Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
Indítsuk 2024 Checkpoint Minijeit egy olyan korai indie sikerrel, amit nagyon sokan kértetek: jöjjön a Darwinia, ami nagyon furcsa játék egy szokatlan fejlesztőcsapattól. Kipróbáltuk, és még most is jól elszórakoztunk vele - annyira, hogy egy kapcsolódó toplistával együtt majdnem másfél órás lett ez a "mini". Reméljük, nem gond. :) Ha kíváncsi vagy bővebben élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval, napi lájtos és alkalomszerű szuperalapos retrós cikkekért pedig fáradj el a Retro.Landre.
A Darwinia fejlesztője az Introversion Software, amit 2001-ben alapított három fiatal Walton-on-Thamesben, és a város nevéből már látszik is, hogy Angliában járunk. Az említett hármas Chris Delay, Mark Morris és Thomas Arundel, később csatlakozott hozzájuk még John Knottenbelt is, aztán még néhány alkalmazott. Viszont működésüket tekintve tulajdonképpen mindig megmaradtak amolyan garázscégnek, és erre büszkék is. Az üzleti modell is szokatlan: minden játékot Chris Delay talál ki és ő a vezető programozó, fődizájner - a többiek pedig segítenek neki, amiben tudnak.
A csapat első játéka, egy Uplink című 2001-es hekkerjáték csak mérsékelt sikereket ért el, és az elején annyira le volt gatyásodva a csapat, hogy még saját kezűleg másolgatták a példányokat (ismétlem: 2001-ben járunk). Aztán a játék lassacskán maga köré gyűjtött egy akkora vásárlótábort, aminek köszönhetően a cég rögtön két új játékon is tudott dolgozni. Az egyik volt a Darwinia, ami 2005-ben jelent meg, a másik az egy évvel később debütált DEFCON, ami szintén remek játék volt, de most az előbbi a Mini témája.
Az Introversion játékaiban közös, hogy a grafika jelzésértékű, mert az említett Chris Delay nem grafikus és most, 2023-ban sincs értelmezhető grafikusi csapat a cégnél. Ehhez képest a Darwinia ma is megkapó dizájnú, messze a legszebb játék a cég életművében. A sztori szerint egy Dr. Sepulveda nevű számítógéptudós csinál egy virtuális világot, Darwiniát, amit egyszerű kis AI-entitások, darwinianok népesítenek be. Ebben a világban aztán elszabadul egy vírus, és a jó doktor megkér egy hekkert, hogy segítsen neki rendet csinálni. Ez volna a játékos, akinek a doki útmutatásai alapján kell megtisztogatnia Darwinia nagy poligonokban és pixelekben pompázó, erősen a Tron filmek hatását mutató régióit.
A játékmenet nagyon különleges, mert több műfajt elegyít úgy, ahogy más játék nem nagyon. Részben istenszimulátor (a darwinianokat nem irányíthatjuk közvetlenül), részben real-time stratégia (mert valós időben kell meghozni taktikai döntéseket, például egységeket, épületeket gyártani), részben 4X játék (a háttérben zajló kutatás fontos része a játéknak), részben egyszerű akciójáték (mert a harci egységeket közvetlenül irányítjuk, sőt lőhetünk is velünk kedvünkre). Jól működik az egész, és Darwinia esztétikájával együtt nagyon egyedi élményt ad. Ma is teljesen szórakoztató, szóval mindenképpen ajánljuk - nekem annyi volt a nyafogásom így 18 év után, hogy kicsit azért lehetne változatosabb az egységek és az ellenséges vírusok armadája. Ezzel együtt az a fajta játék, amit nemcsak kipróbálásra, hanem akár végigjátszásra is tudunk javasolni 2024-ben.
A Darwinia a Steam első éveinek egyik kiemelt játékaként akkora siker lett, hogy az Introversionnek egy ideig nem volt gondja a fennmaradással. Szóval nem mentek tönkre, amikor 2008-ban a Darwinia multiplayer folytatása, a Multiwinia nagyon csúnyán megbukott. Valószínűleg a cég nem artikulálta eléggé, hogy a Multiwinia nem a Darwinia multiplayeresítve, hanem egy teljesen más játékmenetű program. 2010-ben aztán Xboxra kijött a kettő együtt Darwinia+ néven, azóta is elérhető. A cég igazi nagy sikere aztán a 2015-ös Prison Achitect nevű börtönmenedzser lett, aminek éppen készül a folytatása, közben pedig earlyben van már a következő Introversion-játék, a The Last Starship. Szóval jól elvannak, és ennek mi örülünk, szimpatikus csapat.
És van még egy toplistánk is: a legjobb olyan játékok, amik valamilyen virtuális térben játszódnak. De mit jelent, hogy "virtuális"? Grath a klasszikus kiberteres irányba ment el, én tágabban értelmeztem a dolgot és technológia segítségével leképzett világokban gondolkodtam. Ettől függetlenül elég hasonló listáink lettek, öt egyezéssel. Íme:
GRATH TOP10 |
STÖKI TOP10 |
1. Rez sorozat (2001-) 2. Assassin's Creed sorozat (2007-) 3. Megaman Battle Network sorozat (2001-) 4. Exapunks (2018) 5. Drop - System Breach (2023) 6. The Talos Principe (2014) 7. Star Ocean: Till the End of Time (2003) 8. Tron 2.0, Tron: Identity (2003, 2023) 9. Inscryption (2021) 10. .hack sorozat (2002-) |
1. Psychonauts 1-2 (2005, 2021) 2. The Talos Principe (2014) 3. Rez, Child of Eden (2001, 2011) 4. Technobabylon (2015) 5. Assassin's Creed II (2009) 6. Tron 2.0 (2003) 7. Thimbleweed Park (2017) 8. Drop - System Breach (2023) 9. Darwinia (2005) 10. Neuromancer (1988) |
Mivel ebben a kategóriában még akadhat találat, várjuk kommentben a ti tippjeiteket és listáitokat is. Legközelebb egy héten belül jövünk, megint Minivel. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások a kilencedik évadban:
- Checkpoint Mini #202: Scramble és Super Cobra
- Checkpoint Mini #203: La Abadía del Crimen " TOPLISTA: A 10 legjobb középkoros játék
- Checkpoint Mini #204: Supremacy
- Checkpoint Mini #205: Freddy Pharkas: Frontier Pharmacist
- Checkpoint Mini #206: Below the Root + TOPLISTA: A 10 legjobb föld alatti játék
- Checkpoint Mini #207: Bombuzal
- Checkpoint Mini #208: Bio Menace
- Checkpoint Mini #209: Star Trek: 25th Anniversary + TOPLISTA: A 10 legjobb űrjáték, ami nem Star Wars és nem Star Trek
- Checkpoint Mini #210: World of Goo
- Checkpoint Mini #211: Descent
- Checkpoint Mini #212: The X-Files Game + TOPLISTA: A 10 legjobb eset, amikor híresség játszott videójátékban)
- Checkpoint Mini #213: A Leisure Suit Larry sorozat
- Checkpoint Mini #214: U.N. Squadron
- Checkpoint Mini #215: Gorky 17 + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, aminek szám van a címében (nem évszám és nem folytatásjelölő szám)
- Checkpoint Mini #216: Future Wars
- Checkpoint Mini #217: Crystalis
- Checkpoint Mini #218: Space Quest sorozat + TOPLISTA: A 10 legjobb sorozat, ami megért legalább hat részt
- Checkpoint Mini #219: a Star Wars: X-Wing sorozat
- Checkpoint Mini #220: Beavis and Butt-Head in Virtual Stupidity
- Checkpoint Mini #221: Doom RPG + TOPLISTA: A 10 legjobb mobiljáték
- Checkpoint Mini #222: 428 Shibuya Scramble
- Checkpoint Mini #223: Half-Minute Hero
- Checkpoint Mini #224: Deadly Rooms of Death + TOPLISTA: A 10 legjobb halálos című játék
- Checkpoint Mini #225: Lands of Lore: Guardians of Destiny
- Checkpoint Mini #226: Mechcommander
- Checkpoint Mini #227: Intelligent Qube + TOPISTA: A 10 legjobb matekos című játék
- Checkpoint Mini #228: Lost Patrol
- Checkpoint Mini #229: Max Payne
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból a teljes negyedik évad, ebből a posztból pedig a teljes ötödik évad. Igen, a 6-7. évadról nincs még összesítő poszt, majd lesz.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Vendégszerepléseink:
- Checkpoint a Runyai Stúdió podcastjében
- Checkpoint A hiányzó darab podcastben
- Grath, Stöki és Mazur szereplései a Fun With Geeks YouTube-csatornán: Dixit #1, Dixit #2, Dixit kiegészítő #1, Dixit kiegészítő #2, We Didn't Playtest This at All #1, sőt We Didn't Playtest This at All #2)
- Stöki a Sztereotrip utazási podcastben (a téma Japán, a Tokyo Game Show is előkerül)
- Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben
- Stöki vendégeskedése Kiss Iminél az Unlimited podcastben
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, HunterXXL, kopeszku, Zsiga Bálint, Hollósi Dániel, Huszti András, Peter, AnnieC, Bera Nándor, Paller, Kecskés János, Tzupi, Laborpati, Adam007, Nagy Gyula, Lidérc, Csemniczky Péter, Németh Bálint, Klisz Gábor, cue, Dreska Szilárd, Csicó, Oberling Gergő, Demeter Zsolt, Döme, Fattykány, Sh4mir83, Bohner Gergő, cubeshadow, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, ricsi, abeddon, TheLastNinja, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Coeris, SzLacc, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Tresó Ottó, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, Oli, Udvardy Tamás, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Ergoproxy83, Milo, ArcadeMacho, Gergő, Havasi László, Ateela Wrink, kszicsillag, Markó Gábor, Seci, NPanyo, Alien Mindbender, Csíkos János, Tamás, periklesz, pec, Magunsz, Nagy Tamás, Krapulax, Peter, Gytb, patex 1987, RxMikes, Hrubos Mátyás, Dundeal, Somi, Gorgil, Febert Zoltán, Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, TH1, Signomi, Bazzs, PsyZed, gandalf, polipropilén, kalanneni, Solymi81, ÁjmekszGera, VinczeI, GSimon, casualplayfair, Polben, Nagy Krisztián.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek