Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
A Cinemaware a Commodore-korszak egyik legendás fejlesztőcége volt, ami a filmszerű élményt tűzte zászlajára , és aminek talán a Defender of the Crown volt a legismertebb játéka. Az egyik legismeretlenebb pedig az It Came from the Desert, ami talán témája miatt maradt kicsit radar alatt, pedig egy ízig-vérig Cinemaware-játék. Kipróbáltuk, mit tud ennyi idő után. Ha kíváncsi vagy bővebben élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval, napi lájtos és alkalomszerű szuperalapos retrós cikkekért pedig fáradj el a Retro.Landre.
Amikor az It Came from tehe Desert 1989-ben Amigára (egy évvel később pedig DOS-ra) megjelent, a Cinemaware éppen átfordult a sikeres időszakból a lejtmenetbe. Ez az amerikai stúdió hat évig létezett (1985-1991), de ezalatt sok emlékezetes játékot gyártott, és a legtöbb valamilyen filmes zsánert vett alapul. A későbbi játékok sem voltak igénytelenek, csak a játékmenetük vált kopottá az idők során. Jó példa erre az It Came from the Desert is.
A csapat általában valamilyen keretjátékot talált ki, amit minijátékokkal és filmszerű átvezető jelenetekkel tört meg, így szolgálva rá a nevére. Lásd Defender of the Crown: a keretjáték egy területfoglalós stratégia, de kell benne kardozós, várostromos és lovagi tornás minijátékot is játszani, és az egészet gyönyörű állóképek kísérik. Az It Came from the Desertben egy kalandjáték a keretjáték, de ugyanúgy megvannak a minijátékok és az átvezető is.
A gond az, hogy ez a recept a kilencvenes években már egyre kevésbé működött, és hát 2022-ben pláne nem működik. Végig az volt az érzésünk, hogy ha a játék sima kalandjáték lenne, sokkal jobban élveznénk. A minijátékok nagy része ugyanis bosszantóan nehézkes és/vagy primitív, miközben a kalandelemek jól működnek.
Kár érte, mert a sztori amúgy nem lenne rossz: a játékhoz az ötvenes évek szörnyfilmjeit vették alapul, főként a Them! című óiráshangyás sci-fit. A játékban is egy meteor miatt háznyi méretűre nőtt hangyák okozzák a galibát, a főhős tudós feladata, hogy időben figyelmeztesse a közeli városkát a veszélyre, bizonyítékokat gyűjtsön, felfegyverkezzen, megküzdjön az útját keresztező veszélyekkel, és végül a hangyabolyba bejutva megölje a királynőt, mielőtt még több óriáshangya özönli el a környéket. A kaland időlimites, ami azt jelenti, hogy elsőre (másodikra, harmadikra) végigjátszhatatlan, mert előre kell tudni egy csomó dolgot ahhoz, hogy optimálisan mozoghassunk és cselekedhessünk. De ezzel a részével nincs gond, ez ma is elnézhető. A minijátékok sajnos már nem.
A játékot 1990-ben követte egy kiegészítő Antheads címmel, ami szinte ugyanaz, mint az alapjáték, csak már hangyafejű zombik is vannak benne. Mondani sem kell, ez nem mentette meg a Cinemaware-t a csődtől. És érdekesség, hogy a Cinemaware néhány prominense és egy produkciós cég 2017-ben filmet készített a játékból. Teljesen debilre vették, és állítólag elég rossz lett (trailer itt).
És még nincs vége, mert toplistáztunk is. A címbeli sivatagból kiindulva megpróbáltuk összegyűjteni a legjobb sivatagokat, amikkel videojátékban találkoztunk (honorable mention: Desert Bus). Íme a listák, amiket megszültünk:
GRATH TOP10 |
STÖKI TOP10 |
1. Egyiptom (Assassin's Creed Origins, 2017) 2. A Journey sivataga (2012) 3. Rub’ al Khali sivatag (Uncharted 3: Drake's Deception, 2011) 4. Lut Gholein és Howling Plateau (Diablo II-III, 2000, 2012) 5. A Final Fantasy XII sivataga (2006) 6. Desert of the Dead (Shadow of the Colossus, 2005) 7. Arrakis (Dune-játékok, 1992-) 8. Az Aladdin sivataga(1993) 9. Drifting in Desert (Metal Slug 2, 1998) 10. Wildspire Waste (Monster Hunter: World, 2018) |
1. A Journey sivataga (2012) 2. Rub’ al Khali sivatag (Uncharted 3: Drake's Deception, 2011) 3. Desert of the Dead (Shadow of the Colossus, 2005) 4. Dubaj romjai (Spec Ops: The Line, 2012) 5. Arrakis (Dune II, 1992) 6. Egyiptom az Oasisben (2005) 7. Sand Kingdom (Super Mario Odyssey, 2017) 8. Desert of Lost Souls (God of War, 2005) 9. A Mad Max sivataga (2015) 10. A Heroes of Might & Magic I-III. sivatagai (1995-1999) |
Mivel ebben a kategóriában bőven lehet még találat, várjuk kommentben a ti tippjeiteket és listáitokat is. Legközelebb egy héten belül jövünk Checkpoint Now-val. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások a nyolcadik évadban:
- Checkpoint Mini #175: Blood & Magic
- Checkpoint Mini #176: Tapper + TOPLISTA: A 10 legjobb videojátékos ital
- Checkpoint Mini #177: A Boy and His Blob
- Checkpoint Mini #178: Atic Atac
- Checkpoint Mini #179: CD-Man + TOPLISTA: A 10 legjobb xxxxMan játék
- Checkpoint Mini #180: Bioforge
- Checkpoint Mini #181: H.E.R.O.
- Checkpoint Mini #182: Head Over Heels + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, aminek testrész van a címében
- Checkpoint Mini #183: Commando
- Checkpoint Mini #184: Harvester
- Checkpoint Mini #185: Turok + TOPLISTA: A 10 legjobb dínós játék
- Checkpoint Mini #186: Princess Tomato in the Salad Kingdom
- Checkpoint Mini #187: Shadow of the Beast
- Checkpoint Mini #188: Bermuda Syndrome + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, aminek földrajzi hely van a nevében
- Checkpoint Mini #189: A Commandos sorozat
- Checkpoint Mini #190: Samurai Warrior: The Battles of Usagi Yojimbo
- Checkpoint Mini #191: SWIV + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, rövidítéssel a címében
- Checkpoint Mini #192: Lazy Jones
- Checkpoint Mini #193: Battle Chess
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból a teljes negyedik évad, ebből a posztból pedig a teljes ötödik évad. Igen, a 6-7. évadról nincs még összesítő poszt, majd lesz.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Vendégszerepléseink:
- Checkpoint a Runyai Stúdió podcastjében
- Checkpoint A hiányzó darab podcastben
- Grath, Stöki és Mazur szereplései a Fun With Geeks YouTube-csatornán: Dixit #1, Dixit #2, Dixit kiegészítő #1, Dixit kiegészítő #2, We Didn't Playtest This at All #1, sőt We Didn't Playtest This at All #2)
- Stöki a Sztereotrip utazási podcastben (a téma Japán, a Tokyo Game Show is előkerül)
- Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben
- Stöki vendégeskedése Kiss Iminél az Unlimited podcastben
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, kopeszku, Zsiga Bálint, Hollósi Dániel, Huszti András, Peter, AnnieC, Westy, Bera Nándor, Nagy Alexandra, Kurucz Ádám, Kecskés János, Nagy Gyula, Lidérc, MLM a tét, Csemniczky Péter, Németh Bálint, Lemon Alvarez, Klisz Gábor, cue, zsovez, Dreska Szilárd, i love hitagi, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, ricsi, abeddon, Koppn, TheLastNinja, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Coeris, SzLacc, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Tresó Ottó, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, Oli, Udvardy Tamás, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Ergoproxy83, Milo, ArcadeMacho, Gergő, Havasi László, Ateela Wrink, kszicsillag, Markó Gábor, Seci, NPanyo, Alien Mindbender, Csíkos János, Tofi, Tamás, periklesz, pec, Magunsz, Fattykány, Nagy Tamás, Tusák Károly, Krapulax, Peter, Gytb, patex 1987, bosken, RxMikes, Kovács Tamás, Hrubos Mátyás, Dundeal, Somi, Gorgil, Febert Zoltán, Szabó Ferenc, Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, TH1, Signomi, Bazzs, PsyZed, gandalf, jaga, polipropilén, kalanneni.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek