorgil, Febert Zoltán, TH1, Signomi, Bazzs, PsyZed, gandalf, polipropilén, kalanneni, Solymi81, ÁjmekszGera, VinczeI, GSimon, casualplayfair, Polben, Nagy Krisztián, Tamás, Rules, Pusztai László, Ripburger, Kester, Szabó Ferenc, Salat Csaba, Pálfi Tamás, Kavics, thechewieone, MacMaiger, Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, milyenferi, Xlabu.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek