A Üdv minden régijáték-rajongónak, megint itt van 2in1 rovatunk, a Checkpoint Mini, ami cikk és podcast is, attól függően, ki hogyan fogyasztja. Szokás szerint a lejátszó után egy cikkecske is jön a játékról azok kedvéért, akiknek a podcastes formátum annyira nem jön be, de pár bekezdést bármikor elolvasnak. És továbbra is nagyon nagy köszönet mindenkinek, aki támogatta Patreon-kampányunkat! (Támogatóink listáját lásd a poszt végén.)
A most tesztelt játékot valószínűleg keveseknek kell bemutatni, mert egy nagyon népszerű stratégiasorozat még népszerűbb spinoffja. Ahhoz képest, hogy egy mellékes kis előzményjátéknak indult, szépen kinőtte magát, és a folytatásai (főleg a harmadik rész) már saját jogon lettek sikeresek. A Red Alert Ha kíváncsi vagy élményeinkre, irány a podcast, embed lent, letöltőlink a nyilacska alatt >>illetve itt<<, RSS feed itt, iTunes-oldal itt, Soundcloud-oldal itt. Ha viszont csak olvasnál egy posztot a játékról, scrollozz a lejátszó utánra (bár teljes élményt a podcast ad). És már van Discord-szerverünk is, ha ott bandáznál a többi Checkpoint-rajongóval, szuperalapos retrós cikkekért pedig fáradj el a Retro.Landre.
Az előzményekkel most könnyű dolgom van, mert egyrészt mindenki ismeri a Command & Conquert - ugye, a Westwood klasszikus rts-e volt a Dune II után -, másrészt erről Grath írt egy kisebb szakdolgozatnyi cikket, szóval elég most ide belinkelnem azt. A C&C óriási siker volt, kiegészítő is jelent meg hozzá, és biztos volt, hogy lesz folytatása, és a Westwood rögtön kétféleképpen folytatta. Egyrészt az alapjátékot is továbbgondolta - ez volt a későbbi, 1999-ben megjelent Tiberian Sun -, másrészt kitalálta, hogy csinál egy előzményjátékot, amiben megmagyarázza, hogyan jutott el a világ az első C&C-ben megismert Földig.
Aki nem tudná: a C&C-ben egy Nod nevű gonosz szuperhatalom feszül neki a GDI nevű, ENSZ-szerű világszövetségnek egy alternatív jelenben/közeljövőben. A készülő előzményjáték ehhez az alternatív jelenhez egy alternatív múltat kreaált, ami rögtön úgy indít, hogy Einstein visszamegy az időben, megöli Hitlert, és ennek köszönhetően Sztálin erősödik meg, és ő lesz az, aki ellen a szövetségesek harcolnak a második világháborúban. Aztán a szovjet kampány végén kiderül, hogy Sztálin mögött is már a Nod csírái irányították az eseményeket...
Az 1995-ös alapjáték után a Westwood A csapata a Tiberian Sunon kezdett el dolgozni, szóval a Red Alertet egy másodhegedűs team készítette, így ismertebb név sincs benne Frank Klepackit leszámítva, aki remek zenét írt a játékhoz (a menetelős téma aztán a későbbi folytatásokban visszaköszönt). De a B csapat is fantasztikus munkát végzett, annyira, hogy a Red Alert később aztán kicsit az alapsorozat nyakára is nőtt. Ez talán annak is köszönhető, hogy a játék tálalása - beleértve a hagyományos, Westwood-féle élőszereplős videókat - elég könnyed, néha már önironikus volt. Talán az első résznél ez még kevésbé tetten érhető - bár ahogy Einstein megöli Hitlert, azt nem lehet komolyan venni -, de a folytatásokban már mindenképpen.
Ezen kívül a Red Alert sikere egy technológiai váltásnak is köszönhető. Játékmechanikáját tekintve nem sokban különbözött egy átskinezett C&C-től, de éppen akkortájt ugrott a pécék kapacitása akkorát, hogy a játék már szédítő 640×480-as felbontásban pompázhatott, és ettől nagyságrendekkel jobb volt vele játszani, mint az egy évvel korábbi előddel. Csodaszépnek hatott a háttérgrafika, a játéktér pedig óriásinak - hát a játékmenet maradt ugyanolyan, vagyis egyszerre csak egy egységet és épületet lehetett gyártani, de 1996 volt kb. az utolsó év, amikor elnéztem ezt (ma már nagyon zavaró). Felfogását tekintve amúgy a Red Alert kicsit más volt, mint az AkármiCraftok: a sereg kevésbé volt fogyóeszköz, illetve jobban kellett figyelni arra, hogy milyen szembenálló egységek ellen kell saját egységeket gyártani.
A játék 1996 őszén jelent meg a Virginnél, elég erős mezőnyben - micsoda év! Diablo! Quake! Tomb Raider! Resident Evil! -, de szépen helytállt. Milliós nagyságrendben adtak el belőle a következő két évben, különösen Amerikában és német nyelvterületen - utóbbi régióban honosítva, Alarmstufe Rot néven - volt népszerű. 1997-ben még egy Playstation-verzió és készült belőle, meg több kiegészítőlemez, amik szintén nyomtatták a pénzt. A Red Alert 2-re 2000-ig kellett várni (addigra a Westwood az EA-hez került), és már olyan színészek is szerepeltek benne, akiknek van már thumbnailük IMDB-n a nevük mellett - példáulk Udo Kier, bár az igazán mély benyomást valószínűleg a szélgépben affektáló Kari Wührer tette az akkori gémernemzedékre. 2008-ban pedig jött egy harmadik rész, valóságos sztárparádéval (J.K. Simmons, Tim Curry, Jonathan Pryce, csak hogy három nevet említsek): ez volt a legkajlább narratíva szempontjából, ugyanakkor a játékmenete ennek volt a legmeggyőzőbb, és behozott a szövetségesek és a szovjetek mellé egy harmadik frakciót, a japánokat.
Ma leginkább a harmadik részt tudjuk jó szívvel ajánlani, de azért még az elsőt is elő lehet venni, mert korlátjaival együtt még mindig szórakoztató. Az EA 2008-ban freeware-ré tette az első Red Alertet, szóval azóta a rajongók kipofozták (innen ajánljuk letölteni), de amúgy készült belőle egy nyílt forráskódú remake is, az OpenRA. És hát ne feledkezzünk el arról sem, hogy jövő héten megjelenik egy C&C Remastered, benne az első Red Alerttel - meglátjuk, mennyire lesz érdemes megvenni (a Warcraft III: Reforged után óvatos az ember).
És még nem fejezzük be, mert egy toplistát is hegesztettünk az adáshoz: a 10 legjobb játék, aminek valamilyen szín neve van a címében. Azt gondoltuk, hogy dúskálni fogunk ilyen játékokban, de valójában elég kevés jelölt volt, miután kizártuk az Orange Boxhoz hasonló újrakiadásokat és a nem elsősorban színt jelentő neveket (pl. gold, silver, ruby és hasonlók). Azért így is elég különböző listákat szültünk, bár három egyezés azért akadt:
GRATH TOP10 |
STÖKI TOP10 |
1. Assassin's Creed IV: Black Flag (2013) 2. Ninja Gaiden Black (2005) 3. Red Dead Redemption (2010) 4. Advance Wars 2: Black Hole Rising (2003) 5. Mushihimesama Futari Black Label (2012) 6. Ni no Kuni: Wrath of the White Witch (2011) 7. Command & Conquer: Red Alert 3 (2008) 8. Black (2006) 9. Red Faction: Guerrilla (2009) 10. Ring of Red (2000) |
1. Red Dead Redemption (2010) 2. Crimson Skies: High Road to Revenge (2004) 3. Assassin's Creed IV: Black Flag (2013) 4. Grey Goo (2013) 5. Red Baron (1990) 6. Black & White (2001) 7. Command & Conquer: Red Alert 3 (2008) 8. Black Crypt (1992) 9. Green Beret / Rush'n Attack (1985) 10. Call of Duty: Black Ops (2010) |
Természetesen kommentekben jöhetnek a ti toplistáitok is. Legközelebb nagyjából egy hét múlva jövünk vendéges konzervadással. Továbbra is válasszatok bennünket, és visszajelzések, észrevételek jöhetnek bátran (iTunes-ra is, mert akkor jobban észrevesz minket a drága), és azért is hálásak vagyunk, ha share-elitek a mostani adást (vagy valamelyik korábbit).
Korábbi Checkpoint Mini adások a hatodik évadban:
- Checkpoint Mini #123 - Dune 2000
- Checkpoint Mini #124 - Peggle
- Checkpoint Mini #125 - Outlaws + TOPLISTA: A 10 legjobb vadnyugati játék
- Checkpoint Mini #126 - Banshee
- Checkpoint Mini #127 - Panzer General
- Checkpoint Mini #128 - Litil Divil + TOPLISTA: A 10 legjobb rajzfilmgrafikás játék
- Checkpoint Mini #129 - Albion
- Checkpoint Mini #130 - Scorched Earth
Még korábbi adások:
Ebből a posztból elérhető a teljes első évad, ebből a posztból a teljes második évad, ebből a posztból a teljes harmadik évad, ebből a posztból a teljes negyedik évad, ebből a posztból pedig a teljes ötödik évad.
A vendéges (nem mini) Checkpoint adásokat itt találod, a vendég nélküli Checkpoint Miniket itt találod.
Vendégszerepléseink:
- Checkpoint a Runyai Stúdió podcastjében
- Checkpoint A hiányzó darab podcastben
- Grath, Stöki és Mazur szereplései a Fun With Geeks YouTube-csatornán: Dixit #1, Dixit #2, Dixit kiegészítő #1, Dixit kiegészítő #2, We Didn't Playtest This at All #1, sőt We Didn't Playtest This at All #2)
- Stöki a Sztereotrip utazási podcastben (a téma Japán, a Tokyo Game Show is előkerül)
- Stöki évekkel ezelőtti vendégeskedése a Konnektor podcastben
- Stöki vendégeskedése Kiss Iminél az Unlimited podcastben
A poszt végén pedig következzen Patreon-támogatóink avatár- és névsora:
További támogatóink:
Kiss András, kopeszku, Kiss Balázs, Hollósi Dániel, Huszti András, Peter, Kurucz Ádám, csiko, Krumplifej, Nagy Gyula, Révész Péter, Lidérc, ZolTanGa, polish, Bojki, Szőke Attila, Zila, jurgen_habermas, RZP, ricsi, abeddon, Koppn, TheLastNinja, GLiSKARD, Ninju, Sándor Tamás, Jezernyiczky Tamás, ezven, Bajka Zalán, Szabó Zoltán, kisakos, Varga Balázs, Smiley, Coeris, SzLacc, Tutu, Zelenák Zoltán, Glad, Steveboy, HuSkizo, Tresó Ottó, bigwhite, aboy, Sinus, bordiii, Fanyuvo, Élményborz, Edvárd, Hájas Ákos, Lottsie, Oli, Udvardy Tamás, oplenti, Palkó D. István, gyulaur, Neriana, Larten, Ergoproxy83, Milo, Csviri, HaverDodi, ArcadeMacho, Gabesz Fótról, Gergő, Havasi László, Ateela Wrink, Vidra, kszicsillag, Bakonyi Gergő István, Markó Gábor, Majdénmegmondom, bbandor, Seci, NPanyo, AnnieC, zsovez, Alien Mindbender, Csíkos János, Tofi és Tamás.
(Ha nem látod a listában a nevedet, pedig támogattál vagy ha valami változtatást szeretnél, írj nekünk! Esetleg keress rá, nincs-e megválaszolatlan leveled tőlünk. Illetve bocs, régebbi felvételek miatt pár adást csúszhat a hangos-képes főhajtás.)
Utolsó kommentek