Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
Igen, tudjuk, hogy vendéges adásnak kellene következnie, de olyan sok nyersanyagot vettünk fel, hogy tuti nem végeztem volna vele a héten, így előrevettem a következő Minit. Aztán majd két vendéges lesz egymás után. Szóval ezúttal toplistás móka lesz, mégpedig a Midnight Resistance kapcsán, amiben menni kellett meg lőni meg menni meg lőni, és... nagyjából ennyi. Na jó, kicsit igazságtalan vagyok vele. Ha kíváncsi vagy élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Spotify-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval, szuperalapos retrós cikkekért pedig fáradj el a Retro.Landre.
Sokat nem lehet írni a Midnight Resistance-ról, mert 1989-es játéktermi japán játék, ezekről meg nullához közeli fejlesztési sztorik maradtak fenn. A Data East készítette, a designer Akibajasi Kodzsi volt, aki előtte a Heavy Barelt csinálta, és ez volt a két legjelentősebb játéka. Ha engem kérdeztek, egység sugarú Contra-klón volt, tankönyvi run-and-gun, különösebben emlékezetes megmozdulások nélkül, de valamiért mégis korosztályos élmény egyes országokban.
Ennek oka a játéktermekben a rotary joystick nevű irányítókütyü volt, ami egy tekergethető tetejű botkormányt jelentett (és a Heavy Barrel is ezzel működött). A játékos ment, ugrott, viszont a lövöldözés irányát a tekergetés határozta meg, így lehetett külön irányítani a mozgást és a lövés irányát (persze a Robotron: 2084 ezt megoldotta jobban két joystickkal, de az drágább megoldás volt, és a rotary joyjal egy botkormányból ki lehetett hozni olcsón valami hasonlót). Természetesen ketten is lehetett játszani a játékot, olyankor kooperatív módban nem egy, hanem két izompólós pixelkatona lőtte a túlerőt.
Az otthoni gépeken pedig azért válhatott emlékezetessé a játék, mert valahogy nagyon betalált abba az egy-két évbe, amikor mindenki játéktermi élményt akart a nappalijában, és a konverziók készítői (mindenekelőtt és meglepő módon az Ocean) szinte kivétel nélkül tisztességes munkát végeztek minden platformon. A rotary joystickos irányítást persze nem tudták átadni (és így az átiratból egy sima lövöldözős futkározás lett), de az adott gépeken igyekeztek a szűk határidőhöz képest a lehető legjobb grafikát kihozni, sőt még a keretsztori is más volt például a Sega és a Commodore gépein (na jó, nem nagyon más, csak annyi, hogy az elrabolt családtagjainkat nem drogbárótól, hanem valami kibergonosztól kellett megmenteni). 1990-ben jött ki az Amiga-, a Spectrum- és a C64-verzió, egy évvel később pedig a Mega Drive-, majd az Atari ST-változat.
A játékmenet meg, hát mondom, semmi extra, legfeljebb annyi, hogy kulcsokat kell gyűjteni a pályákon, amikből a pályák között jobb fegyvereket vásárolhatunk, sőt egyes pályák után elrabolt családtagjainkat is (és ennek függvényében a befejezés is többféle lehet). Kipróbáltuk most mindketten, Grath jobban bírta, mint én, de őszintén szólva én már annak idején sem tartottam sokra. Azért neki lehet futni, ha szembejön egy Arcadián vagy hasonló rendezvényben - emulátorban valahogy nem adja vissza, miért volt olyan nagy szám.
És még nem fejezzük be, mert toplista is van az adáshoz. Ígérjük, legközelebb nem "10 játék, aminek XXX van a címében" vonalon indulunk el, de most nagyon adta magát, hogy a napszakokkal kezdjünk el kutatni. Mondjuk olyan nagyon sok jó játékot nem találtunk, aminek napszak van a címében, lett is négy egyezésünk, meg persze egy kis trollkodás is belefért.
GRATH TOP10 |
STÖKI TOP10 |
1. Castlevania: Symphony of the Night (1997) 2. Night in the Woods (2017) 3. Neverwinter Nights 2 (2006) 4. Horizon: Zero Dawn (2017) 5. Warhammer 40K: Dawn of War (2004) 6. Prinny 2: Dawn of Operation Panties, Dood! (2010) 7. Midnight Club: Los Angeles (2008) 8. Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk (2012) 9. Sunset Riders (1991) 10. Night Slashers (1993) |
1. Day of the Tentacle (1993) 2. Horizon: Zero Dawn (2017) 3. Neverwinter Nights (2002) 4. DAYtona USA (1993) 5. Lords of Midnight (1984) 6. Night in the Woods (2017) 7. Until Dawn (2015) 8. Night Shift (1990) 9. Sunset Riders (1991) 10. David's Midnight Magic (1982) |
Természetesen kommentekben jöhetnek a ti toplistáitok és játékötleteitek is. Legközelebb nagyjából egy hét múlva jövünk vendéges adással, aztán még eggyel, hogy helyreálljon az univerzum rendje. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások a hatodik évadban:
- Checkpoint Mini #123 - Dune 2000
- Checkpoint Mini #124 - Peggle
- Checkpoint Mini #125 - Outlaws + TOPLISTA: A 10 legjobb vadnyugati játék
- Checkpoint Mini #126 - Banshee
- Checkpoint Mini #127 - Panzer General
- Checkpoint Mini #128 - Litil Divil + TOPLISTA: A 10 legjobb rajzfilmgrafikás játék
- Checkpoint Mini #129 - Albion
- Checkpoint Mini #130 - Scorched Earth
- Checkpoint Mini #131 - C&C: Red Alert + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, aminek szín van a címében
- Checkpoint Mini #132 - The 7th Guest és The 11th Hour
- Checkpoint Mini #133 - Earthbound
- Checkpoint Mini #134 - Dig Dug és Galaga + TOPLISTA: A 10 legjobb játéktermi játék 1985-ig
- Checkpoint Mini #135 - Elasto Mania
- Checkpoint Mini #136 - Dink Smallwood
- Checkpoint Mini #137 - Beneath a Steel Sky + TOPLISTA: A 10 legjobb játék, aminek fém van a címében
- Checkpoint Mini #138 - C.R.E.A.T.U.R.E.S. 1-2
- Checkpoint Mini #139 - Eric the Unready
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból a teljes negyedik évad, ebből a posztból pedig a teljes ötödik évad.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Vendégszerepléseink:
- Checkpoint a Runyai Stúdió podcastjében
- Checkpoint A hiányzó darab podcastben
- Grath, Stöki és Mazur szereplései a Fun With Geeks YouTube-csatornán: Dixit #1, Dixit #2, Dixit kiegészítő #1, Dixit kiegészítő #2, We Didn't Playtest This at All #1, sőt We Didn't Playtest This at All #2)
- Stöki a Sztereotrip utazási podcastben (a téma Japán, a Tokyo Game Show is előkerül)
- Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben
- Stöki vendégeskedése Kiss Iminél az Unlimited podcastben
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, rozmy, kopeszku, Hollósi Dániel, Huszti András, Peter, AnnieC, Kurucz Ádám, Nagy Gyula, Lidérc, kfgyk kfgyk, Vasas Gergő, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, RZP, ricsi, abeddon, Koppn, TheLastNinja, GLiSKARD, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Coeris, SzLacc, Tutu, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Tresó Ottó, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Élményborz, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, Oli, Udvardy Tamás, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Larten, Ergoproxy83, Milo, Csviri, HaverDodi, ArcadeMacho, Gabesz Fótról, Gergő, Havasi László, Ateela Wrink, Vidra, kszicsillag, Bakonyi Gergő István, Markó Gábor, Seci, NPanyo, zsovez, Alien Mindbender, Csíkos János, Tofi, Tamás, KrApN3k, periklesz, Tök Inger, pec, Magunsz, Obertmotz, Rauminen és Fattykány.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek